Przeczytasz w 6 min 12 sty 2022

Fajne filmy na wieczór – propozycje warte obejrzenia

tekst: Justyna M.
fajne filmy na wieczór
Przeczytasz w 6 min

Czy może być coś lepszego, niż odpoczynek na kanapie przed telewizorem po długim i ciężkim dniu pracy? Fajne filmy na wieczór mogą sprawić, że nawet najbardziej wymagający widz oderwie się na chwilę od problemów dnia codziennego i da się pochłonąć opowiadanej historii.

Jakie fajne filmy do obejrzenia można z całą pewnością polecić? Wiele zależy od preferowanego gatunku i nastroju, dlatego przedstawione propozycje zostały podzielone na fajne filmy na wieczór lekki i pełen humoru, niosący ze sobą pewne przemyślenia, albo usiany strachem, po obejrzeniu dobrego horroru.

Lekkie filmy, które warto obejrzeć i poprawić sobie humor

To, jaki film na wieczór nada się idealnie, w dużej mierze zależy od własnego humoru. Są takie wieczory, kiedy nie ma się ochoty na długie, poważne i zawiłe fabularnie produkcje. Znacznie lepiej ogląda się wtedy fajne filmy o przyjemnej, luźnej tematyce. Mile widziane jest poczucie humoru, nietypowe zdarzenia, czy komiczne sytuacje, w których znajdą się główni bohaterowie. Jaki film obejrzeć, szukając czegoś w tym stylu? Oto kilka wartych uwagi propozycji.

fajne filmy na wieczór

Dziennik Bridget Jones (2001)

Dziennik Bridget Jones doczekał się swojej kontynuacji i w tym momencie dostępne są aż trzy części: pierwsza to Dziennik Bridget Jones z 2001 roku, druga nosi nazwę W pogoni za rozumem i ujrzała światło dzienne w 2004 roku, trzecia zaś to Bridget Jones’s Baby i wyszła w 2016 roku. Wszystkie części uznawane są za warte obejrzenia.

Filmowy wieczór w towarzystwie popularnej singielki Bridget Jones wiodącej trudne życie w obliczu masy obowiązków, kompleksów i problemów prywatnych z pewnością nie będzie czasem straconym. Filmy z jej udziałem pełne są kąśliwej ironii i dużej dawki humoru. W ciekawy i zabawny sposób przedstawiają one stereotypy, z jakimi zmagają się kobiety, można by stwierdzić, że od strony kuchni – jako doświadczenia samej Bridget, której trudno jest zadbać o siebie tak, jakby sobie tego życzyła.

Poradnik pozytywnego myślenia (2012)

Fajne filmy na wieczór nie muszą być prześmiewcze, nawet jeśli mają być lekkie w odbiorze. Świetnym przykładem jest film o tytule Poradnik pozytywnego myślenia, w którym w rolach głównych zobaczyć można Bradleya Coopera i Jennifer Lawrence. Jennifer za rolę w tej produkcji otrzymała Oscara, co potwierdza, że film prezentuje najwyższy poziom gry aktorskiej.

Ten świetny film o poważnych problemach życiowych, a zarazem zabawna komedia, opowiada o perypetiach Pata, który niespodziewanie traci żonę, dom i pracę. Musi on odzyskać równowagę psychiczną i na nowo ułożyć sobie życie, w czym pomaga mu jego ojciec, przyjaciele i nowo poznana kobieta. Wymieniając fajne filmy na wieczór, nie sposób pominąć ten fenomenalnej produkcji.

Millerowie (2013)

Millerowie to kolejny film komediowy, w którym w roli głównej ujrzeć można znane na świecie sławy. Tu jest to przede wszystkim doceniana od lat aktorka komediowa Jennifer Aniston, znana głównie z kultowego serialu Przyjaciele.

Fabuła filmu opowiada o życiu miejscowego dilera handlującego marihuaną. David nie ma rodziny, ani zbyt wielu obowiązków, a wieczorami przechadza się po mieście, żeby podać swoim klientom starannie przygotowane paczuszki. Niestety pewnego dnia zostaje okradziony, a żeby zwrócić należność człowiekowi, od którego pozyskiwał on nielegalny susz, musi on jechać aż do Meksyku. Ma on przywieźć stamtąd pokaźną ilość twardych narkotyków do Stanów Zjednoczonych. Jak uniknąć kontroli na przejeździe granicznym? David wpada na pewien pomysł i zaczyna zbierać osoby, które wkrótce mają udawać jego szczęśliwą rodzinę wyjeżdżającą na upragnione wakacje.

Jaki film obejrzeć? Najlepiej wysoko oceniany klasyk!

Filmy warte obejrzenia trudno jest oceniać obiektywnie – każdy ma własny gust i prawo do własnej opinii. Za fajne filmy, które nie powinny rozczarować żadnego maniaka kina, uważa się wysoko oceniane produkcje z gwiazdorską obsadą i licznymi nagrodami. Oto kilka propozycji na udany filmowy wieczór.

Piękny umysł (2001)

Piękny umysł to klasyczny już film, który doczekał się aż czterech Złotych Globów. Jest to poniekąd stare kino, jednak najwyższej jakości wykonanie, nagradzany scenariusz i niesamowita gra aktorska sprawia, że nie traci on na ważności. Co więcej, jest to film psychologiczny, w którym nie wszystko zostaje jasno powiedziane już od początku. Widz razem z głównym bohaterem stopniowo odkrywa kolejne tajemnice, zmierzając do rozwiązania tych najbardziej trapiących.

Główny bohater to matematyczny geniusz, który za wszelką cenę stara się opracować teorię, która uczyniłaby z niego cenionego naukowca. Wplątany w spisek matematyk powoli traci kontakt z rzeczywistością, wciągając swoją ukochaną w trudne, a czasem nawet paranoiczne sytuacje. Czy genialny umysł jest w stanie przeciwstawić się schizofrenii? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w filmie Piękny umysł z 2001 roku.

Podziemny krąg (1999)

Ciekawe filmy często pełne są grających w nim gwiazd. Tak też jest w przypadku produkcji zatytułowanej Podziemny krąg, która pojawiła się w kinach już w 1999 roku. W filmie tym główny bohater grany jest przez Edwarda Nortona, świetnie wpisującego się w atmosferę produkcji psychologicznych. Kolejne role obsadzone są przez Brada Pitta, Helenę Bonham Carter, a nawet Jareda Leto.

Bezsenność, na którą cierpi główny bohater filmu, prowadzi go na terapię dla ludzi poważnie chorych. Chociaż on sam nie cierpi na żadne choroby, odnajduje spokój w rozmowie z ludźmi, którzy doświadczają takich życiowych trudności. Wkrótce poznaje on mężczyznę, który proponuje mu nocleg i z którym wspólnie zakładają tytułowy podziemny krąg. Raz w tygodniu organizowane są tam walki na gołe pięści, pozwalające wyrzucić z siebie silne emocje.

Incepcja (2010)

Incepcja to kolejny fajny film na wieczór, który zdobył wiele nagród, w tym cztery Oscary. Główną rolę gra w nim znany wszystkim Leonadro DiCaprio. Wciela się on w świetnego złodzieja Doma, który nie kradnie tak, jak mogłoby się wydawać. Specjalizuje się on w wyciąganiu ważnych informacji od ofiar w głębokim śnie.

Kiedy życie Doma nie układa się tak, jak on sam mógłby sobie tego życzyć, dostaje on od losu szansę. Tym razem jednak jego zadaniem nie jest kradzież informacji z podświadomości, a pozostawienie w niej pewnych danych.

Dobry film na wieczór – a może horror?

Fajne filmy na wieczór, kiedy za oknem jest już ciemno, to również horrory. Najlepsze filmy z dreszczykiem mają swoich zagorzałych fanów, którzy często nie przepadają za innymi, lżejszymi produkcjami. Dlaczego lubimy się bać? Jednym z hormonów, które wydzielają się w momencie strachu, jest dopamina oddziałująca na ośrodek odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności. To jednak wcale nie znaczy, że dobry film z mroczną historią pozwoli na spokojne ułożenie się do snu zaraz po seansie.

Obecność (2013)

Obecność to stosunkowo nowa produkcja, która powoli wchodzi na stałe do historii kina. To często ulubiony film wielbicieli dreszczowców, w którym nie brakuje duchów, demonów, czy przerażających, świetnie zobrazowanych sytuacji. Obecność doczekała się swojej kontynuacji. Poza pierwszą częścią, którą obejrzeć można już od 2013 roku, dostępne są także dwie kolejne, z czego ostatnia dopiero niedawno opuściła sale kinowe.

Film opowiada o małżeństwie zajmującym się badaniem zjawisk paranormalnych. To popularni Lorraine i Ed Warren, których przygody można śledzić także w książkach. W pierwszej części produkcji są oni zapraszani do rodzinnego domu Perronów, w którym zamieszkuje demon utrudniający życie domowników.

Smętarz dla zwierzaków (2019)

Smętarz dla zwierzaków z 2019 to ekranizacja światowego bestsellera autorstwa Stephena Kinga o tym samym tytule i jeden z najlepszych filmów grozy. Tytułowy smętarz to cmentarz dla zwierząt, w którym swoich pupili grzebią głównie dzieci, stąd błąd ortograficzny na prowadzącej do niego tabliczce.

Kiedy rodzina Louisa Creeda wprowadza się do nowego domu, nikt nie spodziewa się tego, co ma się wkrótce w nim wydarzyć. Z pomocą starszego sąsiada Louis wraz z żoną i dwójką dzieci odkrywają niesamowity cmentarz znajdujący się nieopodal ich terenu. Cała historia utrzymana jest w napięciu od pierwszych, aż do ostatnich minut, pokazując, jak wspaniałe życie szczęśliwej rodziny może runąć w gruzach przez miejsce, w którym się znaleźli.

Blair Witch Project (1999)

Blair Witch Project to kolejny fajny film na wieczór w mrocznym i tajemniczym klimacie. Wyróżnia go fakt, że został on nagrany w sposób półdokumentalny. Troje studentów zaciekawionych starą lokalną legendą o wiedźmie wyrusza w głąb lasu z kamerą, żeby odkryć czające się tam tajemnice. Niestety wszyscy znikają bez śladu w niejasnych okolicznościach. Co dokładnie się stało? Nikt nie jest w stanie tego ustalić.

Sytuacja zmienia się nieco, kiedy rok później policja odnajduje porzuconą taśmę filmową z opisem “Blair Witch Project”. Na nagraniach widać wstrząsające wydarzenia, przez jakie przeszli studenci, ich pięciodniową wędrówkę i sytuacje, które doprowadziły do ich zniknięcia.

Przeczytaj inne artykuły