Przeczytasz w 3 min 17 mar 2018

10 faktów o sneakers’ach, o których nie wiedzieliście

tekst: Anna Szwec
Przeczytasz w 3 min

Jesteś fanem sneakers’ów? Ciekawe, czy znasz te fakty! 

Sneakersy męskie stały się nieodłącznym elementem popkultury i świata mody. Ich popularność nieustannie rośnie, a uwielbienie dla tego typu obuwia urosło już do rangi kolekcjonerskiej. Ty również masz w szafie kilka par modnych sneakers’ów? Sprawdź, czy znasz te fakty na ich temat!

1. Założyciele marek Puma i Adidas to bracia

Początkowo pracowali razem w fabryce butów o nazwie Dassler Brothers, która potem przekształciła się w markę Adidas. W 1948 roku drogi braci rozeszły się, jeden z nich postanowił samodzielnie prowadzić firmę Adidas, drugi zaś założył swoją własną markę, nazywając ją Puma.

2. Jordany wypuszczane są tylko w soboty

Nowe modele kultowych Jordan’ów marki Nike wpuszczane są do sprzedaży tylko w soboty – wszystko po to, aby dzieci ustawiające się po nie w kolejkach nie opuszczały szkoły.

3. Marka Converse borykała się z bankructwem

Ciężko to sobie wyobrazić, patrząc na dzisiejszą popularność marki, jednak firma przechodziła trudną sytuację finansową, która doprowadziła do jej bankructwa w 2001 roku. W 2003 została wykupiona i przejęta przez Nike, a obecnie klasyczne trampki Converse to najlepiej sprzedające się buty w historii.

4. Najsłynniejszy sneakerhead na świecie zaczynał od zera

Nazywa się Mark “Major” Farese i jest właścicielem ponad 3000 par butów o wartości ponad 750 000 dolarów. Dorastał w biednej rodzinie w nowojorskim Bronksie i stopniowo przekształcał swoje hobby w zawód – zbierał wszystkie pieniądze, które posiadał, i te, które podkradał dziadkom i inwestował je w buty.  Często traktował to jak inwestycję – buty odsprzedawał nawet 6 razy drożej niż kupował. Teraz dostaje wynagrodzenie za bycie ambasadorem marek produkujących sneakers’y.

5.  Faux-pas w lożach sportowych

Duże firmy sneakersowe, takie jak Nike i Adidas mają własne loże do oglądania większości dużych wydarzeń sportowych, takich jak US Open i finały NBA. Jeśli jednak wejdziesz do ich loży w butach konkurenta, możesz zostać natychmiast poproszony o chodzenie boso lub o tymczasową wymianę butów na markę hosta.

6. Zaginione Nike

27 maja 1990 roku ogromna dostawa Nike zginęła na morzu. W jednym z najdziwniejszych wypadków morskich w historii, 80 000 par Nike zaginęło na Oceanie Spokojnym w drodze z Korei Południowej do Stanów Zjednoczonych.

7. Matematyczna cena New Balance

Dzieląc numer modelu przez 10, możesz określić przybliżoną cenę detaliczną sneaker’sów New Balance w dolarach amerykańskich, np. model NB574 = 57,40 USD. Wyjątkiem jest model 320.

8. Personalizacja obuwia – to Vans był pierwszy

To nie Nike ID, a Vans jest pionierem personalizacji sneakers’ów. Pierwszy model “custom” pojawił się już w 1966 roku. Założyciel marki Vans, Paul Van Doren wierzył w sprzedaż butów dopasowanych do życzeń klientów i pozwolił im dostarczać wybrane tkaniny i wzory do fabryki, gdzie zamieniał je w buty.

9. The Beatels dla Nike

Reklama dla Nike była pierwszym przypadkiem, kiedy utwór zespołu The Beatles został wykorzystany w reklamie. Była to piosenka “Revolution No. 9” wykorzystana dla reklamy modelu Air Max.

10. Asics to łacina

Nazwa Asics jest skrótem od łacińskiego powiedzenia „Anima Sana in corpore Sano”, co tłumaczone jest na często używane w mowie potocznej powiedzenie „W zdrowym ciele zdrowy duch!”.

 

Przeczytaj więcej artykułów na ANSWEAR.com:

Wild Nature – nowa kolekcja marki Answear>>

Jakie ubrania odmładzają? Sprawdź nasze rady>>

Stylizacja w jednym kolorze – 4 pomysły na monochromatyczny look>>

Nie znalazłaś tego, czego szukałaś? Napisz do nas na doradca@answear.com i skorzystaj z darmowych porad stylisty, który pomoże Ci w doborze produktów.

Przeczytaj inne artykuły