Przeczytasz w 4 min 21 sty 2022

Zima w górach! Najpiększe miejsca z Polski i Europy

tekst: Izabela C.
Przeczytasz w 4 min

Witaj w zimowym królestwie! Zobacz najpiękniejsze górskie zakątki – idealne do długich wędrówek, podziwiania malowniczych pejzaży, jak i szybkiego szusu na nartach. 

Zima może być piękna i inspirująca! Wybierz się z nami w podróż do najbardziej magicznych miejsce w Polsce i Europie. Wybrane miejscówki uchwycili uczestnicy konkursu #Winterspiration, który trwa do 15 lutego 2022 r.

 

Karkonosze – kraina jak z bajki

Miłośnicy Karkonoszy powiadają, że to miejsce nie potrafi się nigdy znudzić. Co więcej, zimą jest podobno najpiękniesze, warto więc udać się w te rejony, jeśli jesteś spragniona śnieżnych widoków, drzew przysypanych puchową kołderką i uroczych domkow skrytych gdzieś pomiędzy szczytami. Te niewysokie góry wchodzące w skład Sudetów zimą prezentują swoje najgroźniejsze, a zarazem najpięknięjsze oblicze i są przy tym łaskawe dla wędrowców. Dla miłośników trekkingu sporą atrakcją będzie zimowe wejście na Śnieżkę, Szrenicę czy dłuższa wędrówka Trasą Grzebietową. Karnokosze cieszą się również uznaniem fanów różnego rodzaju sportów zimowych, nie tylkojazdy na nartacht i swnowboardzie, ale również skitoura czy narciarstwa biegowego.

Tatry – z miłości do gór

Najpopularniejsze polskie góry zimą zyskują dodatkowego uroku, przypominając majestatyczne Himalaje czy Alpy. Miejsc noclegowych i ciekawych tras jest tutaj bez liku, co tylko zachęca do eksplorowania kolejnych zakątków. Do najpopularniejszych (i w miarę prostych do zdobycia) miejsc należą Dolina Kościeliska i Chochołowska. Dla spragnionych magicznych krajobrazów obowiązkowym punktem jest Rusinowa Polana, z której roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama Tatr. Podobnych wrażeń dostarczy Ci Hala Gąsienicowa i Kopieniec Wielki, który tylko z racji swojej wysokości (1328 m n.p.m.) wydaje się niepozorny.

Tyrol – w alpejskiej krainie

Nie sposób nie wspomnieć o zimowej stolicy Europy – austrackim Tyrolu, w którym regionalny folklor spotyka się z malowniczymi pasmami najwyższych gór na kontynencie. W Tyrolu zimowych atrakcji jest bez liku – mekka narciarzy przyciaga także fanów górskich wędrówek, jak i miłośników innych aktywności, choćby saneczkarstwa i jazdy na łyżwach. 

Karpaty Rumuńskie – śladami Draculi

Z pewnością nie jest to najpopularniejszy zimowy kierunek, jednak trzeba przyznać, że ciągnący się w Rumunii przez ok. 700 km łańcuch Karpat staje się o tej porze roku najbardziej imponujący w dzikości i różnorodności krajobrazu. Karpaty Rumuńskie przyciągają miłośników trekkingu i mają naprawdę wiele do zaoferowania – różne formy terenu, od rozległych połonin po niemal alpejskie szczyty, przepastne wąwozy, jaskinie lodowe, skalne bramy i ostańce. Zachowana do dziś kultura pasterska dodaje wędrówce klimatu, zwłaszcza jeśli po drodze napotkamy drewniane wioski, w których wydawać by się mogło, że czas się zatrzymał. A jeśli w głowie Ci nie tylko góry, ale i klimatyczne zamki i pełna emocji droga, koniecznie odwiedź otoczoną pasmami Karpat Transylwanię.

Przeczytaj inne artykuły