Przeczytasz w 4 min 26 sie 2021

Jak wrócić do powakacyjnej rutyny i nie zwariować?

tekst: Justyna M.
Przeczytasz w 4 min

Powroty bywają trudne, zwłaszcza do pracy, obowiązków i codziennych zajęć. Przekonaj się, jak zrobić to w dobrym stylu i cieszyć się pozytywnym nastrojem także po wakacjach!

Stara rzeczywistość – nowe problemy

Podczas urlopu zwykle robisz to, co lubisz. Codzienna rutyna nie istnieje, godziny, pory dnia i nocy rozmywają się, spontaniczność gra pierwsze skrzypce. Niestety, czasy beztroskiego lenistwa musi się kiedyś skończyć, a zderzenie z rzeczywistością bywa niekiedy bardzo bolesne. Z krainy pełnej słońca i luzu powracamy do szarości, pochmurnych dni wypełnionych po brzegi obowiązkami, życia w pośpiechu. Musimy się zmierzyć z przepełnioną skrzynką mailową, zaległymi zobowiązaniami, dbaniem o dom i resztę domowników. Rutyna, nuda,  stres… Powrotu z wakacji nie ułatwia fakt, że zbiega się on z końcem lata – mniej słonecznych promieni, coraz niższe temperatury i załamanie pogody potęgują uczucie przygnębiania, żalu i nostalgii. Być może brakuje Ci chęci do pracy, nie możesz się skoncentrować, czujesz lęk i dezorientację – to jedne z objawów stresu pourlopowego. Głowa do góry! Pokażemy, jak przejść bezboleśnie ten etap i wykorzystać energię, którą naładowałaś się przez okres wakacji.

Jak bezboleśnie wrócić do codzienności?

Jak sobie poradzić z przytłaczająca rzeczywistością i bezboleśnie wrócić do codziennych obowiązków? Możesz zainspirować się poniższymi wskazówkami lub zrobić to, co podpowiada Ci intuicja. Pamiętaj, że pourlopowy stres nie jest niczym złym – jest jak najbardziej naturalny i dotyka większość nas.

Spróbuj się pozytywnie nastawić

Być może ta porada brzmi banalnie, jednak przed powrotem do powakacyjnej codzienności spróbuj odegnać czarne chmury. Przede wszystkim, w czasie urlopu nie myśl o pracy, nauce i czekających Cię zadaniach – wiadomo, że z czasem i tak trzeba się będzie z nimi zmierzyć. Przed powrotem do codzienności skup się na jej pozytywnych aspektach, pomyśl o plusach swojej pracy, ludziach, którzy pozytywnie na Ciebie wpływają. Warto też mieć świadomość, że wakacyjny wypoczynek zaliczyli też Twoim znajomi z pracy, więc po powrocie z urlopu możesz się miło zaskoczyć kreatywnością i pozytywnym nastawieniem innych. 

Uporządkuj przestrzeń wokół siebie

Sprzątanie to dobry sposób na odreagowanie stresu – uporządkowana przestrzeń daje nam poczucie kontroli nad rzeczywistością, wprowadza wewnętrzny spokój i harmonię. Możesz zdecydować się na uprzątnięcie swojego mieszkania po powrocie z wakacji (i wprowadzenia do niego pierwszych jesiennych dekoracji, np. zapachowych świec), jak i biurka w pracy – dobrze na nim umieścić pamiątki z wyjazdów czy pełne słońca zdjęcia

Wspominaj wszystko, co dobre i oddawaj się marzeniom

A skoro o pamiątkach mowa… Wspominanie przeszłości, cudownych letnich chwil, przygód, poznanych ludzi i miejsc może być dobrym sposobem, aby na chwilę zapomnieć o szarej rzeczywistości. Nie bój się marzyć – odrobina nostalgii nie zaszkodzi!

Planuj kolejne urlopy i krótkie weekendowe wypady

Rozmarzyć można się na temat przeszłości, jak i przyszłości. Niketóre osoby uspokaja stawianie sobie konkretnych celów (w tym przypadku wyjazdowych), planowanie i odliczanie. To nic złego zerkać w kalendarz tuz po powrocie z wakacji, szukając dogodnego terminu na następny wyjazd. Pamietaj też, że nie musisz od razu decydować się na długie wakacje – spróbuj w najbliższy weekend odprężyć się w okolicy. Być może w pobliżu masz do dyspozycji spa, atrakcyjny pensjonat czy zapierające dech krajobrazy lub godne zobaczenia zabytki? Jesień jest naprawdę malownicza!

Pozwól sobie na drobne przyjemności

Koniec wakacji nie oznacza kresu przygód, nowych znajomości i relaksu. Postaraj się, aby te elementy zagościły w Twoim życiu nie tylko latem. Spotykaj się ze znajomymi, wyszukuj różne atrakcje i drobne rozrywki na wieczór lub weekend. Kieruj się tym, co lubisz robić w wolnym czasie i co Cię uszczęśliwia – bo przecież o to chodzi! Nikt z nas nie jest w stanie zmienić swojej rzeczywistości o 180%, możemy jednak wprowadzać drobne usprawnienia, które pozwolą nam każdego dnia odczuwać szczęście, spełnienie i zadowolenie. 

Przeczytaj inne artykuły

stopka