Przeczytasz w 4 min 22 paź 2021

5 wskazówek, dzięki którym czytanie stanie się Twoim przyjemnym nawykiem

tekst: Justyna M.
Przeczytasz w 4 min

Jak zacząć czytać książki? Wbrew pozorom to nie jest takie trudne – wymaga tylko regularności i wprowadzenia kilku zasad w życie. Sprawdź nasze pomysły na to, jak stać się książkowym molem!

Czytanie uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, pomaga poznać siebie i otaczający świat – edukowała 10 lat temu głośna kampania społeczna. I choć zalety pochłaniania książek się nie zmieniły, poziom czytelnictwa jest zatrważający. Według statystyk tylko 42% Polaków w ciągu ostatnich 12 miesięcy zapoznało się chociaż z jedną książką lub jej fragmentami. A Ty? Jeśli chcesz zaliczać się do tej chlubnej mniejszości, nie czekaj – sięgaj po upatrzoną lekturę i czytaj. Koniecznie zerknij też na kilka wskazówek, które pomogą Ci stać się prawdziwym książkowym wyjadaczem. 

Otaczaj się książkami

Ile książek aktualnie znajduje się w Twoim mieszkaniu? Bez względu na ilość, każdy pretekst jest dobry, aby poszerzyć swój księgozbiór. W ten sposób zyskasz motywację, aby wreszcie zajrzeć do jakiegoś tomu, kurzącego się na półce. Kupuj książki, które Cię zaciekawią i poszerzą Twoje horyzonty, zarówno powieści, albumy czy pozycje popularnonaukowe. Jeśli cenisz minimalizm we wnętrzach, zainwestuj w czytnik ebooków i regularnie powiększaj swoją wirtualną biblioteczkę. Wreszcie, sprawdź, gdzie w okolicy znajduje się lokalna biblioteka i zapisz się do niej. To najtańszy sposób na zdobycie ciekawych książek wartych przeczytania. Wbrew pozorom, w takich miejscach znajdziesz mnóstwo czytelniczych skarbów. 

Wprowadź nawyk czytania

Jak czytać więcej książek? Zrób wszystko, aby czytanie stało się Twoim codziennym nawykiem, dlatego jasno wytycz swoje cele i wprowadź harmonogram. Zamiast zakładać, że chcesz zapoznać się z 1 książką na tydzień (to nie są wyścigi), określ, ile minut chcesz przeznaczać na lekturę każdego dnia. Przykładowo, może to być 20 minut po przebudzeniu, 10 minut po obiedzie i 20 minut przed snem – dopasuj ten czas do rozkładu swoich zajęć i Twojego dobowego rytmu. Jeśli jesteś zapominalska, ustaw sobie przypomnienia w telefonie. Po jakimś czasie czytanie, po prostu, wejdzie Ci w krew!

Nie marnuj czasu!

Czy zastanawiałaś się, ile czasu dziennie przeznaczasz na bezrefleksyjne scrollowanie mediów społecznościowych? Albo, jak często sięgasz po clickbaitowe artykuły? A przecież te momenty mogłabyś przeznaczyć na przeczytanie choć jednego rozdziału. Rób wszystko, by dobra książka była Twoim sposobem na nudę i zapełniaczem wolnego czasu. Eliminując zbędne czynności ze swojej doby naprawdę znajdziesz czas, by poświecić się rzeczom pożytecznym dla Twojego umysłu i faktycznie się zrelaksować. 

Czytaj dla przyjemnosci, nie z konieczności!

Zapewne niejednokrotnie spotkałaś się z listami ksiażek, które trzeba w życiu przeczytać. Nie musisz podążać tym śladem, choć przyznajemy – tego typu listy mogą być dobre na start, jeśli kompletnie nie wiesz, po jakie tomy warto sięgnąć. Miej jednak na uwadze, że czasy obowiązkowych szkolnych lektur już dawno minęły i teraz możesz zagłębiać się tylko w to, co sprawia Ci faktyczną przyjemność (nawet, jeśli to będą tanie romanse – wszystko jest dla ludzi ;) ). Czytanie ma być dla Ciebie niekończącą się frajdą, rozrywką w wolnym czasie, a po każdej skończonej książce powinnaś mieć motywację, by sięgać po kolejną. Kryminały, klasyka literatury, poezja, reportaże, fantasy… Czytaj, co tylko chcesz!

Znajdź formę wygodną dla Ciebie

Nie ograniczaj się tylko do wersji papierowych! Ebook, a może audiobook? Dopasuj formę do siebie, a najlepiej korzystaj ze wszystkiego. Ebooki sprawdzą się na wakacjach, w podróży, w drodze do pracy, czyli wszędzie tam, gdzie trudno będzie zabrać ze sobą dodatkowe tomisko. Z kolei audiobook sprawi, że znajdziesz swoją odpowiedź na pytanie: jak czytać więcej książek? Pokochasz go,  jeśli masz podzielną uwagę. Pomyśl, przy jakich codziennych czynnościach mogłabyć posłuchać interesującej Cię historii:  może podczas sprzątania, prowadzenia samochodu, zajmowania się innym hobby? Nawet się nie zorientujesz, jak szybko zaznajomisz się z kolejnymi tekstami. 


A może moda zainspiruje Cię do zaznajomienia się z literaturą? Zobacz najnowszą kolekcję Medicine “Możliwości” stworzoną na podstawie twórczości Wisławy SzymborskiejPrzeczytaj inne artykuły