Przeczytasz w 4 min 30 wrz 2023

Answear.LAB: Moda i działalność społeczna idą w parze

tekst: Sara
Przeczytasz w 4 min

Answear.LAB od początku istnienia udowadnia, że moda oraz działalność społeczna idą w parze. Marka tworzona jest przez kobiety dla kobiet i zawsze stoi po ich stronie. Poprzez swoje zaangażowanie umacnia także tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy.

Czy moda może być transparentem zmian społecznych? Marka Answear.LAB udowadnia, że rolą branży fashion jest zarówno podnoszenie dyskusji na tematy tabu, jak i konkretne działania mające na celu wspieranie tych członków społeczeństwa, którzy najbardziej tego potrzebują.

– Od początku założyłyśmy, że nie będziemy wyłącznie marką, która sprzedaje ubrania. Mówimy za pomocą mody o rzeczach ważnych społecznie. Inspirujemy i motywujemy do zmian. Każdym działaniem prospołecznym dokładamy swoją cegiełkę do budowania lepszego, piękniejszego i przyjaznego dla wszystkich świata – tłumaczy Agnieszka Wojnicka, Answear.LAB marketing manager.

Kobieca moc, sprawczość i wzajemne wsparcie

– Wierzymy w siłę kobiet, ich solidarność i wzajemne wsparcie – razem możemy jeszcze więcej – kontynuuje Agnieszka Wojnicka.

Kobieca moc wybrzmiała w limitowanej kolekcji Girl Powej, która kwestionuje status quo i zasady panujące w świecie mody. W ramach kolekcji marka zorganizowała akcję charytatywną. Całkowity dochód ze sprzedaży ubrań został przeznaczony na Fundację UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. 30 tys. złotych trafiło do organizacji, aby pomóc w wyrównywaniu społecznych, ekonomicznych i prawnych szans kobiet na całym świecie.

“Nie mamy zgody na przemoc” – tymi słowami marka Answear.LAB zachęcała do walki z przemocą wobec kobiet podczas Co Jest Grane Festival.  Antyprzemocową deklarację marki podchwyciły setki uczestniczek festiwalu. Zaproszone przez markę do symbolicznego protestu wobec przemocy, wspólnie zaklejały ścianę z hasłem społecznej akcji, słowami takimi jak: “miłość”, “szacunek”, “wsparcie”, czy “czułość”. Napis “Nie mamy zgody na przemoc” zmienił się w hasło “Mamy moc”.

W wydarzeniu chodziło przede wszystkim o realne wsparcie. Dlatego Answear.LAB przekazała 20 tys. zł Fundacji Feminoteka, która od lat staje po stronie kobiet. Marka wspomogła również funkcjonowanie Punktu pomocy dla kobiet po doświadczeniach przemocy seksualnej, zapewniając Feminotece ubrania dla kobiet, w które mogłyby się przebrać po trafieniu do centrum pomocowego.

Answear. LAB dla równości i społecznej akceptacji

To nie koniec działań na rzecz kobiet oraz równości płci. Marka zainicjowała również w 2021 roku akcję #JESTEMFEMINISTA. Od tego czasu, co roku wspólnie ze znanymi artystami buduje i wzmacnia świadomość na temat równouprawnienia, które nie dotyczy jedynie kobiet, ale odnosi się także do całego społeczeństwa i powinno być poddawane refleksji i debacie w mediach.

Szeroką dyskusję wywołała także zainicjowana przez Answear.LAB akcja społeczna #NoShameCoalition, podczas której koalicja mediów i sojuszników sprzeciwiła się stanowczo zjawisku woman shamingu.

Swoimi historiami związanymi z zawstydzaniem podzieliła się, w głównym wideo towarzyszącym akcji, Ewa Gawryluk, Olga Bołądź, Lidia Popiel, Agata Wiśniewska, Honorata Skarbek oraz Monika Miller.

Do akcji dołączyły takie redakcje jak Plotek, Kobieta Gazeta.pl, Wysokie Obcasy, na Temat, AszDziennik, Onet Lifestyle, Noizz, Ofeminin, MamaDu, Zwierciadlo.pl, Plejada oraz SoMagazyn (WP), wspólnie podejmując wysiłki w proces zmiany medialnej narracji o kobietach.

Solidarnie z Ukrainą

W dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę marka Answear.LAB nie pozostała obojętna wobec cierpienia mieszkańców sąsiadującego z Polską kraju. Jako marka obecna na rynku ukraińskim, zatrudniająca tam pracowników, ruszyła na pomoc, przekazując 210 tys. zł., m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Sasha Sidorenko, główna bohaterka No shame. No fear., stała się natomiast symbolem walki wykraczającym poza pierwotny zamysł, nadając nowego znaczenia i celu wielomiesięcznej pracy zespołu pracującego nad kolekcją. Limitowana kolekcja marki stała się przyczynkiem do szeroko zakrojonych działań pomocowych Answear.com na rzecz pogrążonej w wojnie Ukrainy.

„Niesiemy pomoc każdemu, kto tego potrzebuje”

Pomoc to zarówno budujące słowa wsparcia oraz popierające je czyny. Answear.LAB nie tylko nieustannie umacnia pozycję kobiet w społeczeństwie, ale także wspomaga wielowymiarowo innych jego członków.

–  Wspieramy m.in. ośrodek WoshWosh działający dla osób w kryzysie bezdomności, Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z alzheimerem, Specjalistycznej Placówki Opiekuńczo-Wychowawcza im. Jana Brzechwy w Krakowie czy schronisko dla zwierząt Rybna, gdzie przekazaliśmy koce – wskazuje Agnieszka Wojnicka.

Marka organizuje cykliczne zbiórki wśród pracowników, a pozyskane dary przekazuje na wsparcie działalności Fundacji Otwarte Ramię Białej Gwiazdy, która opiekuje się młodymi sportowcami po wypadkach. Answear.LAB wsparła również podopiecznych MOPS w Krakowie, finansując zakup biletów do teatru o wartości pięciu tys. zł.

– Niesiemy pomoc każdemu, kto tego potrzebuje. Być nie tylko marką, która produkuje ciekawe kolekcje modowe, ale też przyczynia się do zmian społecznych i daje przykład dobrych praktyk – podsumowuje Agnieszka Wojnicka.

Przeczytaj inne artykuły