Tym żył 2021 rok! Jakie trendy i wydarzenia zdominowały mijający rok?

Barbara R.
|
29 grudnia 2021
|
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Ekscytujący i inspirujący, otwarty na nowości, pełen niespodzianek, dający nadzieję… Oto krótkie podsumowanie mijającego 2021 roku!

Od funkcjonalności po maksymalizm

Co w 2021 r. było na topie? Jeśli chodzi o świat trendów, w 2021 r. powoli zaczęliśmy wychodzić ze strefy komfortu i funkcjonalności, z którymi tak zaprzyjaźniliśmy się w czasie pandemii. Cóż, dres po wielu miesiącach noszenia w końcu może się znudzić… Zafascynowani retro stylistyką, garściami czerpaliśmy z estetyki już nie tylko lat 70., 80., 90., ale i z kiczowatych początków lat 2000. Wraz z upływem kolejnych miesięcy zaczęliśmy odsłaniać coraz więcej ciała i stawiać na maksymalizm. W końcu początek nowych lat 20. do czegoś zobowiązuje. Hity mijającego roku? Z pewnością dzianinowe komplety, wielki powrót kardiganów oraz buty na masywnej traktorowej podeszwie.

Moda jak z serialu

Seriale inspirują nie od dziś, jednak w 2021 r. gorące premiery nie tylko przyciągały ciekawą fabułą czy aktorską obsadą, ale również udanymi kostiumami. I to tak mocno, że potem z maniakalnym wręcz uporem wyszukiwałyśmy nazwiska odpowiedzialne za serialowe stylizacje, zaczytywałyśmy się w historiach projektantów czy poszukiwałyśmy ubraniowych perełek, które pomogą upodobnić nam się do serialowych bohaterek. Dzięki “Bridgertonom” zaczęliśmy subtelny flirt z historią mody, pogłębiony przez “Halstona” i ikoniczne projekty Studio 54. Kostiumy z “Sukcesji” na nowo zdefiniowały power dressing i z pewnością będą wyznaczać trendy biurowej elegancji w kolejnym roku. Wreszcie, wielki powrót kontynuacji “Seksu w wielkim mieście”, czyli “And just like that” oraz nowy sezon “Emily in Paris” pokazały nam, jak kreatywnie wykorzystywać nowe trendy, łączyć kolory i gorące hity, czy to na sposób amerykański, czy francuski.

Recykling, upcycling i rzeczy z drugiej ręki

Rosnąca świadomość szkodliwości mody i masowej konsumpcji  na środowisko sprawiła, że nie tylko wielkie marki, ale i klienci zainteresowali się tą kwestią. W 2021 r. na jeszcze większej popularności zyskała sekcja mody vintage, niosąca ze sobą możliwość nie tylko oryginalnego look’u, ale przede wszystkim wpływająca na ograniczenie nadprodukcji ubrań. Gwiazdy na czerwonym dywanie noszą kreacje z archiwalnych kolekcji Dior, Valentino czy Versace; trendsetterki w poszukiwaniu rzeczy z drugiej ręki buszują po lumpeksach i internetowych portalach. Z szałem na rzeczy z drugiej ręki wiąże się pojęcie upcyclingu – przerabianie starych ubrań, samodzielnie farbowanie (choćby tak jak nasze mamy i babki – motodą tie-dye), doszywanie frędzli, koralików, łat zyskuje na sile. Coraz większe pragnienie zrównoważonej mody odbija się także w najnowszych kolekcjach, gdzie coraz więcej ubrań powstaje z wykorzystaniem poliestru z recyklingu (np. z porzuconych sieci rybackich, jak to miało miejsce w kolekcji Ethical Wardrobe answear.LAB) oraz przetworzonych naturalnych materiałów, np. wegańskich skór kukurydzianych czy winogronowych.

Zrównoważona moda ma się coraz lepiej, choć przed nami jeszcze dużo do zrobienia – oby 2022 r. okazał się pod tym względem łaskawy!

Najważniejsze wydarzenia ze świata mody w 2021 r.

Postpandemiczny rok 2021 r. obfitował w powrót wydarzeń. Przede wszystkim, po roku przerwy powróciła zawsze zaskakująca niesamowitymi stylizacjami  MET Gala. Zapamiętamy ją przede wszystkim z czarnego outfitu Kim Kardashian projektu Balenciagi. We wrześniu po ponad roku przerwy powróciły także z nową porcją modowych inpiracji Fashion Weeki – najpierw w Nowym Jorku, potem w Londynie, Paryżu i Mediolanie. Nie obyło się też bez “trzęsień ziemi” na wybiegach – po 53 latach niebytu Demna Gvasalii wskrzesił kolekcję haute-couture Balenciaga. Jak zauważył: “Couture jest ponad trendami. To ponadczasowa ekspresja, która dostarcza odbiorcy najwyższego poziomu wyrafinowania.”

W 2021 r. świat mody musiał pożegnać się z wielkimi osobowościami. W kwietniu zmarł Alber Elbaz, który odmienił wizerunek Lanvin. Z kolei w listopadzie fanami mody wstrząsnęła śmierć Virgila Abloh, projektanta i dyrektora kreatywnego męskich kolekcji Louis Vuitton oraz założyciela marki Off-White.