Przeczytasz w 5 min 07 lip 2022

Krótka historia bikini

tekst: Barbara R.
bikini
Przeczytasz w 5 min

Choć pojawiło się kilkadziesiąt lat temu, dziś nie wyobrażamy sobie bez niego mody plażowej! Bikini weszło do świata mody głośno i z przytupem. Poznaj jego kontrowersyjną historię!

Wybierając się na plażę, basen czy nad jezioro, nie mamy złudzeń, co ze sobą zabierzemy – bikini. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było to wcale takie oczywiste! Co prawda, kobiety chętnie korzystały z kąpieli w wodzie, jednak ich stroje więcej zakrywały niż odkrywały. W XIX w. popularne stroje kąpielowe składały się z tunik i spodenek do kostek. W latach 20. XX w. pojawiły się pierwsze stroje opinające sylwetkę, a ich długość stopniowo się skracała. W 1932 r. Jacques Heim zaprezentował dwuczęściowy kostium złożony ze stanika z falbankami oraz krótkich spodenek z wysokim stanem, jednak strój ten nie cieszył się dużym zainteresowaniem kobiet. Na prawdziwą rewolucję trzeba było zaczekać do 1946 r., kiedy Louis Réard zaprezentował światu swoją wersję stroju kąpielowego. Jego wizja wstrząsnęła opinią publiczną.

modne bikini


Odkryj modne bikini

Jak powstało bikini?

Zanim jednak przejdziemy do kontrowersyjnej wizji Louisa Réarda, warto znów przywołać Jacquesa Heim’a, który w 1946 r. znów pokazał swoją odświeżoną wersję dwuczęściowego kostiumu kąpielowego. Strój nosił nazwę Atome, co nawiązywało do najmniejszej cząstki, z której składa się świat. Zresztą, reklamowany był jako „najmniejszy strój kąpielowy na świecie”. Jednak, zanim Heim zdążył wypromować swój produkt, zaskoczył go Louis Réard. Projektant, choć z wykształcenia był inżynierem samochodowym, 5 lipca 1946 r. na paryskiej pływalni Molitor zaprezentował zgromadzonym fotoreporterom skąpy kostium kąpielowy – nazwa bikini pochodziła od atolu Bikini, gdzie właśnie testowano amerykańską broń jądrową. Nowy strój miał wzbudzić takie samo wrażenie, jak nowy rodzaj broni.

https://www.instagram.com/p/5O-GTvMG13/

Kostium Réarda składał się ze stanika oraz majtek złożonych z 2 trójkątów połączonych cienkim paseczkiem. Reklamowany jako mniejszy od najmniejszego na świecie, istotnie, odsłaniał prawie całą kobiecą sylwetkę (w tym pępek, którego nie było widać w kostiumie Heima). Bikini wywołało szok w świecie mody. Diane Vreeland określała go rewolucyjnym i wróżyła mu świetlaną przyszłość, tymczasem konserwatywne społeczeństwo było zszokowane nowym wynalazkiem – do tego stopnia, ze bikini zostało zakazane na francuskiem wybrzeżu, w Hiszpani, Włoszech, Portugalii, Australii, a także w niektórych stanach USA.

Od kontrowersyjności do popularności – jak bikini stało się hitem?

Na brak początkowej popularności bikini złożyło się kilka czynników. Oprócz wspomnianego już negatywnego nastawienia środowisk konserwatywnych i religijnych, istniała niechęć samych kobiet, które nie były gotowe odsłaniać swojego ciała, czy to ze względów światopoglądowych, czy stanu ich sylwetek – tuż po II wojnie światowej synonimem zdrowia było pulchniejsze ciało. Popularyzacja sportu oraz pojawienie się szczupłych gwiazd skłoniły społeczeństwo do dbania o kondycję fizyczną i częstszego odsłaniania ciała – kolejne dekady przyniosły ze sobą kult szczupłej sylwetki, na której kostium kąpielowy leżał doskonale. Zresztą, to właśnie świat filmu ustanowił bikini typowym strojem plażowym. Dzięki Brigitte Bardot i jej roli w filmie „I Bóg stworzył kobietę” z 1957 r., bikini zaakceptowali konserwatywni Amerykanie. 5 lat później Ursula Andress w kultowej scenie w „Doktorze No” niczym Afrodyta, wyłoniła się z morskiej piany w białym bikini, eksponując swoją siłę i kobiecość.

Bikini stanowi ważny etap w procesie emancypacji kobiet. Ten kostium utorował drogę dla strojów uważanych za jeszcze bardziej skandaliczne, takich jak spódniczka mini, kostium kąpielowy bez stanika, przezroczyste sukienki Yves’a Saint Laurenta czy wreszcie stringi

Frederic Monneyron, francuski socjolog mody

Istotnie, kontrowersyjny strój stawał się tym chętniej noszony, im bardziej wyzwolone stawało się społeczeństwo. Kolejne dekady to masowa popularność bikini i pojawianie się jego kolejnych form, czemu sprzyjały nowe i wygodne elastyczne materiały służące do jego produkcji. W latach 80. bikini stało się najczęściej kupowanym strojem kąpielowym na świecie. Dziś jego pozycja wydaje się niezachwiana. Bikini już nie szokuje: rządzi na plażach, jest wygodne i kobiece, a o jego noszenie nie wiąże się z żadnymi kontrowersjami.

Wybierz bikini dla siebie:


bikini 2020

Modne kostiumy kąpielowe na lato 2020 – zobacz, w czym pokazać się na plaży! >>>

Horoskop modowy – Rak  >>>

Produkt tygodnia: szorty z wysokim stanem >>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów

Przeczytaj inne artykuły