organizacje feministyczne

Kobiece organizacje, które warto obserwować i wspierać

Zofia O.
|
06 listopada 2021
|
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min
Przeczytasz w 2 min

Z okazji Światowego Dnia Feminizmu prezentujemy fundacje i organizacje działające na rzecz kobiet i wspierające je na każdym kroku. Sprawdź, kogo warto obserwować!

Kosmos dla dziewczynek

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kosmos dla Dziewczynek (@kosmosdladziewczynek)

 

To pierwsza w Polsce fundacja  zajmująca się “dziewczyńskością” i pomagająca dziewczynkom ma różne sposoby. Kosmos dla Dziewczynek chce rozwiązywać ich problemy, z którymi się borykają dorastając i mocno wierzy w ich potencjał. Pokazuje im wszechświat możliwości,  tak, by miały odwagę być w przyszłości liderkami, neurolożkami, matematyczkami, mamami, majsterkami czy piłkarkami… lub kim chcą.

Centrum Praw Kobiet

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Centrum Praw Kobiet (@centrumprawkobiet)

 

Misją Centrum Praw Kobiet jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym i zawodowym. Organizacja dąży do stworzenia warunków umożliwiających kobietom korzystanie z należnych im praw człowieka w tym prawa do życia wolnego od przemocy i dyskryminacji oraz realizuje konstytucyjne zasady równouprawnienia płci.

Feminoteka

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fundacja Feminoteka (@fundacjafeminoteka)

 

Fundacja istnieje od 2005 r., a jednym z jej głównych celów jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Feminoteka prowadzi telefon przeciwprzemocowy, daje bezpłatne wsparcie prawne, psychologiczne, terapeutyczne kobietom po przemocy. Ponadto działa na rzecz likwidacji dyskryminacji ze względu na płeć we wszystkich sferach życia społecznego, publicznego i kulturalnego oraz kultywuje tradycje polskich emancypantek, przypominając o historii kobiet.

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez FEDERA ⚡️ (@federapl)

 

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny jest organizacją pozarządową, która od  30 lat działa na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych. Domaga się zrównania szans kobiet i mężczyzn, w tym prawa kobiet do świadomego macierzyństwa: rzetelnej wiedzy na temat seksualności człowieka, dostępu do antykoncepcji, prawa do dobrej jakości diagnostyki prenatalnej i opieki nad płodem, prawa do przerywania ciąży.

UNAWEZA

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fundacja UNAWEZA (@unaweza.foundation)

 

Unaweza w języku suahili znaczy “Potrafisz”. Fundacja powstała z inicjatywy Martyny Wojciechowskiej, a jej celem jest wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych. UNAWEZA zapewnia dostęp do edukacji, opieki medycznej oraz spełnia marzenia swoich podopiecznych. Pomaga kobietom w Polsce i na świecie.