Przeczytasz w 6 min 27 mar 2022

„Chcemy inspirować w różny sposób.” – Magda Dąbrowska opowiada o kulisach działania Answear

tekst: Justyna M.
Przeczytasz w 6 min

Chcesz dowiedzieć się więcej o szczególach naszej pracy? Przekonać się, jak przygotowujemy atrakcyjną ofertę, skąd czepiemy pomysły i jak radzimy sobie z nagłymi wyzwaniami? O modzie i trendach, kulisach branży i przyszłości Answear opowiada Magda Dąbrowska, która od 3 lat zasiada w zarządzie firmy. 

Przyszłość branży modowej

Czy uważasz, że moda w takiej formie, w jakiej znaliśmy ją dotychczas, już się zdezaktualizowała? Jak według Ciebie wygląda przyszłość tej branży?

Sama definicja mody wymaga uaktualnienia. Moda nie polega już na wskazaniu, który kolor czy fason będzie modny w danym sezonie. Moda to coś o wiele bardziej złożonego. W zasadzie obecnie można nosić wszystko i nikt nie ma z tym problemu. Kiedyś, gdy modne były rurki, a ktoś założył dzwony, to wzbudzał salwy śmiechu. Dzisiaj doceniamy odwagę i oryginalność. Bardzo rzadko zdarza się, aby wszyscy chcieli nosić to samo.  Niecodzienne stylizacje, żonglowanie trendami, łączenie epok – moda to niekończący się eksperyment przeprowadzany na składnikach z przeróżnych źródeł. Moda stała się uniwersalna, dzięki czemu nie ma potrzeby co sezon wymieniać całej szafy. Wiąże się to także ze wzrostem świadomości, z odpowiedzialnością i odejściem od ślepego konsumpcjonizmu. Moda ma teraz znacznie dłuższy „termin przydatności”, co w kontekście dbania o planetę jest dobrym i koniecznym podejściem. Jestem przekonana, że duża część marek będzie szła w kierunku podnoszenia jakości i co za tym idzie, również podnoszenia cen. W zamian, produkty będą „żyły” dłużej.

Oprócz tego, obserwujemy trend „sharingowy”, który rozwija się nie tylko w obszarze wypożyczania czy współdzielenia samochodów, ale wchodzi także do innych branż, w tym do mody. Wypożyczanie, odświeżanie ubrań, odsprzedaż odzieży to dawanie produktom kolejnego życia. Również branża fashion jest wrażliwa na aktualne trendy społeczne, takie jak ekologia i w tym obszarze wiele się dzieje i dużo jest jeszcze do zrobienia.

Ku wyzwaniom

Dynamika czasów w których żyjemy wymaga ciągłego radzenia sobie prywatnie i zawodowo z nieplanowanymi wyzwaniami. Czy masz na to sprawdzony sposób?

Nie mam prostej recepty na takie sytuacje. Z założenia kieruję się zasadą, że lepiej jest działać, niż się martwić, czy narzekać. W obliczu ostatnich wydarzeń w Ukrainie, po pierwszych chwilach szoku, strachu i smutku, stwierdziłam, że muszę się skupić na tym, na co mam wpływ.

Prywatnie i zawodowo jestem zaangażowana w inicjatywy, które mają na celu pomoc i  realne działanie. Wojna w Ukrainie dotknęła bezpośrednio naszych pracowników z Ukrainy – tam żyjących, jak i tych, którzy pracują dla nas w Polsce. Jesteśmy z nimi cały czas w kontakcie, dostosowując pomoc do dynamicznie zmieniających się  potrzeb. Pracownikom mieszkającym w Ukrainie wypłaciliśmy wcześniejsze oraz dodatkowe wynagrodzenia, organizujemy transport osób z Ukrainy, ale również konwoje pomocy humanitarnej dla naszych pracowników, ich rodzin i przyjaciół, którzy zdecydowali się zostać na miejscu. Pomagamy również  w znalezieniu  zakwaterowania dla rodzin naszych ukraińskich pracowników w Polsce. Szukamy wszelkich sposobów na wsparcie, od natychmiastowej wpłaty ponad 200 000 zł i kontynuację pomocy poprzez przekazywanie dochodu z limitowanej kolekcji answear.LAB na pomoc Ukrainie. Wspieramy akcje zbiórek, kiermaszy i koordynujemy, czy pomagamy organizacyjnie, w  inicjatywach naszych pracowników, którzy pokazują jedność w działaniu i olbrzymią chęć pomocy. Koncentracja na wsparciu i pomocy jest sprawdzonym sposobem na efektywne radzenie sobie z sytuacjami kryzysowymi i stresem.

O planach Answear

Jak w takim razie widzisz najbliższe miesiące dla Answear?

Jesteśmy międzynarodową firmą prowadzącą działalność na 10 rynkach, dzisiaj 9. To jest system naczyń połączonych. Potrzebujemy efektywnie funkcjonować, wywiązywać się z umów z partnerami, wprowadzać nowe produkty i dostosowywać naszą komunikację. Answear  jest  sklepem e-commerce, ale kierując się naszym hasłem „Lifespiration starts here”  jesteśmy również miejscem, które inspiruje do działania, wspiera indywidualizm, krytyczne podejście i posiadanie własnego zdania. Przez lata budowaliśmy Answear jako tolerancyjne miejsce w myśl idei „Together is better”, którego wartość opiera się na sile mądrego, empatycznego przywództwa i sumie wszystkich potencjałów zespołu. To nam się sprawdza i w tej współpracy, opartej na partnerskim szacunku, upatruję naszej siły. Mamy wypracowany potencjał i wiele talentów, aby sprostać takim wyzwaniom jak dzisiejsze. Analizujemy stan faktyczny, modyfikujemy założenia, jesteśmy elastyczni, optymalizujemy procesy  i dostosowujemy nasze działania do nowej sytuacji. Mamy jasno obrany cel i nie zwalniamy tempa.

answear.LAB – dla kobiet od kobiet

Czy możesz powiedzieć coś więcej na temat marki własnej? Czym wyróżnia się spośród innych marek i jaki koncept towarzyszył Wam przy tworzeniu tego brandu?

W dzisiejszym świecie kobiety odgrywają bardzo ważną rolę. Każda z nas pełni wiele życiowych funkcji jednocześnie i stara się  pogodzić pracę, rodzinę, dom z czasem dla siebie i na realizację swoich pasji. Wiele kobiet robi fantastyczne rzeczy, ale większość z nich się tym nie chwali. Marka answear.LAB, która jest marką dla kobiet i stworzoną przez kobiety, promuje właśnie odwagę i życie na własnych zasadach. Dlatego w każdej kapsule oferuje  produkty z hasłami werbalizującymi emocje oraz manifestującymi wartości naszej siły i różnorodności. Po sukcesie zeszłorocznej limitowanej kolekcji festiwalowej „Girl Power!”, z której dochód na każdym z rynków, na których jesteśmy obecni, zasilił konta fundacji działających na rzecz kobiet (w Polsce była ta Unaweza Martyny Wojciechowskiej) postanowiliśmy przygotować nową kolekcję z kolejnym ważnym przesłaniem. Nowa kolekcja answear.LAB „No Shame” z urodzoną w Ukrainie, polską, zawodową pięściarką, Sashą Sidorenko, miała manifestować siłę, odwagę oraz życie bez wstydu. Reagując na bieżące wydarzenia, rozszerzyliśmy jej kontekst i dzisiaj Sasha, bohaterka kolekcji „NO SHAME. NO FEAR.”, stała się symbolem odwagi i nadziei. Całkowity dochód ze sprzedaży kolekcji wesprze kobiety i mężczyzn ukraińskich  mierzących się z wojenną rzeczywistością. Aby wsparcie jak najszybciej trafiło do potrzebujących, marka już przekazała 210 000  zł. Kwota ta będzie sukcesywnie wzrastać wraz ze wzrostem sprzedaży ubrań. Jest to na pewno kolekcja o wyjątkowym znaczeniu i przede wszystkim wspiera słuszną sprawę.

Answear od kulis

Odpowiadasz  między innymi za dział zakupów. Jak za kulisami wygląda proces planowania oferty? Co jest brane pod uwagę podczas wybierania konkretnych produktów, marek, zaważywszy na to, że trzeba robić to z dużym wyprzedzeniem?

Mogłoby to wyglądać tak, że śledzimy trendy i staramy się do nich dopasować, ale tak absolutnie nie jest. Traktujemy trendy jako znacznie szersze zjawisko, gdzie bardzo ważną rolę odgrywają tendencje społeczne. Przypominam, że działając w przestrzeni międzynarodowej, musimy zwracać uwagę także na różnice kulturowe i warunki lokalne. Korzystanie z profesjonalnej platformy przewidującej trendy to tylko wycinek całego procesu. Mamy oczywiście plan stworzony na bazie trendów, ale to jest jedynie początek. Nasi kupcy przemierzają tysiące kilometrów, spotykają się z dostawcami, odwiedzają marki, rozmawiają i zdobywają niezbędne informacje. Równocześnie poddajemy analizie sprzedaż i preferencje naszych klientów. Naszym celem jest świadoma selekcja najlepszych produktów. Chcemy prezentować naszym Klientom esencję wyjątkowych produktów, z której z kreacyjną wolnością wybiorą elementy do tworzenia własnego stylu. Cenimy oryginalność, dlatego oferujemy naszą unikalną interpretację trendów, która otwiera świat pełny inspiracji.

Inspirujące nowości

Skąd pomysł na kategorię Home&Lifestyle?

Chcemy inspirować w różny sposób . Oczywiście, nasz wygląd wpływa na nasze dobre samopoczucie, ale chcemy sięgać dalej, aby dostarczać jeszcze więcej tych pozytywnych emocji. Wyszliśmy z założenia, że ludzie dbający o swój wygląd, dbają także o wnętrza swoich mieszkań i domów. W dzisiejszych czasach, dom traktujemy jako miejsce, w którym chcemy się dobrze czuć, chcemy odpoczywać i czerpać dobrą energię. Siła nawet drobnych elementów wyposażenia wnętrz jest nie do przecenienia. Nie trzeba robić wielkich remontów, aby znacząco zmienić klimat wnętrza. Powiedziałabym, że wiele z tych przedmiotów to takie lifehacki, czyli kierunkowskazy, jak w szybki sposób dodać elegancji czy kreatywnego stylu do swojego wnętrza. Zdradzę jeszcze, że w tej kategorii nasi kupcy wyszukali mnóstwo niespodziewanych i nieoczywistych elementów z różnych kategorii, od przenośnego grilla, po przepiękne notatniki, designerskie ładowarki bezprzewodowe czy autonomiczne domowe ogródki. Ta kategoria to również kopalnia pomysłów na ciekawe, oryginalne prezenty dla przyjaciół i najbliższych, ale już nic więcej nie powiem i pozwolę te skarby odkryć samemu. Zapraszam do odwiedzin i odkrywania  nowego lifespirującego świata Home&Lifestyle na Answear.com.


Przeczytaj inne artykuły