Przeczytasz w 2 min 11 paź 2021

Kobiety pełne lifespiracji: Bożna Wydrowska

tekst: Zofia O.
bożna
Przeczytasz w 2 min

Taniec to sposób na życie, to wyrażanie siebie, to spełnianie własnych marzeń! Poznaj kolejną bohaterkę naszej kampanii Lifespiration Start Here – Bożnę Wydrowską, która za pomocą kilku słów i żywiołowych ruchu wprowadzi Cię w świat barwnej kultury ballroomu i tańca Vogue.

W naszej nowej kampanii Lifespiration Starts Here występują wyjątkowe bohaterki, kobiety, które wykorzystują swój potencjał, podejmują odważne decyzje i żyją na własnych zasadach. Wśród nich jest Bożna Wydrowska – jedna z bardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny Voguingowej i promotorka kultury ballroom.

Co inspiruje Bożnę?

Kim jest Bożena Wydrowska?

Bożena Wydrowska, znana także jako Bożna, jest artystką wizualną, performerką i choreografką. Urodziła się w 1994 r., dzieciństwo spędziła w Trójmieście, obecnie działa w Warszawie, gdzie tworzy scenę balroomową. Od 2014 r. jest członkinią Royal House of Milan – prestiżowego nowojorskiego domu, który od 30 lat szerzy zjawisko Voguingu na całym świecie. W Polsce Bożna współtworzy Kiki House of Sarmata, od 2016 r. organizuje Bal u Bożeny (czyli warszawski Vogue Mini-Bal) oraz bierze udział w wielu projektach artystycznych.

bożna

Voguing – marzenia spełniane w tańcu

Bożna przez jakiś czas studiowała fotografię i iberystykę, obecnie jest na sztuce mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jednak to taniec jest jej największą pasją – to w nim chce się realizować i rozwijać. Swoja przygodę rozpoczęła w czasach nastoletnich. Zafascynowana popisem pewnej ulicznej grupy, uczyła się stylów streetdance’owych, takich jak Breakdance i Popping. W 2012 roku odkryła Voguing i pozwoliła w pełni porwać się temu tańcowi – zresztą, o spełnianie marzeń na parkiecie tutaj właśnie chodzi. Voguing, choć w Polsce dopiero się rozwija (a duża w tym zasługa m.in. Bożny) to stylizowany, nowoczesny rodzaj tańca wymagający autentyczności oraz kreatywności nie tylko w ruchu, ale i w wyglądzie. Wyewoluował ze sceny balowej nowojorskich drag queens lat 60. skupionych głównie w Harlemie – inspiracją dla charakterystycznych ruchów był m.in wybieg czy pozy modelek prezentowane w magazynie Vogue. Początkowo okreslany “tańcem wykluczonych” skupiał wokół siebie społeczności borykające się z biedą, rasizmem, homofobią. Do mainstreamu przeniknął dzięki teledyskowi Madonny “Vogue” oraz dokumentowi “Paris is burning” z 1990 r.  Dziś barwna i inkluzywna kultura Ballroomu emanuje na cały świat, a do stolic Voguingu, oprócz Nowego Jorku, należą Paryż, Berlin, Sztokholm i Moskwa. Voguing przenika do świata popkultury i mody, pojawia się w teledyskach Ariany Grande, twórczości A$AP Rocky’ego, netflixowych serialach i na wybiegach czołowych projektantów. Jest obecny również w naszym spocie za sprawą pełnego ekspresji tańca Bożny.

bożena wydrowska

\

Przeczytaj inne artykuły