Przeczytasz w 4 min 28 lut 2025

LADIES FIRST: Równość wciąż pozostaje nierówna

tekst: Lara
Przeczytasz w 4 min

W marcu, z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet, Answear po raz kolejny uruchamia akcję LADIES FIRST, mającą na celu zwrócenie uwagi na nierówności płacowe między kobietami, a mężczyznami.

Ladies First to symboliczna akcja, która ma przypominać o nadal istniejącej nierównej rzeczywistości, w której kobiety, mimo adekwatnych kwalifikacji i doświadczenia, zarabiają mniej od mężczyzn na podobnych stanowiskach. Co roku, w tym szczególnym czasie, marka stawia na edukację, inspirując do działania i podjęcia dyskusji na temat gender pay gap. W końcu, prawdziwa zmiana zawsze zaczyna się od mniejszych działań.

Czym jest luka płacowa?
Luka płacowa, czyli gender pay gap, to różnica w średnich wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na podobnych stanowiskach. Wydaje się, że to temat, który można by już uznać za rozwiązany – w końcu mówimy o XXI wieku, pełnym równych praw i możliwości. Niestety, wciąż żyjemy w rzeczywistości, w której różnica w wynagrodzeniach między płciami jest rzeczywistością.

W Polsce luka płacowa wynosi obecnie 8,7%, a w całej Unii Europejskiej średnio 13%. To oznacza, że przez całe życie zawodowe kobieta zarobi mniej niż mężczyzna, wykonując tę samą pracę. Gdyby to przeliczyć na czas – przy obecnym tempie zmian wyrównanie tych różnic może zająć nawet 130 lat.

Dlaczego luka płacowa nadal się utrzymuje?
Wśród przyczyn nierówności płacowych warto wymienić zarówno czynniki kulturowe, jak i strukturalne problemy na rynku pracy. Kobiety częściej niż mężczyźni pełnią rolę opiekunek rodzinnych, co często skutkuje przerwami w karierze zawodowej. Poza tym, napotykają one na trudności w dostępie do wyższych stanowisk kierowniczych i pełnienia ról decyzyjnych.

Choć prawo zabrania dyskryminacji płacowej, wciąż brakuje pełnej przejrzystości wynagrodzeń w wielu firmach, a uprzedzenia dotyczące ról płciowych wciąż wpływają na kształtowanie ścieżek kariery. Zmiana mentalności to długi proces, ale każdy mały krok ma znaczenie.

Zmiany na horyzoncie: raportowanie luki płacowej
Mimo że proces wyrównywania wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn idzie w wolnym tempie, nie oznacza to, że nie nadchodzi czas na zmiany. W Polsce od 2026 roku, na mocy nowych regulacji Unii Europejskiej, pracodawcy będą zobowiązani do raportowania różnic płacowych między kobietami, a mężczyznami.

Firmy zatrudniające ponad 250 osób będą składały raporty rocznie, natomiast mniejsze firmy (od 50 do 249 pracowników) co trzy lata. Celem tych regulacji jest zwiększenie przejrzystości wynagrodzeń oraz efektywna walka z dyskryminacją płciową. Choć zmiany te są niewątpliwie krokiem w dobrą stronę, biorąc pod uwagę aktualne tempo zmian, wciąż mamy przed sobą długą drogę do pełnej równości.

LADIES FIRST: Wspólnym wysiłkiem do równości
W ramach corocznej akcji LADIES FIRST, Answear po raz kolejny zwraca uwagę na konkretny problem nierówności płacowych. W dniach 27.02-10.03 na stronie Answear.com będzie obowiązywał rabat 23% na kolekcje damskie i dziecięce, podczas gdy męskie produkty objęte będą rabatem w wysokości 10%.

Symboliczna różnica 13% nawiązuje bezpośrednio do rzeczywistej luki płacowej, która wciąż obecna jest w Europie. Ta akcja to nie tylko szansa na zakupy – to przede wszystkim pretekst do podjęcia ważnej rozmowy o nierównościach, które mają wpływ na życie kobiet.

Czy prawdziwa równość jest możliwa?
Działania na rzecz wyrównania płac między kobietami a mężczyznami to konieczność, ale równie ważne jest, by wszyscy – pracodawcy, pracownicy, społeczeństwo – byli świadomi tego problemu.

Akcja LADIES FIRST to tylko jeden z wielu kroków, które możemy podjąć, by przyspieszyć zmiany. Warto pamiętać, że każda rozmowa o gender pay gap, każda inicjatywa, jak ta, może wpłynąć na kształtowanie równości w przyszłości.

Zamiast czekać kolejnych 130 lat, możemy już teraz zacząć działać na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego jutra. A w tym przypadku, każdy mały krok ma znaczenie – w końcu, równość to nie tylko kwestia prawa, ale i jedno z największych osiągnięć rozwiniętych społeczeństw.

Przeczytaj inne artykuły