filmy romantyczne

Filmy romantyczne sprzed lat, które trzeba zobaczyć

Izabela C.
|
26 listopada 2021
|
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min

 Trochę nostalgii nie zaszkodzi! Oto bardzo subiektywna lista zawierająca najlepsze filmy romantyczne na Netflix, które warto obejrzeć.

W dzisiejszych czasach nagranie nowego filmu nie zajmuje wiele czasu. Komputery pomagają w stworzeniu scenografii i efektów specjalnych. Twórcy chcą zaskoczyć widzów coraz to nowymi pomysłami, choć coraz częściej ma się wrażenie, że tak naprawdę to wszystko już było. Rzadko można spotkać nowy film, który swoją treścią zaskakuje i zachwyca. Zwłaszcza, jeśli chodzi o filmy romantyczne. Dlatego też, czasami warto usiąść z popcornem w miseczce przed telewizorem i obejrzeć kilka romantycznych staroci. Być może nie w każdym znajduje się ogrom efektów specjalnych a stroje, scenografia a nawet jakość nagrania pozostawiają sporo do życzenia, ale te filmy romantyczne mają w sobie to „coś”, czego wielu nowościom brakuje. Co zatem warto obejrzeć w chwili, gdy ma się ochotę na poprawę humoru w romantycznym stylu?

Błękitna Laguna

To film, z 1980 roku, a więc bardzo stary. Jakość nagrania pozostawia wiele do życzenia, podobnie zresztą jak wszelkie inne elementy techniczne, niemniej jednak jest to film, który zapadł w pamięć wielu 40- i 50-latkom. Trzeba przyznać, że w czasach, gdy film wszedł na ekrany uznawany był za bardzo odważny, zwłaszcza, że opowiadał o miłości nastolatków. Film zachwycał pięknymi krajobrazami, ale historia, którą opowiadał była również jego atutem. Błękitna Laguna to historia dwojga dzieci, które uratowały się z tonącego okrętu. Znalazły się one na bezludnej wyspie, gdzie żyły przez kolejne lata czekając na ratunek. Mijające miesiące i lata w samotności wymogły na młodych ludziach stworzenie swoistego domu. Z wiekiem poznawali siebie w każdy możliwy sposób, zresztą jak się można spodziewać pojawiło się między nimi także uczucie. Czy miłość była trwała? Czy młodzi ludzie zostali uratowani? Aby się tego dowiedzieć trzeba obejrzeć ten romantyczny film na platformie Netflix. A dla tych, którym spodobały się perypetie młodych ludzi na bezludnej wyspie nakręcono po 11 latach drugą część filmu pod tytułem „Powrót do Błękitnej Laguny”.

Dirty Dancing

Dirty Dancing jest jednym z najbardziej znanych filmów romantycznych. Mało kto nie zna historii miłości młodej Frances do nauczyciela tańca, którego gra Patric Swayze. Film został nakręcony w 1987 roku i jak na ówczesne czasy uważany był za bardzo odważny zarówno jeśli chodzi o sceny filmowe jak i samą treść. W czasie, kiedy pojawił się na ekranach kin bardziej pruderyjni rodzice nie pozwalali go oglądać swoim niemal pełnoletnim dzieciom. Dziś obraz ten nie jest już tak kontrowersyjny, przede wszystkim dlatego, że nawet w filmach dla nastolatków pojawiają się sceny nasycone erotyzmem w znacznie większym stopniu. Dirty Dancing to film bardzo ceniony przede wszystkim dlatego, że uczucie między dwojgiem ludzi ukazane jest w formie tańca. To właśnie on sprawia, że film stał się jednym z najważniejszych elementów w historii romantycznego kina.

Masz Wiadomość

Już w 1998 roku scenarzyści filmowi zauważyli wielki potencjał romantyczny jaki znajduje się w wiadomościach mailowych. W filmie „Masz Wiadomość” przedstawiciel ogromnej sieci księgarskiej poznaje właścicielkę malutkiej księgarni z książkami dla dzieci dzięki istnieniu internetu. W czasie rozmów za pośrednictwem maili oboje poznają się coraz lepiej i opowiadają o swoich codziennych problemach. W świecie realnym młoda kobieta walczy o przetrwanie, ponieważ wielka sieć księgarska otworzyła swój punkt w pobliżu jej lokalu. Czy można przyjaźnić się, a nawet zakochać się wirtualnie a równocześnie walczyć ze sobą w świecie realnym? Jak się okazuje nic nie stoi na przeszkodzie, zwłaszcza, gdy realna tożsamość osoby po drugiej stronie monitora jest nieznana.

Notting Hill

Notting Hill to hit kinowy z 1999 roku. Kiedy film pojawił się na dużym a potem na małym ekranie, każda kobieta musiała go zobaczyć. Jest to niezwykle romantyczna historia o miłości angielskiego właściciela księgarni, w tej roli Hugh Grant i hollywoodzkiej gwiazdy filmowej, którą gra Julia Roberts. Zaczyna się bardzo prosto – znana aktorka wchodzi do księgarni, gdzie rozpoczyna rozmowę z jej właścicielem. Okazuje się,

że anglik nie poznaje aktorki, co ją nieco dziwi i bawi. Właściciel księgarni zakochany w papierowych tomach zupełnie nie zwraca uwagi na kinowe hity, a to niespotykane w otoczeniu aktorki. I jak to bywa, przeciwieństwa przyciągają się. Anglik i amerykanka zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu i poznawać się coraz lepiej aż do czasu, gdy w pobliżu pojawiają się reporterzy chcący napisać o nowej miłości gwiazdy. Czy uczucie przetrwa medialne zamieszanie? Jak potoczą się losy głównych bohaterów? To pytania, na które można znaleźć odpowiedź tylko oglądając ten film o wielkiej miłości.

Córka prezydenta

Jest to lekka komedia romantyczna z 2004 roku. Historia o miłości jak tysiące innych – dziewczyna z wyższych sfer zakochuje się w zwykłym chłopaku. Dokładniej rzecz ujmując, córka najważniejszego człowieka w Stanach Zjednoczonych Ameryki – prezydenta, postanawia studiować na „zwyczajnej” uczelni. Poznaje tam wielu młodych ludzi, ale niestety jej status społeczny nie sprzyja nawiązywaniu głębszych relacji takich jak przyjaźń czy miłość. Towarzyszący młodej dziewczynie ochroniarze raczej nie zachęcają do zbliżania się do niej. Jak to w filmach o miłości bywa, znajduje się jednak chłopak, który zrobi wszystko, aby spędzić chwilę ze swoją księżniczkę. Główna bohaterka i jej adorator uciekają,  aby spędzić razem kilka romantycznych chwil. Co będzie dalej? Czy miłość  rodząca się między główną bohaterką a nowo poznanym chłopcem przetrwa? Aby to sprawdzić trzeba włączyć Netflix i zobaczyć jak kończy się ta komedia romantyczna.

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

Skoro już wspominamy o pięknych, niemal bajkowych miłościach warto zwrócić uwagę również na firm z 2008 roku pt. Ciekawy przypadek Benjamina Buttona. Jest to film fantastyczny, który zmusza widza do zastanowienia się nad całą historią opowiedzianą przez autorów. Zaczyna się on od narodzin bardzo brzydkiego dziecka, którego nie chce nawet jego własna matka. Noworodek swoim wyglądem przypomina bardziej staruszka niż niemowlaka. Malec zostaje przyjęty przez pracowników domu starców, gdzie wzrasta wśród seniorów. Uczy się od nich i jest z nimi bardzo zżyty. Choć ma zaledwie kilka lat bardziej przypomina staruszka niż dziecko. Z czasem jednak następuje zaskakująca zmiana – Benjamin z upływem czasu nie starzeje się ale młodnieje. Starcze choroby zanikają a on zyskuje młodzieńczy wigor. Jako coraz młodszy człowiek wyrusza w świat, gdzie przeżywa wiele przygód i zakochuje się. Uczucie jest niewątpliwie bardzo niezwykłe, ponieważ trwa przez długie lata, choć ukochana Buttona starzeje się, a on przeciwnie. Warto zauważyć, że film ten nie jest typowym romansidłem, a wręcz przeciwnie. Choć opowiada o silnych uczuciach wymaga od widza również skupienia i zachęca do przemyśleń związanych z upływem czasu.

Zmierzch

XXI wiek to czas powrotu do opowieści o niezwykłych istotach mieszkających miedzy nami. W ostatnim dwudziestoleciu stworzono wiele filmów o walce między wilkołakami, wampirami i ludźmi. W wielu mrocznych filmach nacje te walczą miedzy sobą lub tworzą przymierza. Temat stosunków panujących między gatunkami jest poruszany w sztuce filmowej nie tylko w formie horrorów, jak jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej. Na ekranach pojawiają się również filmy o prawdziwej miłości  łączącej przedstawicieli tych trzech gatunków. Jedną z najpopularniejszych odsłon opowieści o miłości stała się saga Zmierzch, która powstała na podstawie powieści Stephenie Meyer o tym samym tytule. Jest to seria filmów, gdzie zwyczajna dziewczyna z problemami, która zakochuje się w niezwyczajnym chłopaku – wampirze i przyjaźni z kolejnym niezwyczajnym chłopakiem, który jest wilkołakiem. Choć, jak wiadomo, wampiry i wilkołaki nie przepadają za sobą, to potrafią zawrzeć pakt o nieagresji i żyć na jednym terytorium. Jednak miłość do przedstawiciela rodu ludzkiego to rzecz niepojęta i wiąże się z wieloma trudnościami. Jak zatem rozwinie się zakazane uczucie? Czy będzie trwałe?  Czy w przyszłości ich małżeństwo jest możliwe? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania najlepiej przeczytać książkę Stephenie Meyer lub zobaczyć ekranizację sagi na platformie Netflix.

Shrek

Historie miłosne bardzo często mają w sobie pierwiastek magii. Zazwyczaj zawierają elementy męstwa, odwagi, odrobinę dowcipu i sporą dawkę wiedzy o świecie uczuć – często zakamuflowanych głęboko w treści filmu. A jeśli mowa o magii to niejedna historia miłosna stanowi osnowę bajek przeznaczonych nie tylko dla najmłodszych. Wśród filmowych historii miłosnych, które podbiły świat filmów rodzinnych jest opowieść, którego głównym bohaterem jest Shrek. Jak większość z miłośników kina wie, Shrek to gburowaty ogr, który nienawidzi towarzystwa w żadnej postaci. Niestety jego spokój zostaje zakłócony i aby go odzyskać musi uratować księżniczkę zamkniętą w wieży strzeżonej przez smoka. Motyw rycerza uwalniającego piękną niewiastę z niewoli jest znany i powtarzany od stuleci w miłosnych opowieściach, ale odsłona tej historii w filmie o Shreku przeczy temu co znamy. Wszystko zdaje się tutaj być na opak. Piękny książę jest tchórzem, który wynajmuje okropnego ogra do wykonania trudnej roboty. Ogr choć walczy ze smokiem nie ma zamiaru wplątywać się w romantyczny związek z piękną księżniczką, która okazuje się być potworem. Shrek to film, na którym wspaniale bawią się zarówno dzieci jak i dorośli. Opowiada o odwadze, przyjaźni i miłości. Warto zauważyć, że Shrek to film, w którym głosy podkładają same gwiazdy, niezależnie od wersji językowej. Jest to niewątpliwie film, który warto obejrzeć całą rodziną.

Hotel Transylwania

A skoro już mówimy o miłości z bajek, to warto zobaczyć także Hotel Transylwania, który opowiada o uczuciu między wampirzycą a człowiekiem. Motyw miłości międzygatunkowej spotykany między innymi w Sadze Zmierzch pojawia się tutaj w animowanej odsłonie. Magiczne miejsce jakim jest Hotel Transylwania zarządzany przez wampira odwiedza zupełnie przypadkiem niemagiczny człowiek. Między córką właściciela a niechcianym gościem nawiązuje się nić porozumienia a następnie rodzi się uczucie, które choć zakazane, stale rośnie. Czy będzie trwałe? Czy młoda wampirzyca może kochać człowieka? Animacja ta po raz kolejny ukazuje problem miłości między człowiekiem a potworem, choć w tym wypadku rolę potwora w potwornym świecie – pełni nieporadny człowiek.

Romantyczne filmy o miłości to jeden  najpopularniejszych gatunków filmowych. Choć nie każdy widz przyznaje się do tego, to z pewnością każdy od czasu do czasu ogląda filmy o miłości. Robimy to z różnych powodów. Czasami po to, aby uwierzyć, że miłość istnieje i każdy ma szansę na uczucie. Innym razem miłosna historia ma poprawić nam humor, a jeszcze kiedy indziej szukamy magii, której najwięcej jest właśnie w filmach o prawdziwym uczuciu. Choć stale powstają nowe romantyczne filmy, to warto czasami usiąść przed telewizorem i na platformie Netflix zobaczyć te nieco starsze produkcje, które pomimo wielu lat istnienia nadal zachwycają.