Przeczytasz w 3 min 27 paź 2021

Zmień na lepsze! Jak Twoje codzienne nawyki mogą wpłynąć na planetę?

tekst: Zofia O.
lee jeansy
Przeczytasz w 3 min

Małe zmiany – duże korzyści dla Ciebie i dla środowiska. Przekonaj się, jak Twoje codzienne rytuały i zmiana prostych nawyków może wpłynąć na planetę. Wbrew pozorom, Twoje wybory w zakresie tego co nosisz, kupujesz i czego używasz mają ogromne znaczenie!

Wielorazowy nie znaczy gorszy

Ile razy, wyrzucając kolejny worek śmieci, pomyslałaś, że produkujesz ich stanowczo za dużo? Jest na to rozwiązanie, które choć trochę pomoże Ci zredukować ich ilości, a przy okazji ułatwi Twoje codzienne życie. Kluczem jest wielorazowość, która tak naprawdę odnosi się do wielu kategorii produktów. O płóciennych torbach na zakupy  i materiałowych woreczkach na owoce i warzywa wiedzą już wszyscy (i na szczęście, coraz więcej osób stosuje takie rozwiązania).  Ale czy słyszałaś o wielorazowych płatkach kosmetycznych, jutowych myjkach do naczyń czy woskowijkach, czyli bawełnianych ściereczkach nasączonych woskiem, które z powodzeniem zastąpią folię śniadaniową? Spróbuj też zminimalizować zużycie jednorazowego plastiku. Zamiast butelkowanej wody postaw na dzbanek z filtrem i butelkę termiczną, kawę na mieście zamawiaj do własnego kubka, a szampony i odżywki w butelkach zastąp ich odpowiednikami w kostce.

Otaczaj się naturą

Naturalne materiały są nie tylko lepsze , np. dla Twojej skóry. Są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska i nie obciążają go – odpady z drewna, bawełny, lnu o wiele szybciej rozkładają się niż adekwatne rzeczy wykonane z tworzyw sztucznych, o których obecności Ziemia bedzie pamiętać dobre kilkaset lat! Staraj się otaczać tym, co naturalne, nie tylko, jeśli chodzi o ubrania. Zamiast sztucznych kwiatów, ozdób swoje mieszkanie prawdziwymi (przy okazji wesprzesz lokalnych sprzedawców), a na nadchodzące święta postaw na choinkę lub wieniec wykonany z prawdziwych iglaków. Niech w Twoim otoczeniu pojawi się jak najwięcej elementów z drewna, szkła, ceramiki i naturalnych tkanin: lnu czy mięsistego, bawełnianego płótna. Takie elementy wystroju są zwykle trwalsze – nie bój się tego typu drobnych inwestycji.

Postaw na produkty w duchu sustainability

A skoro wspominamy o naturalnych tkaninach… Jaki procent Twojej szafy stanowią ubrania z nich wykonane? A jaki ich procent to produkty z certyfikatami, powstałe w sposób nieszkodliwy dla środowiska? Bardzo niewielki? Pora to zmienić, zwłaszcza, jeśli chodzi o ubrania, które nosisz najczęściej, np. jeansy, bluzy czy T-shirty. Na szczęście coraz więcej marek odzieżowych stawia na produkcję w duchu sustainability, wykorzystując włókna pochodzące z ekologicznych upraw oraz ograniczając zużycie wody i szkodliwych substancji, choćby w procesie fabrowania tkanin. Przykładowo, LEE proponuje Ci jeansy zhodne z naturą: stworzony z bawełny organicznej i włókien konopii, są farbowane metodami Indigood i Crystal Clear, które oszczędzają wodę i energię, zapobiegając przy tym skażeniu środowiska chemikaliami. Marka w produkcji ubrań wykorzystuje metody pozwalające zaoszczędzić nawe 1 miliard wody rocznie, sięga po włókna pochodzęce z recyklingu oraz racjonalnie podchodzi do produkcji, tworząc chociażby mniejszą ilość prototypów – jest to możliwe dzięki wdrożeniu nowoczesnej technologii wirtualnego projektowania.Przeczytaj inne artykuły