Przeczytasz w 4 min 07 sie 2023

Minimalizm w modzie: Czym charakteryzuje się styl minimalistyczny?

tekst: Sara
Styl minimalistyczny
Przeczytasz w 4 min

Moda jest na tyle różnorodna, że zarówno fan przepychu, jak i prostoty znajdzie coś dla siebie. Czasami budowanie garderoby to nie lada wyzwanie. Posiadanie klasyków zdecydowanie ułatwia nam późniejsze komponowanie stylizacji, bo solidna baza daje sporo możliwości. Styl minimalistyczny w modzie wcale nie musi być nudy. Czym się charakteryzuje? Nie wiesz? Sprawdź nasz artykuł, bo tam zdradzamy wszystkie jego cechy!

Historia minimalizmu w modzie

Minimalizm według „Słownika Języka Polskiego PWN” to „ograniczenie do minimum wymagań, potrzeb, dążeń itd.”. W modzie chodzi o racjonalne podchodzenie do tworzenia swojej szafy oraz o wybieranie ponadczasowych rzeczy, które przetrwają lata. Wprowadzamy wobec tego pewne obostrzenia zarówno w kwestii zakupów, stylu, kolorystyki, jak i krojów. Nie gonimy ślepo za trendami i maksymalizmem, wręcz przeciwnie, kierujemy się prostotą.

Minimalizm w modzie to mocny nurt, który cały czas jest obecny w czołówce, mimo iż pojawiają się inne popularne i pożądane trendy. Zadebiutował miej więcej pod koniec lat 20., potem przybierał na sile bądź odwrotnie, był w cieniu innych tendencji. Coco Chanel uwielbiała funkcjonalne stroje. To ona wylansowała „małą czarną” -najbardziej praktyczną damską kreację wszech czasów.

Historia minimalizmu w modzie jest dość długa. Ten styl największą popularnością cieszył się w latach 90., gdy wielcy projektanci zaczęli skłaniać się ku prostocie. Minimalizm to nurt, który stał się znakiem rozpoznawalnym wielu domów domy i firm premium. Dla niektórych to coś więcej niż ubrania, a raczej podejście do życia. Ma więc szerszy kontekst niż mogłoby się wydawać. To także odpowiedź na szybką modę, która non stop się zmienia.

Minimalistyczne stylizacje w skandynawskim stylu znajdziesz w gamie wysokiej jakości produktów marki Herskind.

Minimalizm w modzie – charakterystyka

Minimalizm w modzie to przede wszystkim prostota oraz harmonia, która mocno wiąże się mimo wszystko z pewnymi ograniczeniami. Wybiera się wyłącznie rzeczy klasyczne, a więc w stonowanej barwie i o ponadczasowym kroju. Takie są, między innymi czarne sukienki, gładkie koszulki, ciemne jeansy oraz gładkie, skórzane akcesoria. Większość propozycji to warianty uniseks, dlatego też odnajdą się w damskiej, a także w męskiej garderobie. Kurtka ramoneska, luźna marynarka, spodnie typu chino – to tylko kilka przykładów.


Styl minimalistyczny w modzie
jest charakterystyczny, bo wyróżnia się ograniczeniem do minimum w kwestii kolorów, fasonów oraz dodatków. Na pierwszym miejscu stawia się jakość, a nie ilość, wobec tego wybiera się droższe tkaniny, które są trwalsze, do tego mają liczne właściwości. Przy odpowiedniej pielęgnacji przetrwają lata, więc to inwestycja. Co wybrać? Wełna, kaszmir, jedwab, bawełna, wiskoza – one spowodują, że proste kroje staną się wyjątkowe, a komfort użytkowania znacząco wzrośnie. Nie ma tutaj mowy o krzykliwych napisach, logo albo o kontraście barw. T-shirty damskie są gładkie i jednokolorowe, a poprzez to niezwykle uniwersalne. Cudownie nadają się pod spód lub jako jedyna wierzchnia warstwa. Kolejną ważną kwestią jest to, że absolutnie nie ulega się krótkotrwałym trendom. To powoduje, że styl minimalistyczny w modzie jest solidną bazą, do której bez względu na wszystko można bez przerwy wracać.

Jak ubrać się minimalistycznie?

Klasyczny minimalizm to w skrócie prostota, dlatego że stawia się wyłącznie na ponadczasowe stroje i akcesoria. Właśnie, dzięki temu nie musimy specjalnie zbyt dużo kombinować, gdy chcemy stworzyć stylizację, bo dysponujemy rzeczami, które do siebie doskonale pasują. Nadają się one na co dzień, do pracy, a nawet na większe wyjścia. To pozwala zaoszczędzić czas, nerwy i być gotowym nawet na niespodziewane sytuacje. Klasyczna szafa ma same plusy!

Minimalizm w modzie to fundament z ogromnym potencjałem. Stonowane kolory nie muszą być nudne, gdy zdecydujemy się na ciekawe faktury tkanin. Warto pamiętać, że niektóre wzory doskonale sprawdzą się w garderobie fanki minimalizmu. Paski to wzór warty uwagi, ponieważ świetnie komponuje się z basikami, ponadto dodaje charakteru. Takie koszule damskie lub wersje koszulek longsleeve ożywią wiele zestawień. Styl minimalistyczny w modzie mimo wszystko trzyma się spokojnej gamy, w której mamy głównie czerń, biel, granat, szarości i beże. Wydają Ci się za spokojne? Dobre rezultaty możemy uzyskać, decydując się na warstwy bądź na monochromatyczny total look.

Sezony się zmieniają, a minimalizm w modzie wciąż pozostaje niekwestionowanym liderem. Wbrew pozorom wcale nie musi wiązać się ze skromną szafą pełną bieli i czerni. Odzież i dodatki dobieramy do swojego stylu, potrzeb oraz do charakteru. Nigdy nie należy wiernie kopiować „bazy” innych, bo zdecydowanie lepiej stworzyć własną idealnie skrojoną na miarę.

Styl minimalistyczny w modzie to jest nurt z niedocenianym potencjałem. Dlaczego? Prostota nie zawsze musi być szykowna, bo można pozwolić sobie na elementy sportowe i na te bardziej seksowne. Nie zapominaj, jak wiele zmieniają akcesoria, więc wybieraj ciekawe kształty oraz faktury, choć nie szalej zbyt mocno, bo chodzi o klasykę, ale z twistem, a nie o modowe hity. Niebanalne sneakersy damskie dodadzą pazur sukience mini, garniturowi oraz jeansom i białej koszuli. W takim outficie możesz chodzić na co dzień lub do pracy, gdzie nie obowiązują zasady dress code. Styl minimalistyczny w modzie cechuje ponadczasowość oraz uniwersalność, ale możesz „przemycać” tu wyjątkowe perełki, które pokażą Twoją indywidualność.

Wiele osób uważa surowy styl skandynawski w modzie za kwintesencję minimalizmu. Nic dziwnego, ponieważ mieszkańcy tej części świata zdecydowanie cenią sobie wysoką jakość, ponadczasowe rzeczy i oszczędność w liczbie dodatków. Doskonale odwzorowują minimalizm mody z okresu lat 90. W ich lookach widać wiele specyficznych elementów dla tej dekady. Na pierwszy plan wysuwają się luźne fasony, zarówno gdy chodzi o doły, jak i o góry. Koszule oversize damskie oraz marynarki świetnie prezentują się z prostymi jeansami oraz z szerokimi spodniami wykonanymi z lejącej tkaniny. Geometryczne formy zachwycają zwłaszcza w warstwowych zestawieniach. Oryginalne połączenia powodują, że mimo stonowanej kolorystyki stylizacje i tak przyciągają spojrzenia.

Przeczytaj inne artykuły