Kierunek – północ, czyli w stronę skandynawskiego stylu

Izabela C.
|
31 października 2022
|
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Pakujemy ponadczasowe, dobrej jakości basikowe rzeczy, dodajemy kilka nieoczywistych akcesoriów, nie zapominamy o sportowych butach. Trendy? Są tutaj tylko wskazówką do naszego eklektycznego, komfortowego i zarazem zjawiskowego celu. Gotowa na modową podróż po meandrach skandynawskiego stylu?

W czym tkwi esencja skandynawskiego stylu?

Minimalistyczny, prosty (ale nie nudny), ponadczasowy, eklektyczny, wygodny – takimi przymiotnikami można byłoby określić styl skandynawski. Mieszkańcy północy do perfekcji opanowali noszenie klasyków w zupełnie nowatorski, swobodny sposób. Ich stylizacje, najczęściej warstwowe, opierają się na kilku świetnej jakości elementach podkreślonych nieoczywistym dodatkiem, choćby designerską torebką. Uwagę zwraca zwłaszcza sprytne łączenie odcieni i różnorodnych materiałów. Wiatrówka narzucona na garnitur oversize? Sportowa puchówka połączona z cekinową sukienką? Tutaj wszystko jest dozwolone, pod jednym warunkiem – masz czuć się przede wszystkim komfortowo i naturalnie.Co kryje się w szafie mieszkańców Północy?

Tego nie wiemy i nie zamierzamy tu generalizować – w skandynawskiej estetyce ważne jest przecież wyrażanie swojej indywidualności. Niemniej, obserwując stylizacje tamtejszych influencerów, przeglądając magazyny modowe i oferty skandynawskich brandów, można wyróżnić kilka elementów. Taka baza przyda Ci się, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym stylem. Gdybyś była skandynawską it-girl, czego nie zabrakłoby w Twojej garderobie? Przede wszystkim marynarki (najlepiej oversize), noszonej zarówno z mini spódnicami, denimem czy spodniami ze skóry. Idealnie współgra z wyrazistym golfem, prostą koszulą, jak i sportową bluzą, stając się jedną z głównych warstw Twojego outfitu. Bluza zresztą, to kolejny element stale przewijający się w stylizacjach w skandynawskim klimacie. Z kapturem lub bez, najczęściej wsuwana przez głowę, jest sportowym pierwiastkiem, bez którego nie wyobrażamy sobie stylu mieszkańców północy. Tak, jak i bez sportowych butów, najczęściej sneakersów, które zgodnie z filozofią skandynawskiego stylu, pasują do wszystkiego. Kończąc wyliczankę niezbędnych elementów, warto wymienić jeszcze prostą, dobrej jakości koszulę, uniwersalny wełniany sweter oraz jeansy – tu królują dzwony i kroje straight. Androginiczność to słowo klucz – powyższe typy ubrań bez problemu mogą znaleźć się zarówno w męskiej, jak i damskiej szafie.

Skandynawska paleta barw

Z pozoru stylizacje w skandynawskim stylu są takie, jak krajobrazy dalekiej północy: dominują tutaj stonowane odcienie szarości, błękitu, zieleni, bieli i czerni. Poniekąd wynika to z chłodnych typów urody mieszkańców Skandynawii czy ich niechęci do wyróżniania się. Pozory jednak mylą! O ile bazowy ubiór może być utrzymany w neutralnych barwach natury, o tyle w doborze dodatków panuje już istne szaleństwo. Neonowe szpilki czy kopertówka w odcieniu Barbie pink? Proszę bardzo – oto kwintesencja skandynawskiego ducha, w którym mroczną szarość rozświetla optymistyczny akcent. Co więcej, ważny jest nie tyle konkretny kolor, co jego zaprezentowanie na konkretnym materiale. Nawet czerń wygląda zupełnie inaczej na skórze, denimie, jedwabnej satynie czy wełnianym splocie – warto wziąć to pod uwagę przy tworzeniu monochromatycznych warstwowych outfitów, które są przecież podstawą tego stylu.