Przeczytasz w 5 min 24 maj 2024

Marta Sawicka: Traktujemy produkty w sposób premium

tekst: Sara
Przeczytasz w 5 min

Jesteśmy multibrandem, dlatego – z jednej strony dostarczamy klientom szeroki wybór marek z wysokiej półki, z drugiej – prowadzimy mądrą selekcję produktów, zwracając uwagę na ich jakość – mówi Marta Sawicka, dyrektorka marketingu wizerunkowego Answear.com, podkreślając znaczenie nowej platformy wizerunkowej „Ubierz życie w to, co cenne” w pozycjonowaniu e-commerce’u w segmencie mody premium.

Sara Przepióra: W nowej kampanii przekonujemy odbiorców, aby “ubierali życie w to, co cenne”. Jaka opowieść kryje się za tym hasłem?

Marta Sawicka, dyrektorka marketingu wizerunkowego Answear.com*: Stworzyliśmy nową platformę komunikacyjną marki Answear.com, bazując na insighcie o wyjątkowości cennych produktów oraz wadze chwil, które dzięki nim przeżywamy. Natomiast w egzekucji postawiliśmy na jakość, profesjonalizm i dużą dbałość o detale. Chcieliśmy, aby nowy sposób komunikacji opowiadał w wyjątkowy sposób historię produktów, które oferujemy naszym klientom.

Warto podkreślić, że kampania „Ubierz życie w to, co cenne” jest niestandardowa dla rynku fashion, ponieważ wyróżnia ją poetycka forma przekazu. Wbrew pozorom nie jest jednak przez to nieczytelna. Wręcz przeciwnie – myślę, że odbiorcy doskonale zrozumieją intencje stojące za tą opowieścią. Mówimy w niej, że produkty, które nas otaczają, zyskują szczególne znaczenie, gdy wiążą się z nimi wyjątkowe wspomnienia. Każdy z nas ma przecież w szafie szczęśliwą koszulę lub ukochane szpilki.

Czyli kampania bazuje na prawdziwych emocjach i właśnie wokół nich zbudowana jest idea kreatywna?

Tak, a co więcej, ta idea ma podwójne znaczenie. Z jednej strony mówimy wprost o „ubieraniu”, a z drugiej podkreślamy w tym procesie cenne rzeczy. Samo słowo „cenne” może mieć dla klientów wiele znaczeń, odnosząc się do jakości ubrań, jak i ładunku emocjonalnego, który się w nich kryje. W Answear traktujemy produkty wyjątkowo, premium, dokładnie tak, jak na to zasługują. I właśnie o takim pozycjonowaniu naszej oferty chcemy opowiedzieć naszym klientom.

Porozmawiajmy o stronie wizualnej kampanii. Jaka jest wiosenna reklama Answear.com?

Wyróżnia się odważną komunikacją. Spektakularne kadry cennych momentów przechodzą jeden w drugi, tworząc wyrazistą historię, a co najważniejsze, podkreślają wyjątkowość prezentowanych wtedy produktów. Wszystkiemu towarzyszy poetycki voice-over, który jest obecnie rzadko spotykanym elementem w modowych kampaniach. My wykorzystaliśmy go po to, aby snuć modową opowieść głosem bohaterki spotu – Fatimy Brunengo. W trakcie tworzenia takiej kreacji nietrudno ulec zbyt artystycznemu podejściu. Myślę jednak, że udało się nam idealnie zrównoważyć jej poetyckość i komercyjny aspekt.

Opowiesz więcej o kulisach powstawania spotu „Ubierz życie w to, co cenne” i współpracy z jego reżyserką – Stellą Consonni?

Stella Consonni to uznana artystka, która ma na swoim koncie kampanie dla takich marek jak Gucci, Burberry, czy Vogue. Od pierwszej chwili wiedziałam, że jest idealną osobą do tego zadania. Urzekło mnie w niej to, że miała do kampanii wizerunkowej bardzo osobisty stosunek już na etapie przygotowywania treatmentu. Doskonale zrozumiała ideę i potrafiła poprowadzić wyważoną narrację.

Stella ma wysoki poziom wrażliwości, a przy tym jest profesjonalistką. Gdy wchodziła na plan, miała wszystko pod kontrolą. Doskonale organizowała swoją pracę oraz zadania członków ekipy. Była skupiona na tworzeniu, otwarta na konstruktywną krytykę i uważnie słuchała naszych uwag. Nie wszyscy odnoszący sukcesy reżyserzy pracują w taki sposób. Współpraca ze Stellą była ogromną przyjemnością, a efekty możemy podziwiać w spocie pozycjonującym Answear.com w segmencie marek premium.

Na planie kampanii “Ubierz życie w to, co cenne”

Słowo „premium” przewija się w naszej rozmowie dość często. Wyjaśnisz, czym jest moda premium w wydaniu Answear.com?

Wbrew pozorom to nie tylko odniesienie do pricepointu na półce sklepowej. Im wyższy segment cenowy oferowanych produktów, tym większe wymagania klientów dotyczące właściwej selekcji produktów, dostępności marek, które są obecnie pożądane oraz ogólnego doświadczenia zakupowego. W Answear.com chcemy na te potrzeby jak najlepiej odpowiedzieć. Kluczowym aspektem jest właśnie dobór marek. Poszerzamy nasze portfolio o brandy z wyższych segmentów i produkty zarówno te popularne, jak i unikalne. Aby tak się stało, otwieramy właśnie Answear Concept Store w warszawskiej Fabryce Norblina.

Dlaczego Answear.com, jedna z najprężniej rozwijających się platform e-commerce w Polsce, zdecydował się na sprzedaż stacjonarną?

Powodów jest wiele, ale myślę, że warto wyjść od kwestii wizerunkowych. Jestem przekonana, że tak kreatywna i dopracowana szczegółowo przestrzeń, jaką jest Answear Concept Store, pokaże pełną wyjątkowość tego, kim jesteśmy, wprowadzając kolaboracje z markami na wyższy poziom. Zwłaszcza z tymi, które wciąż mocno opierają swoją ekspozycję o sklepy stacjonarne, dając klientom możliwość obejrzenia na miejscu swoich ekskluzywnych, wysokojakościowych produktów.

Concept store będzie więc uzewnętrznieniem naszej strategii oraz podejścia do budowania biznesu. Stanie się miejscem naszych spotkań zarówno z klientami, jak i ludźmi ze świata mody i kultury. To na pewno unikalna przestrzeń na skalę naszego regionu.

Jakie aspekty wpływają na wyjątkowe doświadczenia zakupowe w Answear Concept Store?

Na przyjemność z robienia zakupów wpływa już sam projekt tego konceptu – od spektakularnych witryn zaprojektowanych przez Annę Szczęsny, przez designerską aranżację wnętrza, po komfortowe przymierzalnie. Człowiek pozostaje dla nas najważniejszy, a technologia ma wspierać jedynie doświadczenia zakupowe.

Przestrzeń Answear Concept Store została stworzona z myślą o wymagającym kliencie. Takim, który kupuje produkty już dobrze znane, ale również takim, kupującym limitowane i ekskluzywne kolekcje kultowych marek, które nie są dostępne w żadnym innym miejscu. Już od wejścia przywitają go nasi doradcy, którzy są nie tylko sprzedawcami, ale przede wszystkim mają za zadanie realnie wspierać konsumentów w modowych wyborach, znają się na trendach i doskonale orientują w bieżących modowych wydarzeniach. Ponadto w concept store znajdują się strefy, gdzie może usiąść, odpocząć czy napić się świeżo parzonej kawy. Ciekawym rozwiązaniem jest również punkt do personalizowania zakupionych ubrań oraz akcesoriów.

Każde z tych rozwiązań pokazuje, że podchodzimy do kreowania doświadczeń klientów wielowymiarowo.

* Marta Sawicka – absolwentka Executive MBA Nottingham Trent University i WSB w Poznaniu. Wykładowca na warszawskiej uczelni wyższej Vidmoda. Certyfikowany trener Brian Tracy International. Ukończyła również liczne szkolenia z zakresu praw autorskich i marketing performance. Łączy w sobie wiedzę z zakresu marketingu, e-commerce i zarządzania. W swojej pracy zawodowej wykorzystuje wszystkie trzy obszary, skutecznie budując rozwijające się biznesy. Przez kilkanaście lat pracowała w międzynarodowych agencjach reklamowych. Odebrała liczne nagrody za prowadzone kampanie: Effie, KTR, Mixx, Kreatura. Komunikację traktuje do dziś jako serce każdego biznesu.

W związku z rozwijającym się rynkiem e-commerce poszerzyła obszar swoich kompetencji o nowoczesne platformy sprzedaży. Przez ostatnich kilka lat związana była z Moliera2 – sklepem z odzieżą i akcesoriami z kategorii luksus i premium, gdzie jako dyrektor zarządzający e-commerce odpowiadała za rozwój platformy. Obecnie zajmuje stanowisko dyrektorki marketingu wizerunkowego Answear.com.

Przeczytaj inne artykuły

stopka