Twoje mikrowyprawy, czyli o byciu turystą we własnym mieście

Justyna M.
|
06 lipca 2022
|
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma? No właśnie nie do końca! Zachęcamy Cię do poznania najbliższej okolicy i powolnego eksplorowania miasta. Sprawdź, jak poczuć się niczym turystka i na nowo odkryć to, co Cię otacza. 

Teoretycznie je znasz. Codziennie mijasz po drodze te same budynki, do pracy lub szkoły zwykle masz ustaloną trasę, każdego dnia stąpając w pośpiechu po chodnikach tych samych ulic. To Twoja okolica, Twoja codzienność, z pozoru nic ciekawego. Na pewno? Z początkiem wakacji zachęcamy Cię, abyś poczuła się niczym turystka w swoim mieście. Nawet przez dzień lub weekend! Pozwól sobie zgubić się w gąszczu ulic, zorganizuj mikrowyprawę do najbliższej dzielnicy, spróbuj odkryć nowe miejsce w pobliskim parku. Szukaj detali, wpatruj się w budynki, odnajdź piękno nawet w zwyczajnych rzeczach…

Jak spojrzeć na swoje miasto z zupełnie innej perspektywy?

Wejdź w buty turysty. Co robisz, kiedy chcesz odwiedzić jakieś popularne miejsce, np. Paryż, Rzym czy Barcelonę? Z pewnością analizujesz mapy, czytasz o historii miasta, szukasz ciekawych atrakcji, zabytków, knajpek. A potem zwiedzasz i delektujesz się najbardziej smakowitymi miejskimi kąskami. Zrób to samo w swoim mieście! Pozwól mu się lepiej poznać.

  • dowiedz się więcej o historii okolicy. Jakie tajemnice skrywa Twoja dzielnica? A może w pobliżu znajduje się jakieś ekscytujące miejsce (stary schron, nawiedzony dom, siedziba ważnej osobistości), które warto odwiedzić. Informacji możesz poszukać w przewodnikach turystycznych, na blogach i videoblogach pasjonatów, a nawet na Wikipedii.
  • zapytaj lokalną społeczność o atrakcje, jakie polecają. Co według nich warto zobaczyć w Twoim mieście? Pytaj o wszystko (najlepiej na lokalnych forach i grupach w social media) – o zabytki, muzea, parki i skwery, restauracje i inne rzeczy, które zasługują na uwagę.
  • wybierz się na oprowadzanie z przewodnikiem – zapewne pokaże Ci miejsca znane i mniej znane, opowie o ich historii, zasypie Cię ciekawostkami. W niektórych miastach regularnie organizowane są darmowe zwiedzania z przewodnikiem. Naprawdę, warto z tego skorzystać, zwłaszcza, jeśli nie masz czasu na samodzielny research.
  • weź udział w lokalnych wydarzeniach. Festiwale, koncerty, happeningi, gry miejskie, wernisaże, dni otwarte – w okresie wakacyjnym zwykle w każdym tygodniu dzieje się coś ciekawego. Dlaczego z tego nie skorzystać?
  • postaw na spontaniczność! Masz przecież mnóstwo czasu, nie bój się zboczyć z obranej trasy. Zaglądaj w podwórza kamienic, boczne uliczki, wybieraj mniej popularne trasy.

Zwiedzaj powoli

Nie śpiesz się – to klucz do udanego poznawania Twojej okolicy. Pośpiech masz na co dzień. Wygospodaruj sobie odrobinę wolnego czasu, np. podczas weekendu. Albo wracając z pracy, przeznacz dodatkową godzinę na powolne “szwędanie się” po mieście. Czytaj je i rozkoszuj się nim niczym najlepszą książką, powoli przewracając kolejne karty. Możesz usiąść na moment na ławce przy skwerze albo powoli sączyć kawę w kawiarni, koniecznie z miejscówki z widokiem. Patrz i słuchaj, zwróć uwagę na przestrzeń, która Cię otacza: street-artową grafikę, stare szyldy, rzeźbiarskie detale kamienic, kompozycję z warzyw ułożoną na pobliskim straganie. Odkrywanie miasta możesz podzielić na etapy, co jakiś czas zapuszczając się do kolejnego miejsca. Zwiedzaj pieszo, na rowerze lub hulajnodze – tylko tak zobaczysz piękno nie tylko docelowego miejsca, ale i wszystkich rzeczy mijanych po drodze.

Kiedy najlepiej odkrywać swoje miasto?

Tak jak turyści, są obecni w mieście przez cały czas, tak i Ty spróbuj poznać jego piękno o każdej porze dnia i nocy. Odbiór miasta, jego barw, zapachów, formy może być całkowicie różny, w zależności od godziny i pory roku, w której oddajesz się jego penetrowaniu. Zwiedzaj nie tylko w okresie szczytu – wstań o świcie i chodź podziwiać wschód słońca, nawet z Twojego balkonu. Krąż z przyjaciółmi po starówce wieczorem, kiedy centrum rozświetlą latarnie i neony. O złotej godzinie wyrusz na przejażdżkę rowerem… Szukaj niebanalności w oczywistych rzeczach, sprawdzaj różne możliwości, ciesz się spontanicznością i pamiętaj o jednym – Twoja okolica naprawdę może być intrygująca, piękna na swój sposób i ciekawa. Wystarczy, abyś tylko to dostrzegła.

Uchwyciłaś coś interesującego w Twoim mieście? Podziel się wrażeniami ze swojej mikrowyprawy i wygraj hulajnogę elektryczną.