Przeczytasz w 3 min 03 cze 2024

Ruszamy z trzecią edycją akcji „Zadbaj o to, co jest w środku”

tekst: Sara
Zadbaj o to, co jest w środku
Przeczytasz w 3 min

Choć przebodźcowanie to zjawisko znane od lat, współcześnie, w dobie pośpiechu, przybiera na sile. Wpływ przebodźcowania na nasz dobrostan psychiczny to temat trzeciej edycji akcji „Zadbaj o to, co jest w środku – Wewnętrzny Spokój”. O sposobach na poradzenie sobie z nadmiarem bodźców opowiada w projekcie Marta Niedźwiecka i Joanna Wojsiat.

Przebodźcowanie to stan psychofizycznego przeciążenia spowodowany nadmierną ilością bodźców, który wpływa negatywnie na zdrowie i może przyczyniać się do chronicznego stresu. Problem nadmiaru bodźców nie ogranicza się jedynie do nowych technologii i mediów społecznościowych – współczesne życie w miastach, z jego hałasem, szybkim tempem i ciągłymi wymaganiami, również przyczynia się do tego zjawiska.

– Przebodźcowanie pojawia się często także w wyniku próby pogodzenia wielu ról i zadań życiowych – wskazuje Bogna Gąsiorowska była prezeska Polskiego Instytutu Mindfulness, która po raz kolejny jest partnerem merytorycznym akcji „Zadbaj o to, co jest w środku”. – Wielowarstwowość życia sprawia, że przebodźcowanie staje się naszym codziennym towarzyszem, ponieważ kultura pośpiechu i nieustannego dążenia do sukcesu tylko potęguje ten stan – podkreśla.

Szacuje się, że współcześnie przyswajamy dziennie ponad 100 tysięcy słów i jesteśmy narażeni na aż 200 razy większą ilość bodźców niż 20 lat temu. Rozbieżność między ilością bodźców, z jakimi się zmagamy na co dzień, a możliwościami adaptacyjnymi naszego organizmu, jest więc znaczna. Dlatego w trzeciej edycji projektu, we współpracy ze specjalistami od zdrowia psychicznego, wyjaśniamy, jak radzić sobie z przebodźcowaniem i zapobiegać jego negatywnym konsekwencjom.

Zadbaj o swój wewnętrzny spokój

Wsparciem merytorycznym akcji „Zadbaj o to, co jest w środku – Wewnętrzny spokój” jest Marta Niedźwiecka, psycholożka i autorka psychologicznego podcastu oraz książki „O zmierzchu” oraz Joanna Wojsiat (do niedawna Podgórska), doktorka nauk biologicznych i autorka podcastu „Wojsiat ogólnie”. W przygotowanym na potrzeby projektu dwuodcinkowym podcaście skupiają się na psychologicznych oraz kulturowych aspektach związanych z przebodźcowaniem i chronicznym zmęczeniem.

– Dokuczliwość przebodźcowania będzie się nasilała z czasem. Jest to zjawisko związane z naszymi cyklami życiowymi, a cywilizacja zmierza w takim kierunku, że nie będzie wobec nas łagodniejsza – mówi w podcaście Marta Niedźwiecka.

Posłuchaj rozmowy Marty Niedźwieckiej i Joanny Wojsiat:

Ograniczenie nadmiernej ilości bodźców może okazać się kluczem do dobrostanu psychicznego oraz odnalezienia wewnętrznego spokoju. Pomóc w tym mogą m.in. praktyki mindfulness pozwalające powrót do równowagi i wewnętrznego spokoju, odnalezienie ciszy w gąszczu codziennych bodźców poprzez zarządzanie uwagą i świadome kierowanie jej na obecną chwilę.

Więcej o przebodźcowaniu i sposobie na poradzenie sobie z tym zjawiskiem znajdziesz na stronie www.zadbaj.answear.com.

Mówimy o przebodźcowaniu na różne sposoby

W ramach kampanii „Zadbaj o to co jest w środku – Wewnętrzny spokój” powstał film, który stworzyła reżyserka młodego pokolenia, Natasha Ivanova. Spot doskonale obrazuje zjawisko przebodźcowania. Za tę kreację zdobyła nagrodę w kategorii Beyond Film w 10, jubileuszowej edycji konkursu Papaya New Directors.

– Treatment Nataszy Ivalonej zaczarował nas na każdej płaszczyźnie. Artystka świetnie wpisała się w naszą estetykę oraz w to, co chcieliśmy przekazać za sprawą spotu. Jej entuzjazm, zrozumienie problemu, talent, kreatywność i pomysły sprawdziły, że ta współpraca była czystą przyjemnością, efekty tego widać na ekranie – mówi Anna Szwec, CSR Manager w Answear.com i koordynatorka projektu „Zadbaj o to, co jest w środku”.

Obejrzyj film:

Akcja „Zadbaj o to, co jest w środku” na stałe wpisała się w naszą strategię CSR. Pierwsza edycja zorganizowana wspólnie z fundacją Można Zwariować miała miejsce w lutym 2023 roku i została zainicjowana z okazji Światowego Dnia Depresji. Edycja druga zatytułowana „Zadbaj o to, co jest w środku – Siła Uważnośc”i skupiała się na pojęciu mindfulness, czyli byciu tu i teraz, a ambasadorkami projektu były między innymi Marta Dyks i Orina Krajewska.

Przeczytaj inne artykuły