Przeczytasz w 3 min 15 mar 2023

Jak za pomocą sztuki opowiedzieć o siostrzeństwie?

tekst: Justyna M.
sisterhood
Przeczytasz w 3 min

“Sisterhood gives you power”, “Stand by your sister”, “Be brave sister!” – to tylko niektóre z haseł, które pojawiają się na T-shirtach Answear.LAB w towarzystwie przepełnionych siostrzaną energią kolaży. Autorką grafik jest Ania Glik – utalentowana artystka wizualna, która współpracowała z największymi światowymi domami mody. Tym razem swój talent wykorzystała na potrzeby projektu SISTERHOOD. Odsłaniamy kulisy działań Ani Glik dla Answear.LAB.

SISTERHOOD daje nam siłę! W ten sposób budzimy siostrzaną energię i sprawczą moc. Ufamy sobie i wspieramy się nawzajem. Nie kategoryzujemy i nie wykluczamy. Dopingujemy się do działania, umacniamy poczucie własnej wartości. Pomagamy sobie solidarnie i bezwarunkowo. Jako “duchowe siostry” wierzymy, że nasza więź opiera się na wspólnych ideach i doświadczeniach… Właśnie takie jest przesłanie SISTERHOOD – wyjątkowego projektu Answear.LAB łączącego modę, muzykę i sztukę. Wybrzmiewa ono w piosence Natalii Przybysz, jak i w artystycznych kolażach Ani Glik, które trafiły na T-shirty wchodzące w skład limitowanej kolekcji.

Ania Glik dla Answear.LAB

Idea siostrzeństwa ma pozytywny wpływ na każdy aspekt naszego życia. Dlatego wielowymiarowy projekt SISTERHOOD łączy siłę kobiet z różnych dziedzin, także sztuki. W ramach tego przedsięwzięcia, Ania Glik – artystka wizualna, ilustratorka, autorka kolaży stworzyła serię 6 grafik przepełnionych siostrzaną energią, które potem trafiły na kolekcję ubrań Answear.LAB. Wybór artystki jest nieprzypadkowy. Ania Glik tworzyła dla najlepszych przedstawicieli świata designu i mody. Jej projekty można zobaczyć w pięciogwiazdkowych wnętrzach hoteli Hilton. Artystka stworzyła również kolaże na specjalne zamówienie słynnego paryskiego domu mody Hermès, a a jej animacje uświetniały pokazy mody marki Paprocki & Brzozowski. Współpracowała również z Vogue, ELLE oraz projektantką Barbarą Rui.

Dzieła Ani Glik, zazwyczaj utrzymane w stonowanej palecie barw, zaskakują nietuzinkowymi pomysłami. Ilustratorka czerpie inspiracje ze świata natury, architektury i mody, na papierze tworząc nowe historie urzekające swoją szlachetnością i kulturowymi odniesieniami.

Siostrzana moc ukryta w kolażach

Jak za pomocą kreski, papieru i skrawków fotografii przedstawić ideę siostrzeństwa? Zadanie to powierzyliśmy Ani Glik.

To, co jest silną częścią mojego stylu, to luźne formy i mocne skupienie na pracy ze zdjęciem i wykorzystanie go do maksimum poprzez powielanie i deformowanie. W pracach zależało mi na oddaniu klimatu siostrzeństwa, podkreśleniu wzajemnego wsparcia, przyjaźni i siły kobiet.

Ania Glik

Seria T-shirtów z nadrukowanymi kolażami, które są nośnikami idei siostrzeństwa, stanowi jeden z mocniejszym punktów kolekcji SISTERHOOD. Na nadrukach znalazły się motywy splecionych dłoni oraz innych gestów symbolizujących szacunek, akceptację i miłość do wszystkich kobiecych wyborów.

Przy pracy nad tym projektem bardzo ważna była dla mnie symbolika i wolność interpretacji. Tworząc kolaże wykorzystałam dotychczasowe sesje zdjęciowe kolekcji Answear.LAB. Połączyłam technikę kolażu cyfrowego, ilustracji i odręcznego pisma.

Ania Glik

Przeczytaj inne artykuły