upały jak sobie radzić

Jak przetrwać upał w wielkim mieście?

Zofia O.
|
11 lipca 2022
|
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Lato, choć wspaniałe, wiążę się z kilkoma niedogodnościami, choćby wysokimi temperaturami. Jak przetrwać upał w wielkim mieście?

Temperatura przekracza 30 stopni, żar wręcz leje się z nieba, powietrze i miejski bruk rozgrzane są niemal do czerwoności. Najchętniej uciekłabyś stąd jak najdalej, nad jakieś chłodne wybrzeże lub na zawsze zamknęłabyś się w klimatyzowanym pomieszczeniu, wyposażona w zimną lemoniadę – jednak, nie zawsze tak się da. Zwłaszcza, jeśli na co dzień mieszkasz w mieście, w którym beton, bruk i szklane wieżowce wyparły zieleń. Niestety, mało kto może sobie pozwolić na naprawdę długi wakacyjny wyjazd, dzięki któremu ominie upały. Pozostaje jedno: przystosować się.

Pij dużo, ale nie wszystko

O odpowiednie nawodnienie organizmu trzeba dbać przez cały rok – podczas upałów to wręcz obowiązek. Zwykle dziennie powinnaś wypijać ok. 1,5 l płynów, jednak, kiedy temperatura chce przekroczyć skalę termometru, ilość ta może wzrosnąć nawet do 3 l. Przede wszystkim sięgaj po wodę – możesz wzbogacić ją listkami mięty czy plasterkiem cytryny. Alternatywą mogą być również świeżo wyciskane soki, koktajle lub zimna herbata. Unikaj słodzonych i gazowanych napojów, które tylko wzmagają pragnienie, alkohol i kawę odłóż do czasu nastania chłodniejszych dni.

Ubieraj się naturalnie

Mitem jest, iż podczaj najwyższych temperatur powinnaś odkrywać jak najwięcej ciała. Zamiast kusych topów i krótkich szortów postaw na lekkie, przewiewne ubrania chroniące Twoją skórę przed szkodliwych promieniowaniem. To właśnie teraz jest pora, aby zakładać zwiewne lniane tuniki i koszule, na nowo zakochać się w jedwabiu, cienkiej bawełnie i wiskozie. Zadbaj o to, aby tkaniny miały niską gramaturę i luźny splot, co pozwoli Ci przetrwać upały. Zaprzyjaźnij się z nakrywcaimi głowy, zarówno słomianymi kapeluszami, jak i bawełnianymi czapkami z daszkiem i bucket hat. Twoje stopy niech otulą klapki, espadryle i sandały wykonane ze skóry naturalnej (która podczas wysokim temperatur nie powoduje takich otarć jak tworzywa sztuczne) lub z naturalnych tkanin. Oczywiście, skórę otaczaj nie tylko przewiewnym lnem – nakładaj na nią również krem z filtrem UV.

Przygotuj swoje mieszkanie na upały

Jeśli w mieszkaniu masz zainstalowaną klimatyzację, możesz czuć się szczęśliwcem. W przeciwnym razie warto wprowadzić kilka patentów chroniących przed upałami. Przede wszystkim, w ciągu dnia nie otwieraj okien, aby uchronić się przed napływem gorącego powietrza w zewnątrz. Mieszkanie wietrz rano i wieczorem, ewentualnie możesz mieć otwarte okna przez całą noc (jeśli boisz się komarów, zainwestuj w moskitiery). Przyjemny chłód mogą dawać też wiatraki czy termofor, do którego wlejesz zimną wodę. Na temperaturę w mieszkaniu mają też wpływ aktywności. W upalne dni ogranicz długie gotowanie, prasowanie czy intensywne sprzątanie. Nie zapominaj też o komforcie zwierzaków, oprócz zawsze pełnej miski z wodą warto zapewnić im maty chłodzące.

Wychodź po godzinach

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, godziny okołopołudniowe spędzaj wewnątrz budynków. Na miasto wychodź o poranku (o świcie naprawdę przyjemnie uprawia się sport, a powietrze jest rześkie) i tuż po południu – około godziny 17 temperatury powinny już nieco spaść. Takie pory aktywności pozwolą Ci spojrzeć na otaczającą Cię przestrzeń z nieco innej perspektywy. Docenisz, chociażby rolę porannego i wieczorowego światła, które rzuci ciekawy cień na miejską zabudowę. Potem swoimi wrażeniami możesz podzielić się w naszym konkursie fotograficznym MIKROWYPRAWY – ODKRYWAJ SWOJE MIASTO!