Przeczytasz w 4 min 30 gru 2022

Czy noworoczne postanowienia mają sens?

tekst: Justyna M.
Przeczytasz w 4 min

Nowy rok, nowa ja! – radośnie zakrzykujemy, tworząc listę kolejnych postanowień Jest euforia, podekscytowanie, wielkie plany i marzenia… z których później nie wychodzi najczęściej nic. Pod koniec następnego roku do podsumowania tych postanowień nie wracamy, systematycznie zapominając o nich w ciągu 12 miesięcy albo znów zataczamy błędne koło, tworząc punkty, które trudno odhaczyć. Jak to zmienić? I czy, w ogóle, noworoczne postanowienia mają sens?

Najpopularniejsze noworoczne postanowienia

Co roku lista Twoich celów na kolejne 12 miesięcy może wyglądać podobnie. Wśród najpopularniejszych postanowień noworocznych na pewno należą te związane z aktywnością fizyczną. Każdego stycznia siłownie i kluby fitness pękają w szwach, by z każdym tygodniem stawać się coraz luźniejsze – wiosną zostają w nich praktycznie stali bywalcy. Co roku wiele z nas obiecuje sobie schudnąć, rzucić palenie (jeśli palisz), nauczyć się nowego języka lub mocniej popracować nad tym znanym, wyjechać w podróż marzeń… Aktywniej żyć, ubierać się i wyglądać jak gwiazda, spotykać tylko z wartościowymi ludźmi, być jeszcze bardziej idealną. Lista jest długa, wymagania duże, a czasu mało.

W czym tkwi istota noworocznych postanowień?

Dlaczego przełom starego i nowego roku sprzyja tworzeniu postanowień? Tkwi w tym pewna symbolika. Lubimy określone liczby i daty, które mogą być dla nas początkiem czegoś nowego. Start kolejnego roku, miesiąca, tygodnia to idealny symboliczny moment, by działać ze zdwojoną siłą i z zapałem podjąć nowe wyzwania. Choć warto sobie uświadomić, że większość Twoich celów nie wymaga określonej daty. Jeśli pragniesz coś zmienić, nie czekaj do wybicia magicznej północy – po prostu, zacznij już teraz!

Odkryj sens noworocznych postanowień

Większość noworocznych postanowień dotyczy nawyków: chcemy zdrowiej się odżywiać, więcej się ruszać, uczyć się, wstawać wcześniej, być jeszcze bardziej aktywne. Tymczasem nawyki zwykle są w nas wrośnięte niczym korzenie dębu w ziemię – ich zmiana wymaga czasu, regularności i wytrwałości.

“dokonanie wyboru o 1% lepszego albo o 1% gorszego w danej chwili wydaje się mało istotne, ale na przestrzeni chwil składających się na życie, takie wybory decydują o różnicy między tym, kim jesteś, a tym, kim mógłbyś być. Sukces jest pokłosiem codziennych nawyków, a nie jednorazowych, doniosłych życiowych przemian”.  Postanowienia noworocznego nie spełnisz jednorazowym działaniem. Warto też się zastanowić, czy wynikają one faktycznie z Twoich potrzeb czy może potrzeb innych i ich oczekiwań wobec Ciebie (a może Twoich wyobrażeń na ten temat?). Tylko postanowienia stworzone z Twoich wewnętrznych pragnień, marzeń, chęci mają szansę zostać zrealizowane.

James Clear “Atomowe nawyki”

Co przybliży Cię do realizacji celu?

Tradycyjnie, z okazji kolejnego roku tworzy się listę swoich celów, marzeń i pragnień. Lubisz tego typu spisy, kochasz notować i komponować różnego rodzaju tzw. bucket list? Rób to nadal! Wypisanie noworocznych postanowień pozwoli Ci uświadomić sobie, ile jeszcze masz do zrobienia (i ile tak naprawdę tkwi w Twoich rękach), być może poskromić apetyt i wytyczyć jasną ścieżkę do określonego celu. A przy okazji, odhaczanie kolejnych postanowień będzie naprawdę fascynujące! Ważne, by jednak było co odhaczać. Przede wszystkim unikaj myślenia życzeniowego, porzuć nierealistyczne oczekiwania (nikt nie jest w stanie w 3 miesiące schudnąć 20 kg i wyrzeźbić mięśnie) i nie skupiaj się na samym celu, ale wyłącznie na krokach, które przybliżą Cię do niego. A właściwie na małych kroczkach – od ilości ważniejsza jest regularność.

– Chcesz lepiej opanować język? Spróbuj codziennie przez 20 minut uczyć się nowych słówek.

– Masz zamiar więcej czytać? Może narzucenie sobie przeczytania minimum 10 stron dziennie o określonej porze będzie dobrym pomysłem?

– Chcesz rzucić palenie? Na początku ogranicz liczbę wypalanych papierosów i w każdym tygodniu stopniowo je zmniejszaj, aż dojdziesz do 0.

Niespełnione postanowienia

Co się stanie, jeśli za 12 miesięcy spojrzysz na swoją listę i ze smutkiem stwierdzisz, że nie udało Ci się zrealizować noworocznych postanowień? Przede wszystkim, nie daj sobie poczuć goryczy porażki – jeśli tylko próbowałaś, Twój niespełniony cel nie jest porażką, leczy tylko niepowodzeniem, upadkiem na drodze ku spełnieniu marzenia. Powstań i idź dalej A może narzuciłaś sobie trudny do osiągnięcia cel?

Działaj w zgodzie ze sobą, nie przejmuj się, ale i nie poddawaj – to tylko noworoczne postanowienia.                                                          

Przeczytaj inne artykuły