Przeczytasz w 4 min 07 cze 2021

Jesteś tym, co nosisz! Jak odpowiedzialnie kupować ubrania?

tekst: Justyna M.
etyczna moda
Przeczytasz w 4 min

To, co znajduje się w Twojej garderobie, ma ogromne znaczenie nie tylko dla Ciebie, ale również dla naszej planety. Przekonaj się, jak w bardziej zrównoważony i etyczny sposób podchodzić do odzieżowych zakupów. Na jakie ubrania stawiać, aby przyczynić się do poprawy stanu środowiska?

Czy zwracasz uwagę, na to, co masz na sobie? A może interesują Cię tylko konkretne fasony, kolory i printy, natomiast nie zastanawiasz się, jak powstała bluzka czy spodnie, które właśnie nosisz? Niuansów jest wiele: od składu tkanin, po etapy produkcji, wykorzystane barwniki czy opakowania. Warto jednak powoli zacząć się przyglądać zawartości swojej szafy i odpowiedzialnie kupować odzież – tak, aby zrobić to z korzyścią dla siebie i środowiska.

W jakie ubrania warto inwestować?

W Twojej szafie obowiązuje zasada: dużo i tanio? Warto z niej zrezygnować. Kupowanie ubrań świetnej jakości naprawdę się opłaca , zarówno dla Ciebie, jak i naszej planety. Przede wszystkim trwalsze tkaniny pozostaną z Tobą na dłużej niż jeden sezon – zyskujesz realne oszczędności i radość z noszenia ulubionych ubrań dłużej, z kolei planeta nie jest zaśmiecana kolejnym zbędnym i zniszczonym ciuchem. Jakość to nie wszystko – w przypadku dbania o środowisko znaczenie ma nawet najmniejsze włókno, z którego została wykonana Twoja koszula czy spodnie. Standardowa produkcja ubrań jest bowiem szkodliwa dla otoczenia. Pestycydy używane podczas upraw roślin, chemikalia potrzebne do wytworzenia włókien, wreszcie barwniki wykorzystywane podczas barwienia tkanin – to wszystko negatywnie odbija się na stanie środowiska, w tym rzek, mórz i oceanów, do których najczęściej trafiają szkodliwe substancje. Rozwiązaniem są naturalne tkaniny wytwarzane w sposób etyczny, a także innowacyjne rozwiązania, dzięki którym możemy z odpadów stworzyć nowe materiały. Przykładem jest tu chociażby poliamid pochodzący z przetworzonych, porzuconych sieci rybackich, które zalegając w morzach i oceanach, są śmiertelnym zagrożeniem dla podwodnego świata.

Jak świadomie i odpowiedzialnie kupować ubrania?

Nikt z nas nie rodzi się alfą i omegą – do odpowiedzialnego i racjonalnego podejścia do mody, trendów i ubrań trzeba dojrzeć i zdobyć trochę wiedzy. Przed Tobą kilka wskazówek, które pomogą Ci w etycznych odzieżowych zakupach i zmienią Twoje nastawienie do “fast fashion”.

Metka nie kłamie – zawsze sprawdzaj, z czego uszyto Twoje ubranie. Celuj w naturalne tkaniny i te przyjazne środowisku. Przy okazji, dzięki metce dowiesz się wszystkiego o sposobie pielęgnacji odzieży, która odpwiednio prana, prasowana i przechowywana przetrwa w Twojej szafie jeszcze dłużej.

Zwróć uwagę na pochodzenie materiałów – liczy się nie tylko sam materiał, ale także jego sposób produkcji i wpływ na środowisko. Celuj w materiały organiczne, z certyfikatami (np. GOTS), które powstały w sposób przyjazny dla środowiska. Warto także znać alternatywy dla popularnej bawełny czy wiskozy. Dla przykładu, len, włókna konopne lub wytwarzany szcztucznie tencel, są przyjazne dla Twojego ciała, trwałe, a ich wytworzenie jest o wiele mniej szkodliwe dla naszej planety.

Klasyka i uniwersalność przede wszystkim! Ubrania o prostych fasonach wykorzystasz na różne okazje,  przetrwają wiele sezonów i zawsze będą prezentować się pięknie.

Kupuj wtedy, kiedy potrzebujesz – koniec z impulsywnymi zakupami. Zdajemy sobie sprawę, że promocje i pojawiające się co sezon nowe trendy kuszą, jednak przed włożeniem ubrań i akcesoriów do swojego koszyka, zadaj sobie pytanie: “Czy naprawdę musisz je mieć”? Przejrzyj zawartość swojej szafy, przemyśl wszystkie stylizacyjne połączenia z nową rzeczą, a do zakupów wróć za dzień lub dwa, bez robienia tego pod wpływem chwili.

Nie wyrzucaj – naprawiaj. Odpruty guzik? Lekkie zaciągnięcie materiału? Wyblaknięty kolor? Nie każde ubranie od razu musi iść na śmietnik. Czasem wystarczy naprawdę niewielka ingerencja krawcowej (lub kilka minut manualnej pracy z Twojej strony), aby przywrócić świetność ulubionej rzeczy. Ceruj, przerabiaj, farbuj i przedłuż życie swoich ubrań.

Szanuj swoje ubrania – zamiast odkładać na krzesło lub rzucać niedbale na podłogę, po zdjęciu wkładaj je od razu do szafy. Dbaj o porządek w swojej garderobie, używaj delikatnych środków piorących, pierz, susz i prasuj odzież zgodnie z zaleceniami (i pamiętaj, że nadgorliwość nie zawsze jest dobra – przykładowo, jeansów nie musisz wrzuczać do pralki po jednym dniu noszenia).

Edukuj siebie i innych. Wiedzy nigdy dość! Czytaj, ucz się, obserwuj organizacje działające na rzecz ochrony środowiska (np. WWF), aby Twoje wybory miały racjonalne i uzasadnione naukowo podstawy.

Małymi krokami możesz zmienić swoje nawyki, co niczym klocki domina, zacznie oddziaływać także na Twoje otoczenie, a nawet planetę. Zacznij już dziś, a jutro oczekuj czegoś niezwykłego – marka answear.LAB przygotowała projekt, która wywróci Twoją szafę do góry nogami. Przygotuj się na naturalne, certyfikowane tkaniny, etyczną produkcję i elementy pochodzące wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Premiera już 8 czerwca!

Przeczytaj inne artykuły