Przeczytasz w 3 min 29 lut 2024

Ladies First: Wspieramy głos kobiet

tekst: Sara
Przeczytasz w 3 min

Luka płacowa, z którą muszą radzić sobie kobiety w całej Europie, wciąż pogłębia nierówności płciowe. Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet, chcemy zwrócić uwagę na gender pay gap i wesprzeć głos kobiet w ważnej dla nich sprawie, organizując po raz kolejny symboliczną akcję Ladies First.

Równość płci zakłada, że potrzeby i priorytety zarówno kobiet, jak i mężczyzn, są brane pod uwagę. Choć mogłoby się wydawać, że mamy równe prawa i możliwości, w praktyce nierówności są widoczne w wielu aspektach życia – także tego zawodowego. Kobiety są wykształcone, wykwalifikowane, pracują tak samo ciężko, jak mężczyźni, ale luka płacowa (ang. gender pay gap) wciąż negatywnie wpływa na poziom ich życia.

Czym jest luka płacowa?

Luka płacowa to nierówne wynagradzanie osób na tych samych stanowiskach, wykonujących identyczne obowiązki i posiadających podobne kwalifikacje, ale należących do innych określonych grup. Najczęściej lukę płacową analizuje się w kontekście płci, porównując wynagrodzenia kobiet i mężczyzn za tę samą pracę.

Przyczyn nierówności płacowych jest wiele. Wynikają one zarówno z uwarunkowań kulturowych, jak i specyfiki rynku pracy. Do głównych należy brak transparentności wynagrodzeń, utrudniony dostęp do stanowisk kierowniczych, stereotypy narosłe wokół aktywności zawodowej kobiet czy przeciążenie nieodpłatną pracą związaną z opieką nad dziećmi czy życiem domowym.

Choć przepisy, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, regulują kwestię zarobków i zabraniają różnicowania ich ze względu na płeć, praktyka wskazuje zupełnie odmienną zasadę. Z danych Eurostatu z 2022 roku luka płacowa w Unii Europejskiej utrzymuje się na poziomie 13 proc. Natomiast raport Global Gender Gap Report z 2022 roku wskazuje, że luka płacowa wynosiła w Polsce 8,7 proc. Szacuje się, że obecnym tempie do wyrównania różnic między wynagrodzeniami różnych płci może dojść za około 130 lat.

Razem możemy więcej

Nie warto czekać 130 lat na wyrównanie zarobków kobiet i mężczyzn. Wspólnymi siłami możemy zminimalizować lukę płacową, mówiąc o tym, jak realnym i dyskryminującym jest problemem. Walka z gender pay gap wymaga rozwiązań wielowymiarowych, ale ich podstawą powinna być edukacja. Dlatego po raz kolejny inicjujemy symboliczną akcję Ladies First, wspierając głos kobiet w ważnej dla nich sprawie.

W okresie od 1 do 11 marca na stronie Answear.com będzie można zakupić wybrane damskie i dziecięce produkty z rabatem 23 proc. Natomiast zniżka na męską ofertą produktową będzie wynosić 10 proc. Różnica w wysokości promocji, czyli 13 proc., staje się symbolem i odniesieniem do realnej luki płacowej w Unii Europejskiej.

Nasza akcja jest empatycznym wyrazem wsparcia i symboliczną próbą zminimalizowania nierówności, z jakimi kobiety spotykają się w życiu zawodowym, a jednocześnie pretekstem do podjęcia szerszych działań i dyskusji w przestrzeni publicznej.

Przeczytaj inne artykuły