Filmy świąteczne – co warto zobaczyć w nadchodzące święta?

Justyna M.
|
13 grudnia 2022
|
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min
Przeczytasz w 7 min

W Polsce Boże Narodzenie to bardzo szczególny czas spędzany w gronie bliskich i znajomych. Siadamy wszyscy razem przy stole, rozmawiamy i wspólnie bawimy się. W okresie świątecznym możemy wreszcie znaleźć chwilę na to, aby usiąść i zagrać w coraz bardziej popularne, planszówki albo włączyć telewizor i obejrzeć świąteczne filmy Netflix, które jeszcze mocniej podkręcą tą wyjątkową atmosferę. 

Trzeba szczerze przyznać, że filmy o tematyce świątecznej bardzo rzadko otrzymują nagrody branżowe, co jednak nie oznacza, że nie są doceniane przez widzów. W ostatnich dziesięcioleciach powstało sporo komedii, które pobiły swoją popularnością nawet największe hity kinowe. W Polsce do tego typu filmów należy „Kevin sam w domu”. Jest to produkcja pojawiająca się na małym ekranie co roku i oglądana przez miliony widzów, którzy nierzadko znają ten film na pamięć. Podobnie jest zresztą w przypadku kolejnych części Kevina, które ściągają przed telewizory wszystkich Polaków niezależnie od płci i wieku. To jednak nie jedyny film, który warto obejrzeć. Poniżej kilka propozycji dla tych, który lubią świąteczną otoczkę w scenariuszach filmowych.

Świąteczne animacje

Filmy animowane są produkowane na potęgę. W kinach stale rośnie oferta dla dzieci ale nie każda bajka staje się hitem. Kiedy jednak filmy  zyskują miłość małych widzów często na ich podstawie tworzone są seriale lub krótkie filmy okazjonalne. Tak właśnie powstały m.in. świąteczne odsłony Shreka czy Krainy Lodu. Tego typu filmy doskonale sprawdzają się w roli świątecznych dobranocek, które z zaciekawieniem oglądają najmłodsi.

Klaus

To specjalna świąteczna animacja, którą najlepiej ogląda się w gronie rodzinnym. Jest to historia chłopca Jaspera, który kończy szkołą listonoszy z nie najlepszymi ocenami. Zostaje wysłany do placówki pocztowej w Smeerensburgu tuż pod Kołem Podbiegunowym. Miejscowość nie sprawia dobrego wrażenia. Mieszkańcy nie są zbyt przychyli względem siebie, nie mówiąc już o pisaniu listów. Kiedy Jasper postanawia zrezygnować z pracy spotyka Alvie lokalną nauczycielkę oraz Klausa – niezwykłego stolarza. Od tej chwili życie w mieście zmienia się. Mieszkańcy zaczynają uśmiechać się do siebie i wspierać się nawzajem. Snują magiczne historie i zaczynają świętować Boże Narodzenie.

Upalne Święta

W Polsce Boże Narodzenie kojarzy się ze świerkami obsypanymi śniegiem. W wielu miejscach świata wygląda ono podobnie, ale nie wszędzie. „Upalne święta” to cudowna świąteczna komedia romantyczna. Zaczyna się w chwili gdy ukochany syn Kate wyjeżdża do college’u. Kate postanawia wykorzystać wolny czas i organizuje drugi miodowy miesiąc dla siebie i swojego męża. Niestety jej małżonek ma zupełnie inne plany i zamiast podziękowań funduje żonie rozstanie. Porzucona Kate wybiera się samotnie do Zambii. Podczas safari pomaga przewodnikowi uratować małego słonika. Wspólnie opiekują się nim w rezerwacie dla słoni. Pobyt w Afryce znacznie przedłuża się. Kate postanawia spędzić w Zambii święta. Na horyzoncie pojawia się nowa miłość. Kate musi podjąć decyzję czy wrócić do domu czy może pozwolić afrykańskiej przygodzie trwać dalej.

A wish for Christmas

Święta to czas spełniania życzeń. Osobą, która spełnia ich najwięcej jest oczywiście Święty Mikołaj. Świąteczny film „A wish for Christmes” opowiada historię doskonałej pracownicy Sary Show, która niestety jest bardzo uległą i nieśmiałą osobą. Kiedy jej pomysły na inicjatywę Bożonarodzeniową kradnie szef Dirk Tyson Sara bardzo cierpi. Niedoceniona a równocześnie niepotrafiąca walczyć o siebie kobieta spotyka na ulicy Mikołaja, który obiecuje jej spełnić jedno życzenie. Sara prosi o odwagę, dzięki której będzie mogła wywalczyć swoją pozycję w firmie. Mikołaj spełnia jej życzenie i daje siły pozwalające walczyć o siebie. Sara musi się jednak spieszyć, bo świąteczny dar trwa tylko 48 godzin.

Kronika Świąteczna

Każde dziecko marzy o tym, aby złapać Świętego Mikołaja na gorącym uczynku. O tym jak tego dokonać nakręcono niejeden świąteczny film. „Kronika Świąteczna” to opowieść o tym, co może  stać się, kiedy dzieci odkryją tajemnicę Świętego Mikołaja. Kate i Teddy Pierce mają plan zarejestrowania Świętego Mikołaja. Po wypatrzeniu Mikołaja dzieci zakradają się do jego sań i odbywają wraz z Mikołajem świąteczną podróż, a raczej znacznie ją utrudniają. Zdarza się bowiem wypadek, który zagraża podtrzymaniu świątecznej tradycji. Jednak nie należy poddawać się, nawet kiedy sanie Mikołaja zostają uszkodzone. Kate i Teddy wraz zMikołajem biorą się do pracy aby uratować Święta  Bożego Narodzenia. Czy to się uda?

Grinch: Świąt nie będzie

Grinch to paskudny, zielony stwór, który nie znosi Bożego Narodzenia. Złości go szczególnie wspólne robienie znienawidzonych rzeczy.  Stawia sobie za cel zrobienie wszystkiego, aby nie dopuścić do świąt. Bardzo dzielnie zmierza ku realizacji swojego planu, ale… jak to w życiu bywa nie wszystko idzie po jego myśli. Jak się okazuje zniszczenie świąt nie jest sprawą łatwą. Świąteczny sabotaż blokuje mała dziewczynka, która postanawia wpłynąć na antyświątecznego stwora.

Elf

Buddy jako niemowlę zostaje przygarnięty przez elfy Świętego Mikołaja. Jest on bardzo szczęśliwym dzieckiem, ale niestety staje się coraz większy i przez to sieje spustoszenie na Biegunie Północnym. Zostaje więc zmuszony do przeniesienia się do świata ludzi. Trafia do Nowego Jorku, gdzie ma zamiar znaleźć swoich bliskich. Niestety wyniki poszukiwań nie  są zadowalające. Okazuje się, że ojciec Buddiego jest sknerą a jego przyrodni brat nie wierzy w Świętego Mikołaja. Najgorsze jest jednak to, że większość ludzi zupełnie zapomniała czym są święta. Buddy postanawia użyć wszelkich znanych sobie metod, aby przywrócić mieszkańcom Nowego Jorku wiarę w Boże Narodzenie.

Ekspres Polarny

To kolejny typowo świąteczny film opowiadający historię dziecka, które traci wiarę w Świętego Mikołaja. Tym razem do odzyskania wiary w święta przyczynia się niezwykła podróż specjalnym pociągiem. Poza głównym bohaterem w pociągu znajduje się również trójka innych dzieci i niezwykły konduktor. W trakcie jazdy młodzi ludzie przeżywają wiele przygód, a każda z nich prowadzi do stwierdzenia, że Święty Mikołaj istnieje.

Świąteczny Książę

Święta to najlepszy czas na komedie romantyczne. Jedną z nich jest „Świąteczny Książę”. To bajkowa historia miłości zwykłej dziewczyny i księcia. Tym razem „zwyczajną dziewczyną” jest początkująca dziennikarka Amber. Jej zadaniem jest znalezienie sensacyjnych materiałów o następcy trony księciu Richardzie. Najprostszym sposobem pozyskania ciekawych informacji zdaje się być podjęcie pracy w pałacu. Amber zostaje guwernantką księżniczki Emily. Niestety nie obywa się bez trudności i dziennikarka wplątuje się w królewską intrygę. Do tego zakochuje się w księciu, co nie pomaga w jej pracy pod przykrywką. Jak potoczą się jej losy? Czy spełni swoją misję? A może los ma zupełnie inne plany w stosunku do niej? Tego wszystkiego można dowiedzieć się oglądając tę świąteczną komedię.

Świąteczny Książę: Królewskie wesele

Film Świąteczny Książę został bardzo pozytywnie przyjęty przez widzów. W związku z tym została nakręcona kolejna część przygód księcia Richarda i Amber. Tym razem młodzi ludzie szykują się do wesela. W pałacu trwają przygotowania do tej wspaniałej uroczystości, a poza nim kraj ogarnia kryzys finansowych. Książę jest zajęty rozwiązywaniem problemu, ale nie idzie mu to najlepiej. Amber, przyszła księżniczka, postanawia mu pomóc. Do współpracy zaprasza swoich bliskich i przyjaciół a także byłego wroga. Co wyjdzie z takiej mieszanki współpracowników? Czy uda się przezwyciężyć kryzys? I co z weselem? Na te pytania można uzyskać odpowiedź oglądając ten film świąteczny na Netflix.

Święta na 5 gwiazdek

Większość filmów świątecznych to słodkie opowieści o tym jak odzyskać lub dobrze przeżyć święta. Komedia „Święta na 5 gwiazdek” jest nieco inna. Film opowiada historię delegacji włoskich polityków odwiedzających Węgry. Każdy z polityków ma swoje plany na czas spędzony w obcym kraju. Premier zamierza spędzić kilka romantycznych chwil młodą parlamentarzystką, która towarzyszy mu w podróży. Kochankowie trafiają do luksusowego hotelu i przyjemnie spędzają czas, aż do chwili, gdy znajdują tajemnicze zwłoki. Aby uniknąć skandalu zdają się na łaskę i niełaskę lokaja. Przez cały dzień politycy nie mają chwili wytchnienia czego powodem są ciągłe i nieoczekiwane zwroty akcji. „Święta na 5 gwiazdek” to doskonały film dla tych, którzy mają dość słodkich komedii romantycznych w świątecznym opakowaniu.

Randki od święta

Jest to film nie do końca bożonarodzeniowy, aczkolwiek bardzo świąteczny. Opowiada historię osób, które nie przepadają za świętami z bardzo przyziemnych powodów – podczas świątecznych spotkań czują się niepotrzebne. Główną bohaterką filmu jest Sloane, która pracuje w domu i leczy złamane serce. Matka bardzo chce znaleźć nowego narzeczonego swojej córce. Jej brat zaręcza się z wybranką, którą zna zaledwie 3 miesiące. Jakby problemów było mało podczas świątecznych posiłków rodzinę odwiedza ciotka, która za każdym razem ma nowego partnera poznanego w centrum handlowym. W takich warunkach mało kto byłby fanem świąt. Pewnego dnia na drodze Sloane pojawia się mężczyzna, który podobnie jak ona nie przepada za świątecznym ambarasem. Ma też za sobą żenujące sytuacje z kobietami i nie planuje w najbliższym czasie wiązać się z kolejną. Oboje postanawiają zostać swoimi świątecznymi partnerami. Wspólnie siadają przy stole w Boże Narodzenie, zapewniają sobie towarzystwo w Walentynki i odwiedzają bliskich w Wielkanoc. Z czasem okazuje się, że są doskonałymi osobami towarzyszącymi i to nie tylko od święta.

Filmy świąteczne trafiają na ekrany kin już w listopadzie. W programie telewizyjnym można je znaleźć przez cały grudzień. Jednak dla prawdziwych miłośników świątecznych komedii nie ma ograniczeń czasowych dzięki platformie Netflix. Dzięki niej świąteczne filmy można oglądać przez cały rok. Ale w przypadku świątecznych filmów Netflix nie czas oglądania jest najważniejszy. Liczy się przede wszystkim niezwykła atmosfera, którą można zauważyć w świątecznych produkcjach. Niemal wszystkie filmy opowiadające o Bożym Narodzeniu kończą się szczęśliwie. Zawsze udaje się uratować święta, choćby w ostatniej chwili. Niedowiarki spotykają Świętego Mikołaja i zaczynają wierzyć w niego. Zgryźliwe potwory chcące zniszczyć święta spotykają ludzi, którzy święta kochają, co ratuje Boże Narodzenie. Takie pozytywne przesłanie sprawdzi się nie tylko w zimowe wieczory ale zawsze wtedy, gdy spotyka nas coś nieprzyjemnego i potrzebny staje się pozytywny element poprawiający humor.