Przeczytasz w 3 min 14 lip 2022

Wyjdź ze sportowej strefy komfortu – jak zacząć trenować coś nowego?

tekst: Zofia O.
reebok buty
Przeczytasz w 3 min

Biegasz, pływasz, dźwigasz ciężary… A może pora na zmianę i przetestowanie czegoś nowego? Namawiamy Cię do wyjścia ze swojej treningowej strefy komfortu. 

Zdrowy tryb życia zakłada pozostawanie w ruchu. Być może znalazłaś już swoją ulubioną dyscyplinę sportową, być może ciągle jej szukasz lub… no właśnie… utknęłaś w sportowej rutynie i czujesz, że brakuje Ci bodźca do rozpoczęcia nowej aktywności. Co Cię powstrzymuje? Trema, brak odpowiedniego sprzętu, a może motywacji?

Dlaczego tak ważna jest różnorodna aktywność fizyczna?

Uprawiamy sport w trosce nie tylko o swoje ciało, zdrowie i kondycję. Trening ma dawać nam radość, dostarczać nowe bodźce, rozwijać. Dlatego nie może być nudny. Umówmy się, po raz setny przejechana na rowerze ta sama trasa czy identyczny zestaw ćwiczeń siłowych raczej nie jest już fascynujący. A przecież warto się rozwijać i próbować nowych rzeczy! Różnorodne aktywności fizyczne pozwalają nam nie tylko wyrwać się z treningowej rutyny. Przede wszystkim umożliwiają wszechstronny rozwój naszego ciała i naszej sprawności. Wzmacniamy mięśnie, wytrzymałość, elastyczność, rozwijamy szybkość i wydolność.

Jak zmienić swoją treningową rutynę?

Przede wszystkim zastanów się, co daje Ci aktualny trening, jakie partie Twojej sylwetki wzmacnia i nad czym jeszcze należałoby popracować. Jeśli zwykle wybierasz intensywne treningi spalające, może warto uzupełnić je o ćwiczenia z obciążeniem? Biegasz, pływasz, jeździsz na rolkach? A może spróbuj zajęć grupowych, np. energetycznej zumby? Twojemu organizmowi może też brakować spokojniejszych ćwiczeń, jak pilatesu, porządnego stretchingu czy jogi, które często traktujemy po macoszemu. Wakacje i ciepłe dni sprzyjają rozpoczęciu nowych aktywności, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Wspomniane już rolki i rower to nie wszystko. Możesz spróbować uprawiać nordic walking, wybrać się na ściankę wspinaczkową, zagrać w tenisa czy w  golfa. 

Jak spróbować czegoś nowego na siłowni?

Siłownie i kluby fitness to jedne z najpopularniejszych miejsc, w których pracujemy nad swoją kondycją. Jednak wiele osób korzysta tam tylko z jednego rodzaju aktywności, np. wybierając wyłącznie trening na maszynach lub uczęszczając na identyczne zajęcia z tym samym prowadzącym. Czas na zmiany! Czujesz tremę, niepewność? Nowy rodzaj treningu wykonaj z przyjaciółką. Jeśli do tej pory omijałaś ciężary szerokim łukiem, zabierz ze sobą drugą osobę, najlepiej z doświadczeniem, która wytłumaczy Ci, co i jak powinnaś ćwiczyć. Wspólna aktywność pozwoli Ci przełamać tremę przez nieznanym. Ważne jest również pozytywne nastawienie. Raczej nikt z pozostałych ćwiczących nie będzie Cię krytykował, najwyżej okaże merytoryczne wsparcie. W każdej chwili możesz też zrezygnować z nowej aktywności i wrócić do swoich ulubionych ćwiczeń.

Szukaj ulubionego sporu wspólnie z Reebok

Do sportowej wszechstronności motywuje Cię marka Reebok. Z butami Nano X2 z materiałową cholewką, która sprawdzi się zarówno na siłowni, jak i poza nią, będziesz mogła testować nowe aktywności. Od przysiadów na jednej nodze po burpees, od martwego ciągu po wykroki i wyskoki. Te buty dodadzą Ci pewności siebie!Przeczytaj inne artykuły