Przeczytasz w 3 min 15 lut 2024

Paznokcie do pracy – jak dopasować ich kolor?

tekst: Sara
paznokcie do pracy
Przeczytasz w 3 min

Praca wymaga od Ciebie nienagannego wyglądu? Oprócz codziennej formalnej stylizacji, fryzury i delikatnego makijażu musisz zadbać o odpowiednie paznokcie do pracy w biurze. Jaki manicure wpasuje się w biurowy dress code? Oto nasze porady i inspiracje!

Delikatne paznokcie do pracy – jakie kolory wybierać?

Marynarka oraz pasujące do niej spodnie, to komplet, który najczęściej zakładają panie pracujące w biurze. Do tego wygodne czółenka, skórzana torebka i nierzucające się w dodatki w postaci skromnej biżuterii. W codziennym wyglądzie ważny jest każdy szczegół – są nim również paznokcie. Wypielęgnowanie dłonie, a do tego delikatne paznokcie do pracy pozbawione krzykliwych wzorów staną się Twoją wizytówką w kontakcie z klientami

Zastanawiasz się, jaki kolor lakieru do pracy będzie odpowiedni? Najbezpieczniej postaw na stonowane barwy nude, czyli odcienie wanilii, porcelany, brzoskwini jasne brązy, beże oraz złamana biel. To bardzo delikatny manicure do pracy, który nie będzie przyciągał uwagi – wręcz przeciwnie – sprawi, że dłonie będą prezentować się elegancko, ale dyskretnie. 

Niezwykle popularny manicure do pracy to frencz w klasycznej odsłonie. Jasnoróżowe, półprzezroczyste paznokcie wykończone białą końcówką prezentują się zawsze świeżo i klasycznie. Naturalny frencz możesz urozmaicić, zmieniając kolory końcówek, o ile pozwala Ci na to pracowniczy dress code. 

Ważny jest nie tylko kolor paznokci, ale również ich długość, która w niektórych branżach musi być zgodna z normami BHP. Dla przykładu – sztuczne paznokcie zakazane są np. w działach produkcyjnych żywność, szpitalach, czy kuchniach. Najbezpieczniejszym wyborem są paznokcie w kształcie migdałków krótkiej bądź średniej długości. Zrezygnuj z ostro zakończonych i prostokątnych form. Ten kształt pozostaw na specjalne okazje np. wieczorowe wyjście na imprezę w dopasowanej sukience mini.

Paznokcie do pracy – modne wzory

Już wiesz, że manicure do pracy powinien być stonowany, po to by nie rzucał się w oczy. To wcale nie oznacza, że przez cały czas musisz nosić jednokolorowe paznokcie. Ciekawym urozmaiceniem są neutralne zdobienia, np. stylizacja nude z elementami natury – jasnymi listkami, bądź kwiatami. Taki manicure to świetny wybór na lato. Pasuje do zwiewnych sukienek i kombinezonów

Możesz też pozwolić sobie na paznokcie nude z efektem sprinkless. Efekt ten uzyskuje się poprzez wcieranie w płytkę paznokcia specjalnego pyłku. Manicure z efektem posypki pozwala wyeksponować dłonie bez efektu przerysowania.

A co powiesz na jesienny wzór sweterkowy? To nic innego jak wypukłe zdobienie na paznokciach przypominające wzór oraz fakturę prawdziwego swetra. Wzór sweterkowy doskonale prezentuje się na paznokciach w kolorze białym, jasnoróżowym oraz lawendowym. Umieszcza się go najczęściej na jednym paznokciu u dłoni – najczęściej na serdecznym palcu. 

Czy delikatny manicure do pracy sprawdzi się w każdej branży?

Dress code, w tym delikatne paznokcie do pracy, obowiązuje najczęściej w bankowości, księgowości, firmach zajmujących się obsługą klientów indywidualnych i biznesowych. Na krzykliwe i wzorzyste paznokcie nie mogą sobie pozwolić kobiety pracujące w recepcjach hotelowych, kelnerki obsługujące gości w drogich restauracjach oraz panie wykonujące zawody zaufania publicznego. 

Nadrzędną zasadą przy wykonywaniu manicure do pracy jest umiar. Krzykliwe kolory, ekstrawaganckie zdobienia i brokatowe malunki pozostaw na letni wyjazd czy nieformalne przyjęcia w gronie znajomych. Takie paznokcie w pracy mogą jedynie narazić Cię na nieprzyjemności oraz żartobliwe uwagi. Jeśli chcesz być traktowana poważnie zarówno przez klientów jak i kolegów z pracy postaw na delikatne paznokcie. Jedynym wyjątkiem od tej reguły, jest czerwień – umiejętnie wyeksponowana np. z czarną garsonką, podkreśli elegancki strój biznesowy.

Pomalowane paznokcie a praca – czy pracodawca może zakazać?

Czy pracodawca może zakazać malowania paznokci? Na chwilę obecną nie ma przepisów prawnych, które zabraniałyby noszenia sztucznych paznokci, czy używania lakierów. Jednak wiele firm w swoich regulaminach stosuje takich zapis. Mowa tutaj przede wszystkim o szpitalach, gdzie bardzo często ozdobione paznokcie odgrywają negatywną rolę w rozprzestrzenianiu się szpitalnych zakażeń i patogenów. Właśnie z tego powodu w wielu przychodniach i gabinetach lekarskich wygląd dłoni jest regulowany przez wewnętrzne ustalenia.

W przypadku pracowników kuchni i zakładów produkcyjnych również nie zaleca się malowania paznokci oraz noszenia biżuterii. Dodatkowo takie zapisy umieszczane są bardzo często w księdze GHP i GMP. Z czego to wynika? Sztuczny manicure oraz biżuteria uniemożliwiają skuteczne mycie i dezynfekcje rąk, podobnie jak długie paznokcie.

Również żołnierz-kobieta na czas wykonywania zadań służbowych nie może mieć jaskrawo pomalowanych paznokci. Co więcej, żołnierzom występującym w mundurze zabrania się również noszenia wszelkiego rodzaju biżuterii, oprócz obrączki, zegarka lub pierścionka.

Przeczytaj inne artykuły