Medicine x Olaf Hajek. Sztuka prosto z Berlina

Justyna M.
|
15 listopada 2022
|
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Olaf Hajek to jeden z najpopularniejszych niemieckich ilustratorów i artystów wizualnych. Na co dzień mieszka w Berlinie, choć jego talent poznał już cały świat. Teraz okazję do zapoznania się z jego twórczością mają fani Medicine – prace Olafa Hajek trafiły na ubrania, do specjalnej kolekcji

Olaf Hajek to bez wątpienia artysta, który nie pozwala przejść obojętnie obok swoich dzieł. Jego twórczość to miks folkloru południowoamerykańskiego, mitologii, religii, historii i geografii. Sztuka urodzonego w 1956 r. artysty zaciera granicę między fantazją a realizmem, dając odbiorcy szerokie pole do interpretacji.

A ponieważ  Medicine kreatywność stawia na pierwszym miejscu,  na ubraniach, akcesoriach oraz dekoracjach do domu musiała zagościć twórczość Olafa!Olaf Hajek – dziecko osobliwego szczęścia

„Zaintrygowała nas kolorystyka i tajemniczość prac Olafa Hajka, a tematyka po którą sięga, idealnie pasuje do klimatu Medicine. Z jednej strony jego kreska i styl malowania są bardzo charakterystyczne. Z drugiej strony jego prace sprawiają wrażenie znajomych, jakby już się je gdzieś widziało. Poszczególne elementy wydają się pochodzić ze znanych legend i historii. Ilustracje Olafa są często mroczne i tajemnicze – a przy tym szczere i „dziecięce”. To połączenie różnych sprzecznych elementów sprawia, że świat, który tworzy Olaf Hajek, jest nieprzewidywalny i dzięki temu fascynujący” – mówi Koordynator Projektów Medicine, Krzysztof Malak.

Pasja tworzenia

Sesji zdjęciowej wykonanej przez Bartka Wieczorka towarzyszy film video, w którym artysta opowiada o swojej twórczości w kolekcji Medicine. Jak podkreśla, najważniejsza w jego pracy jest pasja. To ona pozwala mu na kreatywne patrzenie na otaczającą rzeczywistość. „Łączę ze sobą wpływy różnych kultur, by stworzyć swoją własną wizję i interpretację świata” – mówi Olaf Hajek.

Materiał video powstał w pracowni Olafa, dzięki czemu fani mają kolejną okazję, by przyjrzeć się jego obrazem, sprawdzić, co inspiruje artystę i przyjrzeć się stosowanym przez niego technikom. A jest co podziwiać! Oprócz bogactwa detali, obrazy Olafa zawierają elementy kolażu, co daje dodatkowy, fantastyczny efekt. “Możliwość rozmowy z artystą, przebywanie w jego kreatywnej przestrzeni i obserwacja przy pracy to niezapomniane doświadczenie” – mówi Dyrektor Marketingu Medicine, Karolina Tomczyk. Każdy, kto miał możliwość pracować z Olafem Hajkiem, mówi o wyjątkowej aurze, jaką roztacza wokół siebie jego sztuka. „Przeniesienie twórczości tego artysty na ubrania to doświadczenie pozwalające zbliżyć się każdemu odbiorcy do fantastycznego świata kolorów, symboli i ukrytych znaczeń, którymi operuje. Obrazy malarza w tej odsłonie trafiają do największej galerii, dając nam możliwość obcowania z hipnotyzującą twórczością na co dzień” – dodaje Dyrektor Artystyczna Medicine, Karolina Stawska.

Przekraczanie granic sztuki

Pasją Olafa jest projektowanie. Na swoim koncie ma wiele dzieł: od malarskich przez okładki książek, po nawet znaczki pocztowe. Dzięki swojej charakterystycznej kresce przez lata wypracował niezwykle rozpoznawalny styl, w którym dominują intensywne, żywe kolory i nawiązania do historii malarstwa. W swoim pracach inspiruje się dawnymi mistrzami, na czele z Botticellim. Do tej pory twórczość Olafa Hajka można było zobaczyć m.in. w „The New York Times”, „The Guardian” czy „Vogue”. Współpracował również z Bacardi, Swatch, Mont Blanc, Apple, Chevrolet, Mercedes Benz, Pirelli, Coca Cola, Wall Street Journal … a w tym sezonie do tego grona dołącza Medicine!

Nowa kolekcja Medicine to feeria barw, dzięki którym Twoja szafa stanie się pełna energii i nasyconych odcieni. Jak mówi artysta: „Lubię łączyć sztukę z modą, by przekraczać granice”. Jeśli więc chcesz się wyróżnić, szukasz swoich alternatywnych dróg wyrazu, sięgnij po kolekcję Olaf Hajek x Medicine, by Twoje ubrania „przemówiły”! Łącz je ze sobą dowolnie, mieszkaj style i faktury. Niech Twoja stylizacja stanie się „galerią sztuki”, która podkreśli Twój indywidualizm. „Moda i sztuka tworzą razem wyjątkowe połączenie, przynosząc wszystkim dużo radości zabawy” – mówi artysta.