Przeczytasz w 7 min 17 lis 2021

Najlepsze filmy młodzieżowe – o miłości, dojrzewaniu i problemach nastoletniego świata

tekst: Izabela C.
filmy młodzieżowe
Przeczytasz w 7 min

Nie musisz być nastolatkiem, aby sięgać po filmy młodzieżowe. Przypominamy ponadczasowe produkcje, ale i najnowsze hity, dzięki którym z nostalgią sięgniesz do czasów młodości. 

Filmy młodzieżowe to filmy, które skupiają się na tematyce dojrzewania, pierwszych miłości i buntu przeciwko zastanym normom. Cieszą się ogromną popularnością wśród nastolatków, ale nie tylko. Choć skupiają się na problemach młodych ludzi, trafiają w gusta widowni w różnym wieku. Przedstawiamy propozycje fajnych filmów młodzieżowych, również tych dostępnych na Netflixie. Sprawdź, jakie filmy dla nastolatków warto obejrzeć!

Fajne filmy młodzieżowe, czyli jakie?

Fajne filmy dla młodzieży są zdolne poruszyć widzów bez względu na to, ile mają lat. Ważna jest skłaniająca do refleksji historia. Film młodzieżowy często rozprawia o kłopotach i troskach młodych ludzi. Należą do nich choćby: brak akceptacji wśród rówieśników, poszukiwanie własnego ja, uzależnienia, przemoc i konflikty z rodzicami. Filmy dla nastolatków mogą być bodźcem do przeprowadzenia trudnych rozmów między dorosłymi a młodzieżą. Wskazują konkretne tematy, jakie rodzice mogą poruszyć z dorastającymi dziećmi. Niejednokrotnie pokazują też konkretne rozwiązania dla problemów, z którymi młodzi ludzie się borykają.

Ale filmy dla nastolatków nie muszą poruszać wyłącznie trudnych zagadnień. Często są to lekkie opowieści o nastoletnich zauroczeniach, szkole i przyjaźniach młodych ludzi. Wtedy dostarczają rozrywki dla całej rodziny i pozwalają spędzić miłe popołudnie z bliskimi. Kto nie lubi historii o pięknej, młodzieńczej miłości? Takie produkcje zawsze chętnie się ogląda. Poznajmy najnowsze propozycje filmów młodzieżowych 2021!

Najlepsze filmy młodzieżowe 2021

Kino młodzieżowe to bardzo pojemny gatunek, który mieści w sobie zarówno filmy obyczajowe, jak i filmy romantyczne, dramaty oraz komedie. Co warto obejrzeć w 2021? Jakie filmy młodzieżowe powinny przyciągnąć naszą uwagę? Wybraliśmy trzy propozycje:

“Czarny młyn” – film młodzieżowy o grupie żądnych przygód młodych ludzi, mieszkających w niewielkim miasteczku. Uwagę przyjaciół przyciąga górujący nad miastem Czarny Młyn. Kiedy pewnego dnia mimo ostrzeżeń nastolatkowie wchodzą na jego teren, rozpoczyna się seria zadziwiających i niepokojących zdarzeń. Sprawdź, czy ta przyjaźń ma szansę przetrwać. Nie zdradzimy więcej szczegółów…

“Ruchomy chaos” – film dla młodzieży, pokazujący życie ziemskich kolonizatorów na odległej planecie… bez kobiet. Kobiety zginęły na skutek epidemii. Mężczyźni przeżyli, ale cały czas słyszą myśli pozostałych mieszkańców Nowego Świata. 18-letni Todd Hewitt, najmłodszy z nich, odnajduje rozbity statek kosmiczny, a w nim… Violę, jedyną przedstawicielkę płci żeńskiej w tym dziwnym świecie. Jak potoczą się ich losy? To trzeba zobaczyć.

“Dr Bird’s Advice for Sad Poets” – dobry film dla młodzieży i nie tylko, będący adaptacją powieści pod tym samym tytułem. Opowiada o zmaganiach z depresją i lękiem szesnastoletniego chłopca Jamesa Whitmana. Nasz bohater trafi do dr Birda, wyimaginowanego terapeutę gołębi. Główną rolę w tym filmie odegrał Lucas Jade Zumann.

Filmy dla młodzieży – Netflix. Co warto obejrzeć na tej platformie?

Netflix, popularna platforma streamingowa, ma bogatą ofertę filmów dla nastoletnich widzów. Jeśli jesteś fanem filmów młodzieżowych, nie mogłeś lepiej trafić. Znajdziesz tutaj różnorakie produkcje. Zarówno chwytające za serce, romantyczne filmy, ale też propozycje lekkiej komedii. Czas się z nimi zapoznać!

Romantyczne filmy młodzieżowe na Netflix

“Do wszystkich chłopców, których kochałam” – amerykańska komedia romantyczna, która powstała na podstawie powieści Han Jenny. Produkcja doczekała się już trzech części. W pierwszej z nich poznajemy nastolatkę o imieniu Lara Jean. Za sprawą wysłanych w tajemniczy sposób listów, wychodzą na jaw wszystkie jej sekrety miłosne. W drugiej części filmowej opowieści obserwujemy rozkwitający związek głównej bohaterki i przystojnego chłopaka Petera. Zaś w trzeciej odsłonie filmu zatytułowanej “Do wszystkich chłopców: Zawsze i na zawsze”, Lara Jean idzie do ostatniej klasy liceum. Przed nią wiele trudnych decyzji. Co przyniesie jej już niemal dorosłe życie? Młodzieżowy film wciąga i wszyscy zadają sobie pytanie, czy poznamy dalsze losy bohaterów… Czwarta część ucieszyłaby niejednego widza!

“The kissing both” – romantyczna seria wzorowana na książce autorstwa Beth Reekles. To fajny film młodzieżowy, przedstawiający historię nastoletnich przyjaciół. W 2021 możemy oglądać już trzecią część z cyklu. Jeśli chcesz sprawdzić, jak potoczyły się losy Noah i Elle i jak para poradziła sobie z długotrwałą rozłąką i miłością na odległość, możesz to zrobić na Netflixie. Tam obejrzysz również dwie pierwsze części filmu i dowiesz się, jak między tym dwojgiem narodziło się piękne uczucie.

“Zmierzch” – historia zakazanej miłości między zwykłą dziewczyną a szkolnym przystojniakiem, który jest… wampirem! Młodzieżowa produkcja opowiadająca o losach Belli i Edwarda składa się z pięciu części: “Zmierzch”, “Zmierzch: Księżyc w nowiu”, “Zmierzch: Zaćmienie”, “Zmierzch: Przed świtem część 1” i “Zmierzch: Przed świtem część 2”. W tym filmie dla młodzieży w główne role wcielili się Kristen Stewart oraz Robert Pattinson. Warto się skusić, filmy o wampirach są niezwykle wciągające!

Komedie dla nastolatków

“Wysoka dziewczyna” – świetny film dla młodzieży o tym, w jaki sposób przezwyciężyć swoje lęki. Nawet, jak się jest najwyższą dziewczyną w szkole!

“Cały on” – historia o tym, jak dziewczyna będąca szkolną influencerką ma zmienić klasowego odludka w króla balu maturalnego. Czy jej się to uda? A może narodzi się między nimi miłość? Ta historia na pewno spodoba się młodym widzom.

“Córka prezydenta” – córka prezydenta USA, Samantha, właśnie rozpoczyna naukę w college’u. Jest bardzo szczęśliwa, że wyrwie się spod opieki rodziców. To nie do końca się udaje, ponieważ z punktu widzenia swojego taty, potrzebuje nieustannej ochrony. W niedługim czasie nasza bohaterka poznaje przystojnego Jamesa. Nie jest on jednak opiekunem akademika, za którego się podawał. Jak zakończy się ta historia?

“Łatwa dziewczyna” – film młodzieżowy o tym, jak przykładna licealistka Olive wykorzystuje plotkę, aby zyskać na sławie. Czy nasza główna bohaterka poniesie konsekwencje swoich działań? Film z Emmą Watson bez wątpienia zaciekawi niejednego nastolatka.

Jeśli zaś szukasz najlepszego serialu komediowego, “Sex education” to jeden z najbardziej popularnych i lubianych seriali młodzieżowych. I to nie tylko przez nastolatków! Opowiada codzienne perypetie uczniów uczęszczających do liceum Moordale, którzy odkrywają swoją seksualność. Nie można go przegapić! Takie seriale prowokują do dyskusji i na pewno nie zostają zapomniane!

Najlepsze filmy science fiction dla nastolatków

Nie zapomnieliśmy o nastolatkach będących fanami gatunku science fiction. Lubisz produkcje, w których możesz nieco odpłynąć od szarości dnia codziennego? Świetnie się składa. Podpowiadamy ciekawe propozycje filmów młodzieżowych dla nastoletnich widzów.

“Igrzyska śmierci” – jeśli należysz do fanów gatunku sci-fi i jeszcze nie widziałeś serii “Igrzyska śmierci”, czas to zmienić! Film powstał na podstawie powieści Suzanne Collins i przedstawia losy Katniss Everdeen, żyjącej w Państwie Panem. Każdego roku jego władze organizują Głodowe Igrzyska, podczas których na śmierć i życie walczą ze sobą przedstawiciele dwunastu Dystryktów. Katniss mieszka w najbiedniejszym, dwunastym Dystrykcie. Czy również weźmie udział w igrzyskach? Jak skończy się jej historia? Nie czekaj, każda z czterech części ekranizacji przyprawia o szybsze bicie serca! Młodzieżowe filmy mogą wzbudzić wiele emocji.

“Więzień labiryntu” – nastoletni chłopak Thomas budzi się w windzie i niczego nie pamięta. Okazuje się, że trafił do tajemniczej, zamkniętej strefy, gdzie wraz z innymi chłopcami będzie uczyć się funkcjonowania w trudnych warunkach i szukać wyjścia z labiryntu. Niektórzy z nich próbują wydostać się z pułapki już od dwóch lat! Pewnego dnia w strefie pojawia się dziewczyna… czy okaże się ratunkiem? Czy pomoże im znaleźć wyjście? Tego dowiesz się z filmu.

“Niezgodna” – to kolejna propozycja filmu młodzieżowego science fiction. Na początku tej historii dowiadujemy się, że społeczność została podzielona na pięć frakcji na podstawie pięciu kluczowych cech charakteru. Jeśli nie masz żadnej cechy, żyjesz w odosobnieniu. Co w sytuacji, kiedy masz więcej niż jedną cechę? O tym przekona się główna bohaterka, kilkunastoletnia Tris. Seria składa się z trzech części: “Niezgodna”, “Zbuntowana” i “Wierna”. Jeśli chcesz sprawdzić, co spotka Tris i do której z grup będzie przynależeć, koniecznie obejrzyj ekranizację trylogii Veroniki Roth.

Najlepsze filmy młodzieżowe z gatunku dramat

Dramaty o nastolatkach i trapiących ich problemach potrafią poruszyć do głębi. Jakie filmy bez wątpienia przemówią do młodego widza?

“Stowarzyszenie umarłych poetów” – kino młodzieżowe lat 80. cały czas zachwyca. Dobre filmy młodzieżowe, które powstały w tamtym okresie, nigdy się nie znudzą. Tak jak “Stowarzyszenie umarłych poetów”, film, który opowiada historię uczniów i nauczycieli z jednej z angielskich szkół. Nowy wykładowca, John Keating, grany przez Robina Williamsa, ma rewolucyjne metody wychowawcze, którymi zaskarbia sobie sympatię podopiecznych. To film dla młodzieży i nie tylko!

“Klub winowajców” – zabawna, a jednocześnie wzruszająca opowieść o uczniach ukaranych zajęciami szkolnymi w sobotę. Film z pogranicza komedii i dramatu pokazuje, jak łatwo jest przypiąć komuś łatkę. Miał premierę w 1985 roku, a wciąż jest wymieniany w rankingach: “najlepsze filmy młodzieżowe“.

“Szkoła uczuć” – kolejna propozycja filmu młodzieżowego o miłości między dwojgiem młodych ludzi. Film powstał na podstawie książki „Jesienna miłość”, autorstwa Nicholasa Sparks’a. Opowiada nie tylko o rodzącym się uczuciu, ale również o bólu, cierpieniu i stracie. Daje dużo do myślenia, a piękna muzyka jest dopełnieniem tego pięknego obrazu.

“Gwiazd naszych wina” – zdecydowanie nowsza propozycja, która pokazuje, w jaki sposób młodzi bohaterowie mierzą się z chorobą. Jest to niezwykle wzruszający obraz będący dowodem na to, że mimo przeciwności losu, wciąż można czerpać radość z życia.

Co roku możemy oglądać w kinie kolejne propozycje młodzieżowych filmów. Jedne zachwycają, inne rozczarowują, ale zawsze znajdą się perełki, które poruszają ważne tematy i problemy związane z dorastaniem. Nasze zestawienie uwzględnia różnorakie preferencje i oczekiwania względem filmowych produkcji. Wybierz film młodzieżowy, który chcesz zobaczyć, zgaś światło i rozpocznij seans!

Przeczytaj inne artykuły