Dlaczego wszyscy potrzebujemy feminizmu?

Justyna M.
|
05 listopada 2021
|
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min
Przeczytasz w 3 min

W Światowy Dzień Feminizmu porozmawiajmy o tym, jak możemy się wzajemnie wspierać w walce z nierównością, przemocą ze względu na płeć, dyskryminacją i seksizmem. A czy Ty masz odwagę przyznać: “Jestem feministą”?

Jest 2021 rok i nadal potrzebujemy feminizmu, a wraz z nim edukacji, dyskusji i pracy, aby zmienić utarte ścieżki myślenia. Coraz więcej mężczyzn staje po stronie kobiet i ich praw, mając świadomość, że równość płci to także ich problem – dotyczy ich córek, żon, mam, koleżanek i ich samych. 7 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Feminizmu – niech ta data będzie okazją do refleksji na tym, jak jeszcze wiele jest do zrobienia w temacie równości prawnej, politycznej oraz społecznej. W tym szczególnym dniu answear.LAB, która dopinguje i wspiera kobiety w walce o siebie, zachęca mężczyzn do podjęcia głosu i okazanie wsparcia kobietom. Feminiści, potrzebujemy Was!

Jak stać się sojusznikiem kobiet w walce o równe prawa?

Wszyscy jesteśmy feministami i feministkami!  Feminizm to reagowanie na niesprawiedliwości i wspieranie kobiet na co dzień, kiedy padają ofiarą gorszego traktowania ze względu na płeć. Feminizm to także równe podejście do wychowania synów i córek, łamanie stereotypów i popularyzowanie feminatywów. To uświadamianie innych i uzupełnienie swojej wiedzy, choćby o dokonania kobiet w historii świata. To wreszcie aktywne zaangażowanie się we wsparcie organizacji i fundacji działających na rzecz praw i rozwoju kobiet, udział w prokobiecych inicjatywach i manifestacjach… Jak widzisz, dróg do spełnienia się w roli feministy jest wiele – nie narzucamy Ci żadnej, bo wiemy, że wybierzesz tę właściwą dla siebie, na miarę Twoich możliwości.

Powiedz to: I’m a feminist!

Zdajemy sobie sprawę, że osiągnięcie równości jest złożonym problemem – z jednej strony wymaga wzmocnienia pozycji kobiet, tak aby wierzyły w siebie i same broniły swoich praw. Z drugiej strony potrzebujemy w tym zaangażowania mężczyzn tak, aby stali się sprzymierzeńcami i sojusznikami w tej nierównej walce. Warto o tym rozmawiać także podczas Dnia Feminizmu – z tej okazji, answear.LAB, choć sworzony przez kobiety i dla kobiet, oddaje głos mężczyznom, by opowiedzieli o swoich doświadczeniach z feminizmem i pokazali swoją solidarność z ruchem. Marka zaprosiła ponad 100 mężczyzn, znanych dziennikarzy, artystów, influencerów i twórców internetowych do wzięcia udziału w akcji #JESTEMFEMINISTA. 7 listopada pokażą sie w T-shircie z jednoznacznym hasłem “I’m a feminist” i opwiedzą o tym, jak wspierają kobiety, zachęcając innych do podobnego manifestu. Ty też możesz w każdej chwili dołączyć do akcji i pokazać, że jesteś feministą: swoim działaniem, gestem, zachowaniem.