Przeczytasz w 4 min 20 maj 2022

Nie ufam ludziom, którzy nie lubią rabarbaru

tekst: Agata Stankiewicz
rabarbar
Przeczytasz w 4 min

Rabarbar to popularna roślina sezonowa, moim zdaniem, niedoceniona. Oryginalny, cudownie kwaśny. Wystarczy go tylko osłodzić, aby przeżyć z nim niesamowite chwile rozkoszy.

Rabarbar kojarzy mi się z ogródkiem babci. Zrywała jego piękne, czerwone od słońca łodygi. A im bardziej czerwone, tym słodsze i bardziej aromatyczne. Później przygotowywała z niego ciasto drożdżowe z kruszonką, które od początku do końca wyrabiała ręcznie. Siadaliśmy z kuzynostwem nad blachą jeszcze ciepłego ciasta i rękami odrywaliśmy kawałek, po kawałku. Tata z kolei zabierał mnie na długie spacery aby nazrywać ze mną rabarbaru dla mamy. Nigdy nie zapomnę, kiedy spróbowałam go po raz pierwszy. Zawsze gdy zrywałam z krzaka porzeczki czy jeżyny, od razu mogłam je zjeść, myślałam, że w przypadku rabarbaru będzie tak samo. Wykrzywiło mi całą twarz, a ten kwas w ustach czuję do dzisiaj, co powoduje u mnie gęsią skórkę. To również powód, przez który wiele osób nie lubi rabarbaru. To swojego rodzaju uraz z dzieciństwa, ale warto go odczarować.

Rabarbar w ogrodzie i w kuchni

To bogate w witaminy A, C i E warzywo podbija wszystkie kubki smakowe. Idealnie nadaje się do wypieków, kompotów, domowych konfitur, dżemów. Fenomenalnie łączy się z truskawkami, jabłkiem i porzeczką. Warto podbić jego smak kardamonem, wodą różaną czy syropem z czarnego bzu. Znajdzie też swoich ulubieńców w wytrawnych daniach, dodaje im ostrego kopa. Wspaniale komponuje się z serami, które można podać z rabarbarowym chutneyem. Idealny w sosach do gęsiny, kaczki czy wołowiny. Rabarbar można również suszyć i dodawać do herbaty.

Tajemna moc rabarbaru

Śpieszmy się kochać rabarbar, bo można go spożywać jedynie od maja do końca czerwca. Po tym czasie ma w sobie dużo kwasu szczawiowego i nie należy go spożywać. Ma mnóstwo zdrowotnych właściwości. Dobrze wpływa na jelita, dzięki dużej zawartości błonnika. Układ krwionośny też nam podziękuje, bo polifenole w nim zawarte wzmacniają układ krwionośny. Nie jest z kolei zalecany u osób z chorobami nerek. Kwas szczawianowy może pobudzać tworzenie się kamieni nerkowych.

Rabarbarowe słodkości

Przy słodkich przepisach często ludzie mnie pytają, dlaczego nie obieram rabarbaru. Totalnie nie ma takiej potrzeby. Łykowatość łodyg zanika w miarę jego podgrzewania czy karmelizowania, która później nie jest ani trochę wyczuwalna na języku.

Tarta rabarbarowo-truskawkowa

Przygotowałam dla Was przepis na tartę z warstwą rabarbarowo-truskawkową i waniliową panna cottą. Deser idealny na ciepłe wiosenne dni. Przepis jest na formę o średnicy 19cm.

Ciasto:

260 g mąki pszennej

40 g mąki migdałowej

80 g cukru pudru

130 g zimnego masła

1 jajko L

szczypta soli

Suche składniki razem z zimnym masłem posiekaj lub wyrób w mikserze na kruszonkę. Dodaj jajko. Podziel ciasto na dwie części. Rozwałkuj pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Włóż do lodówki na 30 minut. Po tym czasie wytnij spód tarty i bok. Nakłuj widelcem spód i włóż do zamrażarki na 30 minut. Po tym czasie piecz w temperaturze 180 C przez 17-18 minut do złotego koloru. Resztę ciasta zawiń w folię i zamroź na kolejny raz.

Warstwa rabarbarowo-truskawkowa:

120 g rabarbaru

80 g truskawek

1/4 łyżeczki agaru

2 łyżki cukru

Rabarbar i truskawki pokrój, razem z cukrem i wodą wrzuć do garnuszka. Gotuj, aż wszystko się rozpadnie, a nadmiar wody odparuje. Dodaj agar, zagotuj 2 minuty. Odstaw do przestudzenia. Truskawki pokrój w kostkę, dorzuć do lekko przestudzonej masy.

Waniliowa panna cotta:

150 ml śmietanki 30%

100 ml mleka

2 g żelatyny + odrobina wody do namoczenia

60 g białej czekolady

ziarenka z 1 laski wanilii

Śmietankę z mlekiem i nasionkami wanilii zagotuj. W misce umieść czekoladę i napęczniałą żelatynę. Zalej gorącym płynem. Poczekaj aż masa całkowicie się wystudzi. W innym przypadku nasionka opadną na dno. Wylej na stężałą warstwę rabarbarową. Róże z rabarbaru250 ml wody120 g cukru2 łyżki wody różanej (opcjonalnie)Wodę z cukrem zagotuj do powstania syropu. Za pomocą ostrej obieraczki pokrój rabarbar wzdłuż, tworząc długie paski. Wrzuć je do gotującego syropu i gotuj przez 2 minuty, nie dłużej bo rabarbar się rozpadnie. Wyłóż delikatnie na deskę i zawiń wstęgi w rulony przypominające róże

Zaciekawił Cię przepis? Wypróbuj go, a potem pokaż nam Twoje dzieło. Weź udział w konkursie ART FOOD INSPIRATION i wygraj 5000 zł!



 

O autorce artykułu:

Agata Stankiewicz jest finalistką “Bake Off Ale Ciacho”, autorką książek pełnych słodkich wypieków, cukierniczą life-hackerką, która świetnie radzi sobie także w świecie kosmetologii. Na swoim Instagramie @sugar.ladyyy pokazuje słodszą stronę życia. W tym roku jest jurorką konkursu #Lifespiration Starts Here.

Przeczytaj inne artykuły