Przeczytasz w 3 min 11 paź 2023

Sylwia Jaskulska w podcaście “Pasja jest kobietą”. “Różnorodność jest wspaniała i potrzebna”

tekst: Sara
Sylwia Jaskulska
Przeczytasz w 3 min

Jak wygląda praca projektantki od kulis? Czy moda może być nośnikiem przekazującym społeczne wartości? O tym w podcaście „Pasja jest kobietą” opowiedziała Sylwia Jaskulska, główna projektantka marki Answear.LAB.

Sylwia Jaskulska projektuje dla marki własnej Answear.com od pięciu miesięcy. Jedną z kolekcji, którą przygotowywała, jest kapsuła No Shame. Stylizacje z kolekcji zbudowane są na bazie różnych materiałów, wpisujących się w trendy nadchodzącego sezonu jesienno-zimowego. Główną rolę odgrywa jednak skóra i koronka. Pierwszy z nich znaleźć można w formie długich płaszczy, eleganckich kamizelek, garniturów oraz butów. Koronki wplecione są natomiast w sukienki, koszule oraz spódnice.

Zarówno skóra, jak i koronka urozmaicają kolekcję pod względem faktur, a tym samym nadają jej wyrazistego charakteru. Tę różnorodność doskonale uwypukla czerń, która jest w No Shame wiodącym kolorem. Paletę barw uzupełnia kolor szary, biały, kremowy oraz przykuwająca oko fuksja.

– No Shame to kolekcja limitowana marki Answear.LAB, która skupia się na tematyce woman shamingu. Chcemy umacniać kobiety i pokazywać im, że niezależnie od tego, jak wyglądają, ile mają lat i jakich wyborów życiowych dokonują, należy się im szacunek. Pokazujemy, że różnorodność jest wspaniała i potrzebna – podsumowuje Sylwia Jaskulska.

Moda formą zaangażowanej sztuki

No Shame to kolekcja z ważnym przekazem. Zdaniem Sylwii Jaskulskiej kolekcje, które są czymś więcej, niż tylko dobrymi jakościowo ubraniami, mają szansę inicjować dyskusję na tematy bliskie odbiorcom mody.

– Moda towarzyszy nam każdego dnia i jest świetnym nośnikiem do przekazywania wartości, mówienia artystycznym głosem do społeczeństwa. Marzy mi się, żeby w Polsce podejście do mody było takie, jak choćby we Francji. Tam nie jest ona kaprysem. Jest traktowana na równi ze sztuką – przyznaje.

Dla projektantki moda to także wizytówka każdego człowieka. W Polsce coraz śmielej eksperymentujemy ze stylem. – Wychodzimy coraz częściej ze swojej strefy komfortu, podejmując nowe modowe wyzwania. Przestajemy się także oceniać ze względu na to, co na sobie nosimy. Widać to zwłaszcza wśród młodych osób – dodaje.

Sylwia Jaskulska o poszukiwaniu stylu

Ubrania mogą dodawać wewnętrznej siły. Idealnie dobrane do naszego wizerunku, podnoszą pewność siebie i wpływają na to, jak się czujemy. Projektantka Answear.LAB podkreśla, że w poszukiwaniu własnego stylu najważniejsze jest eksperymentowanie.

Na drogę poszukiwania indywidualnego wyrażania siebie poprzez modę wpływa wiele czynników. Jak podkreśla projektantka, nie jest to jednorodny proces. – Każdy z nas się zmienia. Zmienia się też nasze otoczenie . Samoakceptacja przychodzi z wiekiem, dlatego dajmy sobie czas i przestrzeń do tego, żeby aktywnie szukać stylu, akceptując wewnętrzne i zewnętrzne zmiany – stwierdza.

Praca projektantki od kulis

Szkicowanie, nakreślanie form, łączenie kolorów i faktów w opracowywaniu nowych kolekcji – z tymi zajęciami najczęściej kojarzy się nam praca projektantki mody. Sylwia Jaskulska opowiada w podcaście „Pasja jest kobietą”, jak naprawdę wygląda to zajęcie.

– Praca projektantki mody to proces składający się z wielu etapów. Każdy z tych etapów jest tak samo ważny. Jednym z głównych zajęć jest przyglądanie się analizom, danym sprzedażowym. Moja praca nie kończy się w momencie oddania rysunków do zespołu zajmującego się produkcją. Później omawiam kolekcję z konstruktorem, który jest gwarantem sukcesu finalnych kształtów projektów – wyjaśnia w rozmowie z Patrycją Ceglińską-Włodarczyk.

Dla Sylwii Jaskulskiej najważniejszą osobą w procesie projektowania ubrań jest użytkownik mody. Mówi wprost, że projektant musi odpowiadać na potrzeby klientów. – Zaczynając pracę nad kolekcją, próbuję wyobrazić sobie osobę i sytuację, w której mógłby założyć konkretny projekt – zaznacza.

Obejrzyj cały odcinek:

Przeczytaj inne artykuły