Dyskretny urok quiet luxury

Justyna M.
|
27 maja 2023
|
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Klasyka starzeje się lepiej niż fast fashion. Dowód? Quiet luxury, czyli dyskretna elegancja lub minimalizm nowej ery, który szturmem podbił wybiegi, Tik-Toka i serca nie tylko fanek “Sukcesji”. Na czym polega najpopularniejszy, a zarazem najbardziej klasyczny styl tego roku?

Portale społecznościowe oszalały na punkcie tego wyrażenia, tworząc z quiet luxury jeden z najgorętszych trendów tej wiosny. O dyskretnym luksusie kręci się nie tylko Tik-Tokowe video. O dyskretnym luksusie się mówi i pisze i to w różnych kontekstach: od analiz stylizacji bohaterek topowych seriali, po przegląd oferty kultowych marek, wreszcie, kończąc na analizach społecznych. Na czym polega quiet luxury i skąd wzięła się jego popularność?

Co to jest quiet luxury?

Choć trend ten zyskał popularność w ostatnich miesiącach, tak naprawdę istnieje od dawna – fascynacja nim pojawiła się już w latach 90. i 00., kiedy niektórzy poczuli przesyt nadmierną konsumpcją, wybijającymi się na pierwszy plan metkami i krzykliwymi fasonami i postanowili wrócić do nieco “spokojniejszego” stylu. Wystarczy wspomnieć tu o kostiumach bohaterów filmu “Utalentowany Pan Ripley”, który wszedł na ekrany kin ponad 20 lat temu. Świetnie skrojone ubrania, klasyczne kroje i tkaniny wysokiej jakości wyróżniały Marge, w którą wcieliła się Gwyneth Paltrow i świadczyły o jej pochodzeniu i statusie społecznym. Zresztą, o Gwyneth Paltrow i jej związku z quiet luxury mówi  się również dziś – to właśnie jej sądowe stylizacje stały się przykładem tego trendu.

Bo o co tak naprawdę chodzi w quiet luxury? Już sama nazwa mówi nam wiele – to dyskretna elegancja, styl luksusowy i klasyczny, bazujący na ponadczasowości, świetnym krawiectwie i wysokiej jakości. Panuje tu minimalizm, wyrafinowanie, elitarność i swego rodzaju szlachetność widoczna choćby w doborze kolorów czy tkanin. Nie ma tu miejsca na krzykliwe fasony i kolory, a logotypy są wręcz niedopuszczalne. Nie musisz też nikomu nic udowadniać. W quiet luxury chodzi o to, aby w dyskretny i nienachalny sposób podkreślić swoją pozycję czy dobry gust – o markach, często spoza mainstreamu, które nosisz na sobie, wiedzą tylko ludzie z podobnego kręgu. To dlatego, aby poznać elementy składowe stylizacji Shiv Roy, musiałyśmy nieraz skorzystać z pomocy nieocenionego wujka Google.

Quiet luxury ze srebrnego ekranu

Jedna z głównych bohaterek serialu “Sukcesja” wspomniana jest tu nie bez powodu. Popularność quiet luxury wzrosła wraz z premierą 4. sezonu hitu HBO, a to za sprawą stylizacji family Roy’ów, za którą nota bene odpowiada Michelle Matland – twórczyni kostiumów w filmie “Utalentowany Pan Ripley”. Bohaterowie “Sukcesji”, choć stać ich na wszystkie rzeczy tego świata, noszą minimalistyczne (choć ultradrogie) garnitury w stonowanych barwach i w żadnym przypadku nie epatują logo. Choć otaczają się luksusem na co dzień, nie muszą tego udowadniać światu – to domena nowobogackich, którzy aspirują do klasy wyższej, natomiast pozycja Roy’ów jest już ugruntowana. 

Jak się ubrać w stylu quiet luxury?

Quiet luxury nie jest pomysłem 2023 r., na podobnych założeniach opiera się styl minimalistyczny, normcore czy preppy. Jego głównymi filarami są wspomniane już ponadczasowe kroje, wysokiej jakości tkaniny, zwłaszcza te naturalne, jak jedwab i wełna oraz neutralne kolory na czele z bielą, beżem, granatem, szarością i czernią.  Krzykliwe printy, logotypy od stóp do głów, jaskrawe barwy i wyzywające formy idą w odstawkę. Sięgamy po klasykę, dzięki której możemy stworzyć luksusowy i szlachetny look. Kaszmirowy sweter, dobrze skrojony damski garnitur, biała jedwabna bluzka czy szmizjerka w jednolitym kolorze to tylko przykłady, bo poszczególne elementy możesz dopasować do własnych upodobań. W poszukiwaniu inspiracji możesz spróbować odtworzyć look wspomnianych już bohaterek: Shiv Roy czy Marge Sherwood lub sięgnąć do oferty marek wielbiących dyskretną elegancję, choćby: Polo Ralph Lauren, Max Mara czy Victoria Beckham.