co to jest aktywność fizyczna

Jak pokochać sport i znaleźć dla siebie idealną dyscyplinę?

Zofia O.
|
22 września 2021
|
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Rodzajów aktywnosci fizycznej jest mnóstwo – tylko jak znaleść tą idealną, dzięki której pokochasz sport, a każdy trening będzie źródłem satysfakcji i radości? Przed Tobą kilka inspirujących wskazówek i motywacyjnych trików – wypróbuj je!

Aktywność fizyczna a zdrowie, czyli dlaczego warto ćwiczyć?

“W zdrowym ciele zdrowy duch” – zapewne to hasło towarzyszy Ci od dziecka. I tkwi w nim sporo prawdy! Zalety aktywności fizycznej są ogromne: zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Prawdoposobnie już po pierwszym treningu poczujesz wyrzut endorfin, Twoje samopoczucie się poprawi i, pomimo szybko mijającego potreningowego zmęczenia, będziesz mieć sporo energii. Regularnie uprawiany sport (minimum 3 razy w tygodniu po ok. godzinie) poprawi Twoją kondycję, wzmocni mięśnie i stawy, pozytywnie wpłynie na stan skóry. Jeśli wybierzesz sporty na świeżym powietrzu, możesz też spodziewać się poprawy odporności. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest nie do przecenienia, dlatego nie zwlekaj i postaw na ruch. Na początku wystarczy nawet nieco dłuższy i bardziej intensywny spacer.

Jak zmotywować się do aktywności fizycznej?

Najważniejszy jest pierwszy krok, choć każde kolejne mogą być zarówno męczące, jak i pełne satysfakcji i zadowolenia. To juz zależy od Ciebie, aczkolwiek uprzedzamy –  prawidłowym podejściem jest to drugie. Aktywność fizyczna nie może być przykrym obowiązkiem. Ma Ci dawać radość i spełnienie, przynosić rezultaty, być wypełnieniem czasu wolnego, spełniać funkcję hobby.  Tylko jak tego dokonać? Kluczem jest dobór właściwej dyscypliny, która bedzie dopasowana do Twojego stylu życia, wieku, kondycji i możliwości (finansowych, fizycznych, w zakresie wolnego czasu i dostępnego miejsca). Po znalezieniu tej wymarzonej pozostaje Ci tylko… ćwiczyć! Mamy kilka przykładów na to, jak wpleść aktywności fizyczne na stałe do swojego życia:

  • zaznacz ją w swoim planie dnia, wyznacz godzinę ćwiczeń i staraj się jej przestrzegać, zwłaszcza w przypadku aktywności fizycznej w domu
  • ćwicz z bliską Ci osobą – siostrą, koleżanką, mamą, partnerem. Wspólnie możecie np. biegać, uprawiać nordic walking, wybrać się na siłownię czy zajęcia jogi
  • stwórz playlistę ulubionych, żywiołowych piosenek, które zachęcą Cię do ruchu – staraj sie przy nich ćwiczyć!
  • skompletuj swój wymarzony zestaw do ćwiczeń – wybierz kolorową matę, designerskie hantle, legginsy, które podkreślą Twoję nogi. Stylowe sportowe akcesoria i ubrania sprawią, że chętniej będziesz z nich korzystać.

Skompletuj swój outfit na trening

Jak wybrać wymarzony sport?

Zanim znajdziesz wymarzoną dyscyplinę, czeka Cię wiele godzin testowania, próbowania różnych zajęć, poszukiwania idealnych treningów. Wątpliwości w wyborze pomogą Ci rozwiać poniższe kwestie. Przeanalizuj je i dobrze się nad nimi zastanów, a potem postaraj się dopasować dyscyplinę, która sprosta Twoim wymaganiom.

  • Jak wygląda Twój plan dnia, zarówno w tygodniu, jak i w weekend? Zastanów się, ile czasu poświęcasz na pracę, czy masz rodzinę, jakie obowiązki możesz wykonać każdego dnia? Możesz rozpisać nawet harmonogram swojego dnia – w ten sposób dowiesz się, ile czasu możesz poświęcić na trening. Czy w grę wchodzi dojazd na siłownie, ściankę wspinaczkową, boisko? Jeśli nie, być może ćwiczenia w domu lub w najbliższej okolicy będą dla Ciebie idealne.
  • Jaki jest Twój oddech, jego rytm, zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i spokojnych? Czy łatwo się męczysz, łapiesz zadyszkę? Być może powinnaś skupić się na spokojnych aktywnościach fizycznych, np. jodze lub najpierw popracować nad wzmocnieniem swojej kondycji. Zacznij od codziennych spacerów, zamiast windy wybieraj schody. Przekonasz się, na ile na początku Cię stać!
  • Jaka jest Twoja motywacja do ćwiczeń? Powodów może być wiele: utrata wagi, poprawa swojej kondycji lub samopoczucia, wyrzeźbienie konkretnych partii ciała, a nawet… poznania nowych znajomych (a to najlepiej zrobić podczas sportów zespołowych czy grupowych zajęć np. zumby)
  • Czy czujesz, że nad którąś partią ciała powinnaś szczególnie popracować? Oczywiście, wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i Twoje ciało jest ogromny, jednak warto pamiętać, że nie każda dyscyplina wpływa na Twoją sylwetkę w równomierny sposób. Niektóre sporty poprawią Twoją koordynacje ruchow, inne sprawią, że wzmocnisz klatkę piersiową i ramiona, a dzięki kolejnym rozwiniesz mięśnie nóg. Znajdź achillesową piętę swojego ciała – może właśnie nad tą partią należy szczególnie popracować, aby cieszyć się zdrowiem, kondycją i dobrym samopoczuciem przez wiele lat?