Nie mamy zgody na przemoc

Answear.LAB i Feminoteka po stronie kobiet

Sara
|
13 lipca 2023
|
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Statystyki są bezlitosne. Wskazują, że kobiety najczęściej padają ofiarą przemocy, zarówno tej fizycznej, psychicznej, seksualnej, jak i ekonomicznej. Marka Answear.LAB odpowiada na ich potrzeby i realnie pomaga, przekazując 20 tys. zł Fundacji Feminoteka, która od lat otacza opieką kobiety doświadczające różnych form nadużyć.

Answear.LAB zawsze po stronie kobiet

Dyskusja na temat praw kobiet trwa. Answear.LAB od początku istnienia stoi po ich stronie, a o wsparciu przypomina każdą nową kolekcją, kwestionując status quo oraz zasady panujące w świecie mody.

Taka jest też tegoroczna limitowana kolekcja festiwalowa BE SHERO, zaprezentowana podczas Co Jest Grane Festival & Women’s Voices Kolektyw, którego marka była partnerem głównym. Każda kobieta, która podczas tego lata chce coś ważnego powiedzieć o sobie światu, znajdzie w najnowszych stylizacjach inspirację.

Uważamy, że nasze ubrania mogą być transparentem zmian społecznych – w myśl zasady ‘wear your values’. Dlatego stworzyłyśmy kolekcję, która celebruje kobiecość. W tych ubraniach możemy zamanifestować swoje wartości i siostrzeństwo.
 

Agnieszka Pruchnik, brand dyrektorka Answear.LAB.

Dzięki międzynarodowemu zasięgowi, marka wspiera kobiety na wszystkich rynkach, na których działa.

– Korzystając z siły twórczej, współpracy, mentoringu, wierzymy, że możemy tworzyć środowisko, które celebruje indywidualność i siłę kobiet oraz kwestionuje niesprawiedliwe dla nich normy społeczne – dodaje Agnieszka Pruchnik.

„Nie mamy zgody na przemoc”

Za mocnym przekazem słownym powinny iść równie zdecydowane czyny. Setki uczestniczek i uczestników Co Jest Grane Festival & Women’s Voices Kolektyw, zaprotestowali wraz z Answear.LAB przeciwko zjawisku przemocy wobec kobiet, biorąc udział w charytatywnym performansie. Wspólnymi siłami zaklejali ścianę z hasłem “Nie mamy zgody na przemoc” pozytywnymi słowami takimi jak: „miłość”, “szacunek”, “wsparcie” czy “czułość”, symbolicznie okazując niezgodę na zło. W ciągu dwóch festiwalowych dni hasło zamieniło się w napis „Mamy moc”.

 

Realnym efektem działań było nie tylko zwrócenie uwagi na problem przemocy, ale także wsparcie działań Fundacji Feminoteka, zajmującej się działaniami wspierającymi pokrzywdzone kobiety. Darowizna zasili Fundusz Przeciwprzemocowy.

Środki z Funduszu pozwalają szybko, bez wniosków i formalności, pomagać kobietom, które doświadczyły przemocy. Skutki fizyczne, psychiczne i strach sprawiają, że dla wielu kobiet niemożliwe staje się chodzenie do pracy, dbanie o stabilność finansową. Dzięki środkom Funduszu możemy opłacić rachunki, wizyty lekarskie, terapię, leki, zorganizować przeprowadzkę w bezpieczne miejsce. Jesteśmy otwarte na różne potrzeby kobiet. Wsparcie pozwala pokrzywdzonym rozpocząć proces zdrowienia, nie martwiąc się o podstawowe sprawy mówi Jolanta Gawęda, wiceprezeska Feminoteki.

Strefa spotkań BE SHERO

Moda może stać się podstawą do wymiany doświadczeń i ważnych rozmów. Podczas festiwalu Answear.LAB stworzyła wspólnie z organizatorami specjalną strefę spotkań BE SHERO – przestrzeń dyskusji artystów i gości specjalnych, poruszających sprawy istotne dla współczesnych kobiet, wzmacniających ich siłę charakteru oraz sprawczość.

Gościniami strefy spotkań była m.in. aktywistka i ekspertka ds. stalkingu Katarzyna Dacyszyn oraz wiceprezeska Feminoteki Jolanta Gawęda.

– Za pośrednictwem mody poruszamy ważne tematy, poszerzamy wiedzę kobiet, wymieniamy doświadczenia, inspirujemy. I tutaj również na Co Jest Grane Festival Answear.LAB oddaliśmy głos tym kobietom, które mogą być inspiracją – tłumaczy Agnieszka Pruchnik.