Przeczytasz w 7 min 28 gru 2021

Zestawienie najlepszych polskich podcastów – czego słuchać podczas codziennych obowiązków?

tekst: Zofia O.
podcasty
Przeczytasz w 7 min

Jakie są najlepsze polskie podcasty? Specjalnie dla was przygotowaliśmy zestawienie popularnych, chętnie słuchanych i bardzo wartościowych podcastów, obok których nie możemy przejść obojętnie. Czas na TOP podcasty polskie!

Podcasty – Źródło fenomenu

Nowoczesny, globalny udział mediów w naszym życiu przynosi nam zarówno dużo złych, jak i dobrych rzeczy. O złych nie będziemy wspominać, nie warto. Skupmy się na tych dobrych. Łatwy dostęp do wiedzy, do informacji, do uczenia się na cudzych błędach to coś, czego w przeszłości nie mieli nasi przodkowie. Musimy to docenić i wykorzystać te zasoby w możliwie jak najlepszy sposób.

Książki, internet, telewizja, radio, a ostatnimi czasy podcasty to coś, co zapełnia nam życie, sprawia, że możemy poznawać nowych ludzi, zdobywać ich wiedzę i uczyć się czegoś nowego. Z wszystkich wspomnianych kanałów wyodrębniamy jednak podcasty – fenomen, o którym kilkanaście lat temu praktycznie nie było słychać. Obecnie, podczas niezobowiązujących rozmów ze znajomymi ciężko znaleźć kogoś, kto nie słuchałby regularnie przynajmniej jednego podcastera. Potwierdzenie tego znajdziemy w analizach. Ponad 20% internautów deklaruje, że słucha podcastów. Oznacza to, że kilka milionów Polaków korzysta z dobrodziejstwa internetowych audycji. Skąd ten fenomen? Czytając książkę, musimy skupić się jedynie na niej. Podobnie z oglądaniem filmu czy uczestnictwem w szkoleniu online. Podcastu możemy słuchać w “międzyczasie”. W drodze do pracy, podczas sprzątania, joggingu, na siłowni. Gdziekolwiek jesteśmy sam na sam z własnymi myślami, możemy wypełnić tę lukę ciekawym podcastem. I to właśnie ta ogromna zaleta stanowi o rosnącej popularności podcastów.

Najlepsze podcasty – gdzie słuchać?

Gdzie znaleźć najlepsze podcasty? Istnieje wiele platform i aplikacji, które umożliwiają nam słuchanie najlepszych polskich i zagranicznych podcastów dostępnych na rynku. Spośród tych najpopularniejszych wymienić możemy:

  • Spotify,
  • Storytel,
  • iTunes,
  • Overcast,
  • Castbox

To jednak nie wszystko. Z powodzeniem znajdziemy wiele podcastów na YouTube czy na popularnym Soundcloud. Z reguły podcasterzy, w celu zwiększenia popularności swojego kanału starają się udostępniać swoje audycje na jak największej liczbie portali i aplikacji. To stanowi ogromną zaletę – łatwo będzie znaleźć nam te treści, które interesują nas najbardziej.

Najlepsze polskie podcasty – TOP

O popularności podcastów wśród polskich słuchaczy świadczy chociażby fakt, że liczba tego typu słuchowisk wzrasta w tempie logarytmicznym. Z całego gąszczu podcastów musimy jednak wyłowić te wartościowe, interesujące i poruszające nasze umysły i serca. To nie takie proste. Podobnie jak w przypadku książek, filmów, seriali czy gier, również w obszarze podcastingu zdarzają się słabej jakości audycje, których słuchanie będzie prawdopodobnie niczym więcej, jak stratą czasu… Jak zatem wybrać najlepsze? Przez Tobą przegląd najpopularniejszych polskich podcastów.

Najlepsze podcasty – Piąte Nie Zabijaj

Jeśli szukamy dreszczyku emocji i przerażających historii opartych na faktach, to podcast Justyny Mazur pod tytułem “Piąte: nie zabijaj” będzie dla nas strzałem w dziesiątkę. Justyna w każdym słuchowisko kreśli przed słuchaczami nową, zapierającą dech w piersiach historię związaną z rodzinnymi tragediami, porwaniami, brutalnymi morderstwami i wieloma innymi, równie kontrowersyjnymi obszarami natury ludzkiej.

Wszystkie sprawy kryminalne są bardzo starannie dobierane przez autorkę, a jej niepowtarzalny styl narracji i tworzenie odpowiedniego storytellingu sprawia, że czujemy się, jakbyśmy byli na pierwszym, bądź drugim planie każdej historii przedstawionej w podcaście. Dotychczas Piąte: Nie zabijaj doczekało się 75 odcinków, a rosnąca popularność podcastu może prognozować znacznie więcej historii. Nie ma na co czekać, podcasty spotify, i Piąte: Nie zabijaj czeka już na nas, i na naszą uwagę. Niezbitym dowodem są pierwsze miejsca na listach najchętniej słuchanych podcastów w Polsce.

Ciekawe podcasty – Dwóch Typów Podcast

Dwóch typów podcast to słuchowisko, które na rynku polskich podcastów utrzymuje się już od jakiegoś czasu i wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. W końcu doskonałe miejsca w rankingach podcasty Spotify mówią same za siebie. Nowe odcinki podcastu Dwóch Typów Podcast są słuchane przez prawie pół miliona Polaków. A jest w czym wybierać!

Dotychczas dwa typy (Jakub Chuptyś i Bartłomiej Sitek) wydali ponad 150 odcinków swojej audycji, która obejmuje swoim przedmiotem niezwykle szerokie spektrum tematów. Chłopaki opowiadają o wszystkim, co ciekawe, niezwykłe i modne. Autorzy podcastu prowadzą również kanały GargamelVlog oraz Generator Frajdy, które są kontynuacją audycji prowadzonych w podcaście. Szukamy czegoś lekkiego? Słuchowiska, które nie opowiada o mrocznych tematach? Chcemy rozluźnić się w drodze do pracy czy podczas sprzątania domu, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego? Dwóch Typów Podcast to dokładnie to, czego szukamy. Mamy nadzieję, że chłopaki nie zdejmują nogi z gazu i wciąż będą publikować nowe odcinki.

Podcasty polskie – Ja i moje przyjaciółki idiotki

Kolejne miejsce w zestawieniu najlepszych podcastów Spotify zajmuje bardzo dobrze znane wszystkim “Ja i moje przyjaciółki idiotki”. To podcast autorstwa Joanny Okuniewskiej. Autorkę i główną pomysłodawczynię możemy kojarzyć z innego, równie popularnego podcastu “Tu Okuniewska”. Joanna na sale mieszka w Islandii i to właśnie opowieści o specyfice mieszkania w tym kraju przyniosły jej popularność nad Wisłą.

O czym opowiada podcast Ja i moje przyjaciółki idiotki? To opowieści o miłości, źle ulokowanych uczuciach, wstydliwych tematach damsko-męskich, o których nikt nie chce opowiadać publicznie. Joanna Okuniewska w podcaście przełamuje to tabu i opowiada o rzeczach, które wywołują w nas rumieńce na policzkach. Związki toksyczne, związki na odległość, związki nieudane – każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył czegoś takiego, a w podcaście Ja i moje przyjaciółki idiotki możemy zaznajomić się z historiami innych, podobnych do nas. Czy jest to audycja tylko dla kobiet? W żadnym wypadku! To również obowiązkowe słuchowisko dla mężczyzn.

Spotify podcasty – Kryminatorium

Czy Piąte: nie zabijaj to dla nas za mało? Poszukujemy kolejnych, ciekawych podcastów, które opowiadają brutalne i tajemnicze historie z pogranicza prawdy i fikcji? Kryminatorium, prowadzone przez Marcina Myszkę to strzał w dziesiątkę. Jak możemy przeczytać w opisie podcastu, opowiada on o historię seryjnych zabójców, tajemniczych zaginięć oraz zbrodni z Archiwum X.

Każdego poniedziałku słuchacze z zapartym tchem oczekują nowej sprawy kryminalnej, która nie ogranicza się jedynie to Polski – tam usłyszymy o niesamowitych tajemnicach z całego świata. Według wielu osób najlpeszy podcast to właśnie Kryminatorium. Dowodem na tę tezę są niezmiennie wysokie pozycje w rankingach najchętniej słuchanych audycji. Dotychczas mieliśmy okazję usłyszeć aż 175 audycji i nic nie wskazuje na to, by Marcin Myszka zarzucił swój fenomenalny pomysł na przybliżanie nam najbardziej tajemniczych spraw kryminalnych, które na przestrzeni lat wstrząsały opinią publiczną na całym świecie.

Najlepsze podcasty spotify – Kwadrans na angielski

Czy podcasty to tylko audycje, które wypełniają rozrywką nasz wolny czas? Niekonieczne. Na rynku powstaje coraz więcej słuchowisk o charakterze edukacyjnym, których celem jest zwiększenie naszej wiedzy w danym zakresie. Jednym z najpopularniejszych przykładów tego formatu jest Kwadrans na angielski.

Szymon Marciniak, autor popularnego w Spotify podcastu stara się zgłębić przed nami tajniki języka angielskiego. Jest to idealny podcast dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim, ale też dla tych wszystkich, którzy mówią po angielsku płynnie, jednak nie chcą zatracić tej cenionej na rynku pracy umiejętności. Zgodnie z obietnicą autora, podcast Kwadrans na angielski to nauka języka od zera do bohatera.

Każdy nowy odcinek pojawia się raz w tygodniu, w czwartek i dotyka nowych obszarów nauki języka angielskiego – włączając w to gramatykę, nowe słówka i wszelkie inne aspekty, które mogą w przyszłości pomóc nam w lepszym mówieniu po angielsku. Dotychczas pojawiło się 178 15-minutowych lekcji, tak więc, jeśli nigdy nie miałeś okazji uczyć się angielskiego wraz z Szymonem, czas to nadrobić!

Podcasty spotify – Raport o stanie świata

Chcemy posłuchać o tym, co dzieje się na świecie bez podtekstu politycznego i mowy nienawiści, która wręcz wylewa się z ekranu telewizora? Spróbujmy podcastu o nazwie Raport o stanie świata, którego prowadzącym jest ceniony i wielokrotnie nagradzany Dariusz Rosiak. Dlaczego warto posłuchać tego podcastu? Choćby ze względu na fakt, że w 2020 roku autor odebrał tytuł dziennikarza roku w konkursie Grand Press właśnie za wzorcowe prowadzenie podcastu.

Zgodnie z opisem autora, Raport o stanie świata to autorski wybór tematów społecznych, politycznych i kulturalnych, które na przestrzeni ostatnich dni pojawiły się w opinii społecznej. Dariusz z przyjemnością zaprasza gości, którzy z równym zapałem co autor komentują bieżące wydarzenia oraz starają się w obiektywny sposób ocenić dalsze ich losy.

Raport o stanie świata to idealne rozpoczęcie dnia – podcastu świetnie słucha się w samochodzie, podczas spaceru, joggingu czy robienia zakupów. Właśnie w takich momentach warto włączyć popularny podcast i dowiedzieć się, dokąd zmierza nasz świat.

Jak zacząć przygodę z podcastingiem? Kilka wskazówek

Najlepsze podcasty spotify dynamicznie zmieniają swoje miejsca w rankingu, a czasem oddają swoje wysokie pozycje nowym, świeżym podcastom, które trafiają w gusta słuchaczy. Każdego roku powstają dziesiątki nowych, wartościowych słuchowisk, dzięki którym młodzi ludzi chcący podzielić się swoją wiedzą mają szansę wybić się ze swoim pomysłem i pasją do szerszej publiki. Jeśli i my mamy jakiś ciekawy pomysł na stworzenie przystępnego formatu podcastowego, możemy spróbować sił w tym rozwijającym się środowisku. Od czego jednak zacząć?

Przede wszystkim od dobrego pomysłu. To właśnie odpowiednia tematyka i ciekawe podejście do opowiadania o niej sprawia, że tysiące ludzi z zapartym tchem oczekuje nowych odcinków naszego podcastu. Oczywiście musimy również pamiętać o odpowiedniej oprawie audio – w tym pomoże nam dobry sprzęt, taki jak mikrofon oraz interfejs audio. Gdy rozpoczniemy przygodę z podcastingiem, za pośrednictwem Spreaker możemy udostępniać nasze odcinki, które trafią do wszystkich najważniejszych platform takich jak iTunes oraz Spotify.

Przeczytaj inne artykuły