Przeczytasz w 3 min 02 paź 2023

“Sport pomógł mi zaakceptować siebie”. Natalia Partyka w podcaście “Pasja jest kobietą”

tekst: Sara
Przeczytasz w 3 min

Sukcesów sportowych Natalii Partyki nie sposób wymienić w kilku zdaniach. Przygodę z tenisem stołowym zaczęła w wieku 7 lat. Choć urodziła się bez prawego przedramienia, nigdy nie zamierzała się poddać i śmiało walczyła o kolejne wyróżnienia. Teraz inspiruje inne kobiety do działania, jako jedna z Sheroes – ambasadorka marki Answear.LAB. – Chciałabym, żeby kobiety bardziej się doceniały oraz były dla siebie czułe, dobre i wyrozumiałe – mówi w podcaście „Pasja jest kobietą”.

Pasją do tenisa stołowego zaraziła Natalię jej siostra. Na początku trenowały razem. Siedmiolatka próbowała dogonić w umiejętnościach tenisowych swoją siostrę. Nie chciała być gorsza. Przykładała się z całych sił do każdej następnej rozgrywki. Nauka przychodziła jej z łatwością i po kilku latach dołączyła do Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

– Bywały momenty na początku, kiedy mówiłam, że nie idę na trening, bo chcę spędzić czas z koleżankami. Tata zawsze pilnował, żeby tak się nie działo. Mówił mi: „Sorry, musisz iść na trening”. Potem, gdy zobaczyłam, że moja kariera nabiera tempa, nikt nie musiał mnie pilnować. Wręcz trzeba było mnie wyganiać z sali. Wiedziałam, że muszę dużo ćwiczyć, żeby dogonić przeciwniczki – mówi w rozmowie z Patrycją Ceglińską-Włodarczyk, prowadzącą podcast „Pasja jest kobietą”.

Natalia Partyka przyznaje, że rodzice zawsze byli dla niej ogromnym wsparciem. Wychowywali ją w poczuciu, że w życiu wszystko jest możliwe. – Nigdy nie skakali nade mną. Dawali mi przestrzeń do tego, żebym umiała poradzić sobie z wszystkim codziennymi czynnościami – opowiada.

W pogoni za marzeniami

Wiara w siebie, przekazywana od dziecka, pozwoliła Natalii na błyskawiczny rozwój kariery sportowej. Pierwsze kroki w sportowym świecie stawiała w klubie MRKS Gdańsk. Później zgłoszono ją do gry w klubie dla niepełnosprawnych – „ZRYW” Wejherowo. Po sześciu miesiącach wystartowała w Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych.

– Miałam dobry przykład od wielu starszych ode mnie zawodników. Widziałam, jak trenują i realizują się w sporcie. Żyją z radością i nie zamartwiają się niepełnosprawnością – wyznaje.

Natalia nie wyobraża sobie życia bez sportu. – Nauczyłam się dzięki niemu przede wszystkim samodzielności. Poza tym sport otworzył mnie na świat. Przy stole jesteś tylko ty i przeciwnik. Wszystko musisz sobie sama w głowie ogarnąć oraz podejmować samodzielne decyzje – podsumowuje.

Waleczność Natalii doprowadziła ją na m.in. na Mistrzostwa Polski i Europy Świata. Dwukrotnie została także złotą medalistką Mistrzostw Świata i sześciokrotną mistrzynią paraolimpijską. W 2008, 2012 i 2016 roku była uczestniczką w igrzyskach olimpijskich. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe.

„Niepełnosprawność to normalna rzecz”

Zdaniem Natalii Partyki normalizowanie widoku osoby z niepełnosprawnością to proces, w który musi być zaangażowane całe społeczeństwo.

– Pytajmy, rozmawiamy, ale niekoniecznie narzucajmy chęć pomocy. Osoby z niepełnosprawnością nie mają problemu, odpowiadać na pytania i w razie potrzeby poproszą o wsparcie. Mam nadzieję, że to, co robię, przyczyni się do tego, że świadomość osób pełnosprawnych o osobach z niepełnosprawnościami się zmieni. Niepełnosprawność to przecież nie temat tabu a normalna rzecz – wskazuje.

Natalia przyznaje, że nigdy nie miała większych problemów z akceptacją swojego wyglądu. Wskazuje, że niebagatelną rolę miał w tym właśnie sport. – Oczywiście, jako nastolatka, nie byłam ze wszystkiego zadowolona. Sport pomógł mi jednak zaakceptować siebie w 100%. Jestem ogromnie wdzięczna za swoje ciało – dodaje.

Natalia Partyka jako SHERO

Natalia Partyka dołączyła do inicjatywy SHEROES – grona ambasadorek marki Answear.LAB, które odważnie idą przez życie mimo przeciwności losu i są wierne swoim wartościom.

– Cieszę się, że dołączyłam do projektu. Mam nadzieję, że to, co robię przy stole pingpongowym i w akcjach, w które się angażuję, dobrze wpisuję się w założenia inicjatywy. Wierzę w to, że ktoś, kto mnie ogląda, stwierdzi, że skoro ja daję sobie radę, to każdy z nas może sięgać po marzenia – mówi w podcaście „Pasja jest kobietą”.

Natalia z przekonaniem stwierdza, że inicjatywa SHEROES przyczyni się do zmian światopoglądowych wielu ludzi. – Zaczniemy się dostrzegać, bardziej doceniać i będziemy częściej wdzięczni za to, co mamy – stwierdza.

Obejrzyj cały odcinek:

Przeczytaj inne artykuły