Przeczytasz w 3 min 22 lut 2023

Zadbaj o to, co jest w środku – nie tylko w Światowy Dzień Walki z Depresją

tekst: Justyna M.
Przeczytasz w 3 min

Co czwarta osoba w Polsce będzie zmagała się z jakąś formą zaburzeń psychicznych, do których zalicza się depresja – wynika z badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W obchodzony 23 lutego Światowy Dzień Walki z Depresją chcemy porozmawiać o tym, co czujemy w środku. Wraz z Fundacją Można Zwariować szczerze mówimy o zdrowiu psychicznym i podkreślamy: nie bój się zwrócić o pomoc, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz.  W tym celu inicjujemy akcję edukacyjną, „Zadbaj o to, co jest w środku”. 

Można zwariować i zwrócić się o pomoc

Liczby nie kłamią! Z badań EZOP II (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wynika, że co czwarta osoba w Polsce będzie w przyszłości zmagała się z jakąś formą zaburzeń psychicznych, do których zalicza się depresja.  Dlatego, z okazji Światowego Dnia Walki z Depresją, który przypada 23 lutego, wspólnie z Fundacją Można Zwariować  inicjujemy ważny i potrzebny projekt edukacyjny pro bono ”Zadbaj o to co jest w środku”, któremu przyświeca hasło „Można zwariować i zwrócić się o pomoc”. To, co nosimy w sobie, nasz dobrostan psychiczny, samopoczucie, choć z pozoru niewidoczne, są o wiele ważniejsze od tego, jak prezentujemy się na zewnątrz.

– Chociaż w świecie mody coraz więcej mówi się o ciałopozytywności i samoakceptacji, to wciąż zbyt mało uwagi poświęca się kwestiom zdrowia psychicznego i depresji, która według WHO do 2030 roku będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Edukacja i normalizacja tego tematu są więc niezmiernie ważne – mówi Anna Szwec, Marketing Coordinator Answear.com.

Zobacz i dowiedz się, jak zwrócić się o pomoc. Na dedykowanej stronie internetowej znajdziesz serię filmów edukacyjnych z rozmowami ze specjalistami na tematy związane ze zdrowiem psychicznym i depresją.

Proporczyk – nasz symbol wsparcia

Do akcji zaprosiliśmy twórców, którym temat zdrowia psychicznego nie jest obojętny. Otrzymali od nas specjalną przesyłkę, zawierającą wyjątkowy proporczyk z grafiką stworzoną przez Zuzę Tokarską – ilustratorkę zajmującą się projektowaniem graficznym i sitodrukiem. Materiał, z którego wykonany jest proporczyk pochodzi z drugiego obiegu, a ideą jest podanie go dalej, tak by znalazł się w miejscach, w których jest potrzebny.

– Media społecznościowe pełnią ważną rolę w naszym życiu, dlatego poprosiliśmy twórców internetowych, by zapytali swoich obserwatorów, gdzie ich zdaniem ta wyjątkowa dekoracja powinna się znaleźć. Zależy nam na tym, by jak najwięcej osób mogło zapoznać się ze wszystkimi materiałami edukacyjnymi, które przygotowaliśmy wspólnie z fundacją i w ten sposób przekierować tych, którzy potrzebują wsparcia wprost do specjalistów, którzy będą w stanie im pomóc – dodaje Anna Szwec.

Formularz zwrotu o pomoc – nie bój się go wykorzystać

W naszej akcji nie zapominamy o Tobie. W dniach 20 a 22 lutego do zamówień naszych klientów dołączamy „Formularz zwrotu o pomoc”, w którym zajduje się kod QR przekierowujący do strony z materiałami eksperckimi oraz  książeczka edukacyjna o zdrowiu psychicznym, stworzona przez Fundację Można Zwariować. Wierzymy, że w ten sposób trafimy do osób, które być może podejrzewają u siebie problemy z zaburzeniami nastroju oraz tych, które chcą swoje wsparcie ofiarować innym.

– Kwestia problemów zdrowia psychicznego bezpośrednio dotyczy aż 1/4 populacji, a pośrednio dotyczy nas wszystkich. Zaburzenia psychiczne są demokratyczne i na jakimś etapie życia mogą spotkać każdego z nas. Warto wtedy wiedzieć jak prosić o pomoc i jak ją dawać. Świadomość, a także odpowiednia reakcja i nastawienie, mają w tym przypadku ogromne znaczenie. Formularz zwrotu o pomoc oraz książeczka pomagają zrozumieć istotę zdrowia psychicznego, wskazują odpowiednie kroki, dzięki którym możemy pomóc sobie, ale też innym osobom w naszym otoczeniu. Wbrew pozorom, mimo zmagań z problemami psychicznymi, na co dzień można z nimi bardzo dobrze funkcjonować. Dzięki udaniu się do lekarzy specjalistów, otrzymaniu pomocy od wykwalifikowanych osób, naprawdę możemy żyć pełnią życia – wyjaśnia Cleo Ćwiek z fundacji Można Zwariować.

Przeczytaj inne artykuły