Przeczytasz w 3 min 12 sty 2024

Wear&Share: Podaruj ubraniom drugie życie

tekst: Sara
Wear&Share
Przeczytasz w 3 min

Świadomość ekologiczna rośnie. Kupujemy świadomie, wybieramy ekologiczne produkty wyprodukowane w sposób etyczny oraz poddajemy recyklingowi nienoszone rzeczy. Proste nawyki mają ogromne znaczenie w dbałości o planetę. Dlatego Answear.com zachęca do podarowania drugiego życia ubraniom za sprawą akcji Wear&Share.

Recykling ubrań zapobiega powstawaniu piętrzących się stosów nienoszonych już ubrań na wysypiskach śmieci. Idea recyklingu zakłada, że zamiast wyrzucania niepotrzebnych rzeczy, możemy je przerobić na nowe, wykorzystać do innych celów czy przekazać komuś, kto będzie ich używać. Jak się okazuje, nawet 95 proc. odzieży nadaje się do powtórnego użycia lub przetworzenia. W ramach akcji Wear&Share możesz oddać nienoszone już ubrania i tym sposobem dać im drugie życie.

Jak to działa?

Zasady programu Wear&Share są proste. Wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie wearshare.answear.com i zamówisz materiałowy worek wielokrotnego użytku, do którego spakujesz wszystkie niepotrzebne tekstylia, a następnie przekazujesz go kurierowi. Jeśli chcesz zminimalizować ślad węglowy, możesz dostarczyć ubrania do wybranego punktu odbioru GLS. Zarówno worek, jak i usługa kurierska są darmowe.

Co stanie się z zebranymi rzeczami? Ubrania zostaną poddane recyklingowi na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest przetworzenie tekstyliów na ściereczki do sprzątania czy wysokiej jakości papier. Ubrania mogą także zostać powtórnie wykorzystane. Z odzieży, która nie nadaje się do noszenia, odzyskuje się włókna lub wykorzystuje się tekstylia do produkcji materiałów izolacyjnych – na przykład w branży motoryzacyjnej. Innym sposobem recyklingu ubrań jest wprowadzenie ich na rynek dóbr z drugiego obiegu.

Akcja Wear&Share wychodzi poza Polskę

Od startu akcji Wear&Share w 2020 roku zebraliśmy ponad 64 000 kilogramów ubrań i posadziliśmy 3000 drzew.

Tylko w ubiegłym roku w Polsce uczestnicy oddali 12 383 kilogramów odzieży, a kwota przekazana na Fundację Aeris Futuro i akcję „Czas na Las” wyniosła 10 304,79 złotych. Dzięki tym środkom udało się posadzić 300 dębów na terenie gminy Stężyca. Celem sadzenia drzew było zwiększenie lesistości, zagospodarowanie nieużytków, zapobieganie zmianom klimatycznym, spowolnienie odpływu wód powierzchniowych oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczestników sadzenia.

W 2023 roku uruchomiliśmy program Wear&Share poza Polską. Od teraz nienoszone ubrania poddawane są recyklingowi przez mieszkańców Czech, Słowacji, Chorwacji i Słowenii. W każdym z tych krajów podjęliśmy współpracę z lokalną organizacją działającą na rzecz środowiska. Na Słowacji wspieramy Fundacją Ekopolis i jej inicjatywę „Sadíme budúcnosť”, która ma na celu sadzenie drzew na terenie całego kraju.

Projekt w Czechach działa we współpracy z organizacją ekologiczną Nadace Partnerství i projektem „Sázíme budoucnost”. Na Chorwacji fundusze pozyskane z akcji wspierają organizację Argonauta, działająca na rzecz przyrody, środowiska i zrównoważonego rozwoju. Akcja Wear&Share na Słowenii to natomiast współpraca z organizacją Treecelet, której misją jest sadzenie drzew na terenie kraju oraz edukacja ekologiczna.

W ubiegłym roku w Słowacji zebrano 6 312 kg odzieży. Natomiast w Czechach w ciągu czterech miesięcy akcji udało się pozyskać 788 kg odzieży. Na Chorwacji tonaż ubrań zebranych w 2023 roku wyniósł 1951 kg. Dzięki projektowi przeprowadzonemu w Słowenii zebraliśmy 236 kg odzieży.

Do programu Wear&Share możesz dołączyć w każdej chwili. Wejdź na stronę wearshare.answear.com, oddaj niepotrzebne tekstylia i działaj razem z nami dla dobra środowiska.

Przeczytaj inne artykuły