Przeczytasz w 5 min 19 sty 2022

Zima w pełni! Jak spędzić ją aktywnie i inspirująco?

tekst: Justyna M.
zima w górach
Przeczytasz w 5 min

Narty lub snowboard? Zimą możliwości na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu masz o wiele więcej! Przekonaj się, jak możesz wykorzystać śnieżną atmosferę i poznaj zimowe aktywności. Może czas zacząć coś nowego?

Znudziło Ci się klasyczne jeżdżenie na nartach? A może boisz się szybkich slalomów ze stoku i szukasz przyjemnje, lecz nieco spokojniejszej zimowej aktywności? Prezentujemy kilka alternatyw na spędzienie czasu w mroźnej krainie – może do którejś z nich zapałasz szczególną miłością i stanie się Twoją nową pasją?

Biegaj na nartach

Lubisz biegać? Zimą zrób to na nartach!. Ten rodzaj sportu stał się popularny nie tylko za sprawą naszej mistrzyni olimpijskiej – bieg na nartach jest prosty do nauczenia, idealny dla osób w każdym wieku i o różnym stopniu kondycji, bezpieczny (ryzyko kontuzji jest tutaj o wiele mniejsze niż podczas klasycznej jazdy na nartach) i niezbyt skomplikowany. Do opanowania masz podstawowy krok klasyczny, przypominający chodzenie na nartach – później, w miarę chęci i możliwości, możesz dalej doskonalić i poznawać kolejne techniki. Bieg na nartach ma jeszcze kolejną ważna zaletę: możesz uprawiać go praktycznie wszędzie, o ile znajdziesz tam śnieg! W górach i nad jeziorem, a nawet w pobliskim lesie czy parku – miejsce Cię nie ogranicza, gdyż nie potrzebujesz tutaj specjalistycznych torów i tras (choć oczywiście, takie istnieją – w Polsce najbardziej znanym szlakiem dla narciarzy biegowych jest trasa w Jakuszowicach). W pojedynkę, z przyjaciółką, a może w większej grupie? Biegaj tak, jak najbardziej lubisz! Nie zapomnij o sprzęcie – jak w przypadku prawie każdego sportu zimowego, będziesz potrzebować dedykowanych do tej dyscypliny nart, butów i kijków. Twoja odzież powinna być dopasowana, elastyczna, pozwalająca na szeroki zakres ruchów, a jednocześnie ciepła i nieprzemakalna. Bez problemu wykorzystasz tutaj elementy przeznaczone do biegania zimą.

A może skitouring?

Masz już nieco doświadczenia w jeździe na klasycznych nartach, a w górach chcesz poczuć prawdziwą przygodę i niczym niezmąconą wolność? Możesz postawić na skitouring, który z sezonu na sezon zdobywa coraz większą popularność. Skitour tak naprawdę nawiązuje do pierwotnych źródeł narciarstwa – kiedy to narty służyły do przemieszczania się zimą z miejsca na miejsce, pokonywania pagórków, szybkich zjazdów i nieco wolniejszej wspinaczki pod kolejny szczyt. Omijamy tutaj stoki, nie stoimy w kolejce na wyciąg, lecz przemierzamy dziką naturę i odkrywamy nowe szlaki, korzystając z różnorodnych form terenu. Skitour świetnie sprawdza sprawdza się w czasie zimowej wędrówki od schroniska do schroniska. W przypadku tej aktywności musisz postawić na skitourowy sprzęt: specjalne narty, buty i kijki oraz dodatkowe akcesoria jak foki, które przykleja się na ślizgi nart przy podchodzenie na wzniesienie. Uprawianie tego sportu wymaga nieco odwagi, odpowiedzialności i respektu dla natury – na swoje pierwsze trasy warto wybrać się z przewodnikiem.

Sanki – powrót do czasów dzieciństwa

Z górki na pazurki! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w dzieciństwie kochałaś jazdę na sankach, z uporem poszukując najbliższych wzniesień w Twojej okolicy i oczekując odpowiednio wysokiej warstwy śniegu. Dlaczego by nie wrócić do tej aktywności także teraz? Możesz nie tylko wybrać się na sanki z dziećmi, ale również ze znajomymi (bo czemu nie?). Ten rodzaj aktywności nie wymaga skomplikowanego sprzętu – potrzebne Ci jedynie sanki oraz wygodne, wodoodporne ubrania. W poszukiwaniu idealnej górki do zjazdu pamiętaj o swoim bezpieczeństwie – niech zbocze będzie łagodnie nachylone i nieoblodzone, oddalone od wszelkiego rodzaju dróg, ogrodzeń, skał i innych przeszkód, z którymi zderzenie mogłoby się dla Ciebie skończyć nieprzyjemnie. Szukamy zimowej frajdy, ale robimy to z głową!

Zimowy trekking

Sport to nie wszystko, co można robić zima na świeżym powietrzu. Nie zapominajmy o trekkingu, długich wędrówkach od schroniska do schroniska i przecieraniu nowych szlaków… W Beskidach, Bieszczadach, Alpach – gdzie tylko poniosą Cię nogi! Intensywność i długość trasy musisz dostosować do swojej kondycji i doświadczenia oraz warunków atmosferycznych, pamiętając, że do miejsca noclegowego należy dotrzeć przed zmrokiem. Niemniej, przy słonecznej i lekko mroźnej pogodzie trekking będzie samą przyjemnością, zwłaszcza w towarzystwie znajomych. Zimowe piesze wędrowanie po górach ułatwią Ci rakiety śniegowe, które pozwolą przebrnąć przez głęboki śnieg bez zapadania się w nim, raki idealne na wyślizgane trasy oraz kijki trekkingowe. Jeśli chodzi o odzież, tutaj stawiamy na komfort i funkcjonalność, wybierając klasyczny ubiór na cebulkę. Bielizna termiczna, cienka bluza, grubszy sweter, wodoodporne spodnie i kurtka, ciepła skarperpety, czapka, szalik, rękawiczki i wodoszczelne buty to Twoja podstawa. Uzupełnisz ja plecakiem wypełnionym potrzebnym sprzętem: dodającymi energii przekąskami i termosem z herbatą, latarką, mapą, zapasową odzieżą i podstawową apteczką. W drogę!

Zimowa aktywność na miarę Twoich możliwości

Bez względu na to, czy planujesz dłuższy zimowy urlop czy może krótki weekendowy wypad w górskie rejony, pamiętaj o najważniejszym – wypoczynek i rodzaj aktywności powinien być dostosowany do Twoich preferencji. Jeśli w górach szukasz resetu, pragniesz oczyścić umysł i zregenerować swój organizm, rób to, co najbardziej lubisz. Jedni spełnienie znajdą na stoku, inni w długiej, wielokilometrowej wędrówce, a jeszcze inni podczas spaceru z psem, podziwiając piękno ośnieżonej natury. 

Przeczytaj inne artykuły