Mindfulness – na czym polega trening uważności?

Sara
|
01 października 2023
|
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Trening funkcjonalny jest typowo sportowym wariantem, za to typ mindfulness to coś zupełnie innego, bo skupia się na technikach medytacji. Na czym dokładnie polega? Co daje trening uważności? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Co to jest mindfulness?

Definicja mindfulness brzmi następującoto stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej. Jej autorem jest Jon Kabat-Zinn. Mamy tu do czynienia z różnymi technikami medytacji. Celowo kieruje się uwagę na doznania w czasie rzeczywistym, wyklucza się poprzez to wybieganie w przyszłość bądź odwrotnie, powrót do przeszłości. Mindfulness to nietypowa rzecz, ale niesie sporo korzyści. Istnieje aż kilka technik, między innymi MBSR oraz MBCT. Wbrew pozorom te ćwiczenia nie wymagają od nas specjalnego przygotowania, wystarczy spotkanie z trenerem. Wygodne legginsy sportowe damskie i koszulki podniosą komfort w czasie treningu, choć nie są obowiązkowe.

Co daje trening uważności?

Mindfulness pozwala osiągnąć równowagę emocjonalną. Uczysz się sztuki koncentracji oraz relaksu, dzięki temu będziesz sobie lepiej radzić ze stresem i z negatywnymi emocjami. Dodatkowym atutem jest to, że cieszysz się z prozaicznych rzeczy, masz lepszą harmonię ze środowiskiem oraz z ludźmi.

Trening uważności pozwala zmniejszyć ryzyko występowania zaburzeń lękowych. Widać szereg zalet również w sferze zdrowia, bo poprawia się odporność, ponadto łatwiej utrzymać wagę na stałym poziomie oraz uzyskać korzystniejsze wyniki sportowe. Koncentracja oraz pamięć też zyskują. Osiągasz również większą zdolność do empatii i kierowania się intuicją. Co dają ćwiczenia mindfulness? Osłabienie negatywnych emocji, większą satysfakcję w związku, a także ignorowanie złych myśli. Przynoszą więc same korzyści!

Medytacja w treningu uważności pozwala nam ćwiczyć umysł. Wymaga regularnego praktykowania, ale szybko zauważysz pozytywne zmiany w swoim codziennym życiu, samopoczuciu i rozwoju osobistym. Przy okazji możesz zainwestować topy sportowe damskie oraz inne części garderoby, które pomogą w tworzeniu odpowiedniej atmosfery podczas ćwiczeń.

Mindfulness: Jak zacząć ćwiczyć?

Trening uważności to specyficzna metoda, którą wykonuje się każdego dnia. Praktyka trwa od 5 do 8 tygodni. Podczas tej aktywności fizycznej możesz obserwować ciało lub spacerować i opisywać swoje emocje.

Trening uważności dla dorosłych oraz dzieci to także zajęcia psychoedukacyjne. Na starcie zaczyna się od kontroli swojego oddechu. Cisza, spokój, odpowiednie ułożenie ciała oraz wygodna odzież – to wszystko pozwoli Ci skuteczniej zagłębić się w mindfulness. Szorty sportowe damskie i bawełniana góra to rzeczy, które sprawdzą się w każdej pozycji ciała.

Jak zacząć przygodę z mindfulness? Jeśli nie wiesz wiele o tej technice, przejrzyj filmiki instruktażowe dostępne online lub skorzystaj z fachowej pomocy terapeutów i osób specjalizujących się w medytacji. Stopniowo wdrażaj się w tę metodę. Sposobów, jak praktykować mindfulness jest sporo, więc każdy znajdzie coś dla siebie.