filmy o wakacjach

Niech wakacje trwają dłużej – 6 filmów z latem w tle

Zofia O.
|
31 sierpnia 2022
|
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

Na przekór kończącym się wakacjom prezentujemy filmy, dzięki którym lato zostanie w Twoim sercu na dłużej. Nowsze, jak i nieco starsze produkcje łączy niesamowity klimat, malownicze krajobrazy i intrygujące historie. Sprawdź, co warto obejrzeć, choćby w ten weekend!

Choć tego nie chcemy, odliczamy dni do końca wakacji. Lato może jednak trwać dłużej – choćby za sprawą X muzy, dzięki której przeniesiesz się do przepełnionej słońcem krainy nawet w środku zimy. Przed Tobą kilka niezapomnianych produkcji: o lecie, wakacjach, odkrywaniu nowych rzeczy, uczuć, możliwości; o podróżach nie tylko po świecie, ale i w głąb siebie. Daj się zainspirować!

 

 

 

 

 

Tamte dni, tamte noce (2017)

Włochy, lato 1983 roku. Elio Perlman (Timothée Chalamet), błyskotliwy siedemnastolatek o amerykańsko-włoskim pochodzeniu, spędza wakacje w starej willi, komponując i grając muzykę klasyczną, czytając i flirtując ze swą przyjaciółką – Marzią. Pewnego dnia do willi przybywa Oliver, młody amerykański stypendysta, pracujący z ojcem Elia nad swym doktoratem. W słonecznej Italii Elio i Oliver odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania. Film Luki Guadagnino, choć jest jednym z najmłodszych w tym zestawieniu, stał się już kultowy. Sensualną opowieść o porywach pierwszej miłości, wypełnia niesamowity pełen nostalgii klimat lat 80., a poszczególne kadry, jak i dźwięki na długo pozostają w naszych głowach.

Ukryte pragnienia (1996)

Pozostając we włoskim klimatach, sięgnijmy po trochę starszy klasyk mistrza sensualizmu i zmysłowości – Bernardo Bertolucciego. 19-letnia Amerykanka, Lucy (Liv Tyler) przybywa do Toskanii, by spędzić lato w atomosferze artystycznej bohemy u przyjaciół rodziny i odnaleźć swojego biologicznego ojca, a przy okazji odnowić dawną znajomość. „Ukryte pragnienia” to apoteoza miłości i młodości, opowieść o smakowaniu życia i poszukiwaniu tego, co “nieuchwytne”. A wszystko to w skąpanym w słońcu, zachwycających toskańskim krajobrazie.

Królowie lata (2013)

Czas na komediową propozycję, idealną na odprężenie… Joe, Patrick i Biaggio skończyli już 15 lat i mają dość słuchania rodziców. W wakacje chcą wreszcie spróbować wszystkiego – uciekają do lasu, budują dom i żyją jak królowie. Wszystko komplikuje się, kiedy w leśnym domu pojawia się piękna Kelly, wspólny obiekt westchnień Joe i Patricka. „Królowie lata” to lekka i przyjemna propozycja, która ożywi Twoje wspomnienia z czasów dorastania, przypomni o marzeniach (może wreszcie pora je spełnić?) i pokaże siłę przyjaźni.

Przed Wschodem Słońca

Francuska studentka Celine i Amerykanin Jesse poznają się w pociągu do Wiednia. Rozmowa jest tak interesująca, że postanawiają wysiąść w Wiedniu i kontynuować dyskusję. Spędzają ze sobą jeden dzień, wiedząc, że ich drogi rozejdą się na zawsze. Czasu jest niewiele: tylko do wschodu słońca. Wraz z bohaterami poznajemy zakamarki miasta nad Dunajem, zagłębiamy się w błahe i całkiem poważne tematy, a z każdym krokiem po Wiedniu i minutą filmu jesteśmy świadkami zauroczenia przeradzającego się w uczucie.

Arizona Dream

Z Europy przenieśmy się na moment do Ameryki, choć uchwyconej oczami europejskiego reżysera. Młody Axel (Johnny Depp) przybywa z Nowejo Jorku do Arizony na wesele swojego wujka, który jednocześnie chce, aby przejął po nim warsztat samochodowy. W międzyczasie chłopak wplątuje się w skomplikowaną relację z dwiema kobietami: dojrzałą wdową Elaine i jej pasierbicą – Grace. Jedyne amerykańskie dzieło Kusturicy spodoba się niespełnionym marzycielom, fanom surrealizmu i symboliki, którymi wręcz ocieka ten film. Dodatkowym atutem jest żywiołowy soundtrack stworzony przez Gorana Bregovića.

Midsommar. W biały dzień (2019)

Czy horror może się rozgrywać w słoneczny dzień? Okazuje się, że tak! W “Midsommar. W biały dzień” poznajemy historię młodej, borykającej się z kryzysem w swoim związku pary, która wraz ze znajomymi wyrusza na wakacje do Skandynawii. Trafiają do odizolowanej od świata wioski, w której raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem. Ekscentryczne rytuały z czasem przybierają nieoczekiwany, przerażający obrót. „Midsommar. W biały dzień” jest rozgrywającym się w sielskiej scenerii artystycznym horrorem, który ucieszy fanów gatunku i osoby otwarte na niekonwencjonalne filmowe historie.