Przeczytasz w 4 min 15 lut 2024

Old money: Styl pełen klasyki i prestiżu

tekst: Sara
old money
Przeczytasz w 4 min

Wraz z nadejściem 2024 roku do łask powrócił styl old money. Czym charakteryzuje się jeden z najgorętszych trendów tego sezonu? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Old money – cechy charakterystyczne

Zacznijmy od tego, że styl ten bazuje na pięciu elementarnych zasadach, których należy przestrzegać. Przede wszystkim old money musi się kojarzyć z prestiżem. Jego początki nawiązują do ludzi znajdujących się ze szczytu drabiny finansowej i właśnie tak należy się w nim prezentować. Twój outfit ma być elegancki i dyskretny jednocześnie. Unika się zwracania na siebie uwagi.

Niektóre stroje mogą być inspirowane mundurkami z dobrych szkół, strojów do tenisa czy jazdy konnej. Innymi słowy, do outfitów, które kojarzą się z prestiżem.

Szukając odpowiednich kolorów w przypadku old money style, skup się na jasnych barwach oraz minimalizmie. Zwracaj także uwagę na logo producenta, które nie powinno rzucać się w oczy. Unikaj kiczu oraz niepotrzebnej krzykliwości.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Answear.com – PL account (@answear)

Choć może się wydawać, że taki styl będzie bardzo drogi, to jednak w rzeczywistości istnieje kilka budżetowych możliwości. W social mediach pojawia się sporo stylizacji, które nawiązują do old money, ale jednocześnie nie kosztują fortuny.

Ikony elegancji z przeszłości

Nie ma co ukrywać, w swoim czasie ten styl był niezwykle popularny. Dość powiedzieć, że znalazł się on w wielu kultowych produkcjach filmowych. Do dziś niektóre outfity są analizowane przez osoby zgłębiające świat mody. Ponadczasowe klasyki bronią się swoimi pomysłami i jakością po dziś dzień

Prawdopodobnie właśnie z tego powodu social media ponownie przywróciły go do łask. Znów jest on inspiracją dla wielu osób, a do tego pojawiają się jego współczesne wariacje. Jeśli jesteś osobą, która lubi elegancję, ale nie czuje potrzeby afiszowania się swoimi ubraniami i zwracania na siebie uwagi, to możesz rozważyć sprawdzenie, czy nie jest to coś dla Ciebie.

Old money to styl dla każdego?

To dobry moment na to, aby wyjaśnić, skąd wzięła się nazwa tego stylu. Na polski możemy przetłumaczyć ją jako „stare pieniądze” i odnosi się to do tego, że pokolenia arystokratów zdobyły w swoim czasie bogactwo, które przekazywały swoim następcom. Można powiedzieć, że dla nich bycie majętnym było wręcz swego rodzaju tradycją, czymś na wzór tytułu szlacheckiego – powodu do dumy, ale jednocześnie czymś zasłużonym z samego powodu pochodzenia.

Oczywiście dziś żyjemy w innych czasach. Nie jest więc tak, że musisz mieć odpowiedni status majątkowy, aby móc wykorzystywać styl old money w swoich outfitach. Czy jest to styl dla każdego? Nie, ponieważ taki po prostu nie istnieje. Każdy z nas ma swoje preferencje i upodobania, którymi się kieruje. Z tego powodu to, komu pasuje styl old money, zależy przede wszystkim od Ciebie.

Co również ciekawe, ta modowa wariacja może pasować osobom w różnym wieku. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki styl dla 40-latki będzie odpowiedni, to ten możesz umieścić na swojej liście opcji do rozważenia. Jednak pasuje on również do starszych i młodszych ludzi. Pod tym kątem jest dość uniwersalny.

Gdzie kupić ubrania old money i jak je stylizować?

W tym miejscu musimy wyjaśnić, czym różni się styl retro od vintage. Choć oba odnoszą się do przeszłości, to jednak w pierwszym przypadku jego głównym celem jest stworzenie atmosfery przeszłości, często z odrobiną nowoczesności. Z kolei drugi styl skupia się na zachowaniu oryginalności i charakteru ubrań z przeszłości, często podkreślając ich jakość unikalność.

Old money może bazować na obu tych odniesieniach. Nawiązując do stylu retro, możesz postawić na tweedowe komplety, które będą nawiązywać do mundurków, które nosiło się dawniej w prestiżowych szkołach dla arystokracji. Sprawdzą się również sukienki midi, eleganckie płaszcze w dawnym stylu czy też dwurzędowe marynarki.

Preferujesz styl vintage? W takim razie jedną z propozycji będzie marynarka w kratę lub pudełkowy płaszcz. Pod spód możesz założyć jedwabną koszulę i ołówkową spódnicę. W tym przypadku ważną rolę odgrywa również materiał. Dobrze sprawdzi się na przykład naturalna wełna lub len.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się styl old money? Z pewnością dobrą okazją będzie spotkanie biznesowe lub wyjście do teatru bądź restauracji. W zależności od tego, co preferujesz, możesz postawić na jasną lub ciemną paletę barw. Oba zdadzą egzamin.

Jeśli szukasz wysokiej jakości ubrań, które dobrze oddadzą styl old money, to mamy dobrą wiadomość. Znajdziesz je w naszym sklepie Answear, dzięki czemu z łatwością skomponujesz nowy outfit.

Można powiedzieć, że old money to kolejny dowód na to, że klasyka nie wychodzi z mody. Nawet jeśli przez pewien czas ustąpi miejsca nowym trendom, to po zawsze powróci, aby ponownie zachwycić. Wszak elegancja to nie tylko współczesna moda, ale również pewne uniwersalne wartości. Dzięki temu pewne outfity się nie starzeją.

Przeczytaj inne artykuły