Przeczytasz w 2 min 03 cze 2024

Anna Szwec: W Answear chętnie podejmujemy dyskusję na ważne tematy

tekst: Sara
Przeczytasz w 2 min

Zjawisko przebodźcowania prędzej czy później dotyka niemal nas każdego z nas. Dlatego ważne jest to, abyśmy wiedzieli, czym jest, jak się objawia i odpowiedzieli sobie na pytania, co sami możemy robić, aby odciążyć nasz organizm od nadmiaru bodźców – mówi Anna Szwec CSR Manager w Answear.com, koordynatorka projektu „Zadbaj o to, co jest w środku”.

Sara Przepióra: Dlaczego Answear.com w swoich działaniach CSR-owych skierowało uwagę właśnie na problem zdrowia psychicznego?

Anna Szwec, CSR Manager w Answear.com*: Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne, o czym często zapominamy. Rozmowy o dobrostanie psychicznym przestają być tabu, ponieważ coraz więcej o nim mówimy, ale w kwestii świadomości społecznej jest wciąż wiele do zrobienia. O tym, jak szerokim problemem w Polsce są kwestie związane ze zdrowiem psychicznym, mówią najnowsze dane, z których wynika, że co czwarta osoba w Polsce doświadczyła jakiejś formy zaburzeń psychicznych[1].

W Answear chętnie podejmujemy dyskusję na ważne tematy. Dlatego myśląc o działaniach CSR-owych firmy, część naszej uwagi skierowaliśmy na wparcie edukacji dotyczącej zdrowia psychicznego. Tak powstał projekt „Zadbaj o to, co jest w środku”.

Jakie do tej pory problemy związane ze zdrowiem psychicznym udało się omówić w ramach akcji?

Pierwsza edycja projektu dotyczyła problemu depresji i wystartowała 23 lutego 2023 roku, czyli właśnie w Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Wspólnie z fundacją Można Zwariować, stworzyliśmy platformę, na której odbiorcy mogli skorzystać z pomocy ekspertów, a do zamówień realizowanych na stronie Answear.com dołączany był „Formularz Zwrotu O Pomoc”, który przekierowywał na poświęconą akcji stronę oraz do materiałów wideo opowiadających o założeniach projektu.

Druga edycja akcji „Zadbaj o to, co jest w środku” skupiła się na kwestii uważności w kontekście dbania o swój dobrostan psychiczny. Projekt ten wspierał Polski Instytut Mindfulness oraz wyjątkowe ambasadorki – Orina Krajewska i Marta Dyks.

Kolejna edycja, pod nazwą „Wewnętrzny spokój” skupia się na zjawisku przebodźcowania, czyli na stanie przeciążenia, spowodowanego nadmierną ilością bodźców. Chcieliśmy opowiedzieć, czym jest przebodźcowanie, jak się objawia, jak możemy je u siebie zauważać i – co najważniejsze – w jaki sposób sobie z nim radzić.

WIĘCEJ O AKCJI PRZECZYTASZ TUTAJ.

Dlaczego zjawisko przebodźcowania stało się tematem przewodnim?

Przebodźcowanie nie jest nowym zjawiskiem, ale we współczesnym świecie bardzo zyskało na intensywności. Natłok informacji, hałas, sztuczne światło, powierzchowne relacje, próba pogodzenia wielu zadań jednocześnie, media społecznościowe – wszystkie te czynniki absorbują naszą uwagę, wpływają na to, jak się czujemy i funkcjonujemy. Szacuje się, że współcześnie przyswajamy dziennie ponad 100 tysięcy słów i jesteśmy narażeni na aż 200 razy większą ilość bodźców niż jeszcze 20 lat temu. Wskazuje to na znaczną rozbieżność między ilością bodźców, z jakimi się zmagamy na co dzień, a możliwościami adaptacyjnymi naszego organizmu.

Zjawisko przebodźcowania prędzej czy później dotyka niemal nas każdego z nas. Dlatego ważne jest to, abyśmy wiedzieli, czym jest, jak się objawia i odpowiedzieli sobie na pytania, co sami możemy robić, aby odciążyć nasz organizm od nadmiaru bodźców.

Co więc możemy sami zrobić w tej kwestii, korzystając z materiałów edukacyjnych, które udostępnia Answear.com?

Punktem startowym akcji jest landing page, zadbaj.answear.com, na którym znajdziemy materiały od Polskiego Instytutu Mindfulness oraz podcast stworzony na potrzeby projektu przez Martę Niedźwiecką, psycholożkę, autorkę psychologicznego podcastu i książki „O zmierzchu” i Joannę Wojsiat (do niedawna Podgórska), doktorkę nauk biologicznych i autorkę podcastu „Wojsiat ogólnie”. W pierwszym odcinku ekspertki rozkładają problem przebodźcowania na czynniki pierwsze – analizują przyczyny, objawy i skutki tego zjawiska. Drugi odcinek to pigułka wiedzy na temat tego, jak możemy radzić sobie z przebodźcowaniem na co dzień.

Obie części podcastu są niezwykle interesujące, przyjemne do słuchania i dające skondensowaną, przydatną wiedzę, która pozwala walczyć z przebodźcowaniem oraz funkcjonować w nowoczesnym świecie przepełnionym po brzegi nadmiarem informacji. Przyznam szczerze, że rozmowa Marty Niedźwieckiej i Joanny Wojsiat wciągnęła mnie na tyle, że przesłuchałam odcinki podcastu w jeden dzień.

Marta Niedźwiecka i Joanna Wojsiat nagrały nie tylko podcast nawiązujący do założeń akcji „Zadbaj o to, co jest w środku”, ale są też jej merytorycznym wsparciem. W jaki sposób obie ekspertki angażują się w projekt?

To prawda, Marta Niedźwiecka i Joanna Wojsiat są czołowymi ekspertkami akcji „Zadbaj o to, co jest w środku”. Wkład merytoryczny Marty i Asi był nieoceniony, a ich podcast otworzył nam oczy na skalę problemu i pomógł zrozumieć, czym tak naprawdę jest przebodźcowanie. Marta Niedzwiecka bardzo pomogła nam też w tworzeniu briefu do filmu, który powstał w ramach projektu. Ekspertki również pomogą nam nagłośnić akcję na swoich mediach społecznościowych dzięki czemu, mam nadzieję, dotrzemy do jeszcze większej liczby osób, które chcą osiągnąć wewnętrzny spokój.

Answear został głównym partnerem 10. edycji konkursu dla młodych reżyserów Papaya New Directors. W ramach tej współpracy powstał spot akcji „Zadbaj o to, co jest w środku”, doskonale ilustrujący problem przebodźcowania. Opowiesz więcej o kulisach tej współpracy?

Odkąd pamiętam, wspieraliśmy w Answear młodych i zdolnych artystów, kreatorów, ludzi z pasją. Świetnym przykładem na to jest projekt Bitwa Stylistów, Project Packshot czy konkurs Graphic Design Masters. Dlatego, jak tylko dostaliśmy propozycję wzięcia udziału w konkursie Papaya New Directors i wsparcie młodych, zdolnych twórców, wiedzieliśmy, że świetnie wpisuje się to w DNA marki.

Założenia Papaya New Directors naturalnie połączyły się to z naszą polityką CSR i stwierdziliśmy, że „Zadbaj o to, co jest w środku”, idealnie wpisze się w tę współpracę. W ramach współpracy wybieraliśmy młody reżyserski talent, z którym nakręcimy spot promujący akcję dotyczącą zjawiska przebodźcowania. Treatment Nataszy Ivalonej zaczarował nas na każdej płaszczyźnie. Artystka świetnie wpisała się w naszą estetykę oraz w to, co chcieliśmy przekazać za sprawą spotu. Jej entuzjazm, zrozumienie problemu, talent, kreatywność i pomysły sprawdziły, że ta współpraca była czystą przyjemnością, efekty tego widać na ekranie.

Obejrzyj film:

Jakie recenzje od widzów otrzymaliście po premierze filmu?

Nieskromnie muszę przyznać, że zebraliśmy świetne opinie o spocie akcji „Zadbaj o to, co jest w środku”. Trudno było mi powstrzymać momentami wzruszenie, ponieważ włożyłam w ten projekt sporo serca i niezwykle cieszyło mnie to, że praca została doceniona. Usłyszałam od wielu osób, że uwielbiają tę produkcję i to nie tylko od pracowników Answear, ale również wszystkich, którzy pracowali nad filmem, czyli całej ekipy Papaya Films. Mam nadzieję, że film spotka się z równie ciepłym przyjęciem innych odbiorców.

[1] https://pokonajlek.pl/zdrowie-psychiczne-polakow/

Przeczytaj inne artykuły