Moda na poezję – jakie “Możliwości” kryje twórczość Wisławy Szymborskiej?

Zofia O.
|
15 października 2021
|
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Takiego mirażu poezji z modą jeszcze nie doświadczyliśmy – odkryj “Możliwości” inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej.

Kolekcja „Możliwości” to połączenie poezji i mody, którego wcześniej nie było. Dzięki współpracy marki Medicine z Fundacją Wisławy Szymborskiej, twórczość noblistki ma możliwość dotrzeć do szerszego grona odbiorców, niż tylko czytelnicy poezji. To możliwość zaprezentowania nie tylko wierszy, ale też kolaży, które poetka tworzyła z wycinków gazet i magazynów.

Wisława Szymborska jakiej nie znasz

Kolekcja „Możliwości” ma niewątpliwie walor edukacyjny.

„Akademia Szwedzka przyznając w 1996 roku Literacką Nagrodę Nobla Wisławie Szymborskiej, zwróciła uwagę na charakterystyczny rys jej poezji: ironiczną precyzję. Podobną ironię oraz połączenie filozofii z poczuciem humoru można znaleźć na jej kolażach zwanych wyklejankami. Kolekcja Fundacji Wisławy Szymborskiej x Medicine skierowana jest przede wszystkim do miłośników Szymborskiej i jej ironii, ale wyobrażam sobie, że ktoś, kto nigdy nie czytał wierszy noblistki, a zachwyci się jakimś cytatem lub kolażem – sięgnie po jej książki. Bardzo bym sobie tego życzył!”

Michał Rusinek

“Możliwości” kolekcja Fundacji Wisławy Szymborskiej x Medicine

Nazwa linii, będąca jednocześnie tytułem wiersza, nie jest przypadkowa. Umieszczając tekstowe i graficzne cytaty Szymborskiej na ubraniach Medicine podkreślamy aktualność i uniwersalność treści tworzonych przez poetkę. Przecież cytat w nowym kontekście daje możliwości nowych interpretacji!

Kolekcja „Możliwości” to coś więcej niż tylko ubrania. To przede wszystkim projekt, który obrazuje, jak literatura, sztuka plastyczna i moda mogą ze sobą korespondować i tworzyć zaskakujące efekty. Współpraca Fundacji Wisławy Szymborskiej i Medicine pokazuje, że istnieje wiele możliwości, aby wciąż poznawać dzieła Szymborskiej i czerpać z nich inspiracje.