gdzie na weekend

Odkrywamy nieznane – inspirujące i ciekawe miejsca na weekend w Polsce

Barbara R.
|
18 września 2021
|
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Gdzie na weekend warto się udać, aby przeżyć szaloną przygodę i na nowo odkryć piękno przyrody? Jeśli szukasz zapierających dech w piersi miejscówek z niepowtarzalnym klimatem, mamy coś dla Ciebie – przed Tobą inspirujące, choć mało znane, nietypowe, lecz piękne, miejsca na weekend w Polsce! Koniecznie odwiedź je jesienią!

Polska na weekend: dla fanów górskich szlaków

Tatry i Bieszczady – to chyba najpopularniejsze propozycje bedące odpowiedzią na pytanie: gdzie pojechać na weekend w góry? – choć niejedyne. Możliwości masz przecież o wiele więcej, a my zachęcamy Cię do skierowania swoich nóg w stronę Sudetów.  Niesamowite widoki gwarantowane! Miłośnicy górskich krajobrazów mogą odwiedzić nietypowe Góry Stołowe, czyli jeden z nielicznych w Europie przykładów gór płytowych. Szczeliny, w których łatwo się zagubić, fantazyjne formacje skalne i tajemnicze labirynty to główne atrakcje na szlaku. Jeśli wybierasz się tam pierwszy raz, koniecznie wejdź na najwyższy szczyt pasma – Szczeliniec Wielki oraz zajrzyj na Błędne Skały – wprost do skalnego labiryntu.  Góry Stołowe nie są zbyt wymagające, a podejścia są dość łagodne. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać z dzieckiem na weekend, masz już odpowiedź. 

Gdzie na weekend? Propozycja dla survivalowców

W pięknie dzikiej natury można się zatopić – i to dosłownie! W odległości kilkudziesięciu kilometrów od Warszawy możemy natknąć się na rozległe torfowiska otoczone bujnymi starymi lasami, które jesienią prezentują się niezwykle malowniczo. Większość atrakcji znajduje się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Znajdziesz tutaj miejscówkę o uroczej nazwie Bagno Całowanie, przez które przebiega ponad 4 km ścieżki przyrodniczej w formie drewnianej kładki. Niedaleko największego torfowiska na Mazowszu, znajduje się Goździkowe Bagno, które jesienią mieni się wszystkimi odcieniami pomarańczu, żółtego, czerwieni i ciemnej zieleni. Wędrując po krętych kładkach nie zapomnij wstąpić do pobliskiego boru sosnowego – w środku lasu czekają na Ciebie wydmy śródlądowe. Torfowiska w okolicach stolicy są frajdą nie tylko dla lokalsów – dzika przyroda, “katastroficzny” klimat, jaki tworzą drzewa zanurzone w bagnach oraz rozmaitość barw sprawiają, że po tym miejscu wędruje się z dreszczykiem emocji. Właśnie na taki wyjazd na weekend zdecydowali się niedawno @Instabaks i @Pani_Kotta, a pełne klimatu zdjęcia, jakie udało im się wykonać na miejscu dowodzą tego, że nawet torfowiska mogą być świetnym pomysłem na weekend we dwoje

Fajne miejsce na weekend dla spragnionych piękna przyrody

Kochasz  Toskanię? Zachwycają Cię Morawy? W takim razie urzeknie Cię również ta kraina – malownicze, sielskie Ponidzie. Położone w województwie świętokrzyskim, pomiędzy Krakowem a Sandomierzem, skrywa w sobie wiele skarbów wartych odkrycia. Przede wszystkim są to widoki: falujące pagórki z mozaiką pól uprawnych, kręte wąwozy, tajemnicze starorzecza i zakola Nidy. Romantyczny plener sposoba się nie tylko pasjonatom fotografii – osoby żądne aktywnych przygód mogą oddać się tutaj kajakarstwu, a fani małych miasteczek zwiedzić przy okazji Pińczów, Busko Zdrój czy Wiślicę. Na Ponidziu warte zobaczenia jest kilka miejsc: grodzisko Stradów, falujące pola uprawne w pobliżu Kazimiery Wielkiej oraz okolice Pińczowa, choć zachęcamy Cię do swobodnego eksplorowania tych terenów i odkrycia nowych, zapierających dech w piersiach widoków. Skąpane w jesiennych barwach krajobrazy Ponidzia na długo zapadną Ci w pamięć.