sasha sidorenko

Kobiety pełne lifespiracji: Sasha Sidorenko

Justyna M.
|
16 października 2021
|
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min
Przeczytasz w 4 min

Poznaj kobiety, które mają odwagę żyć na własnych zasadach i walczyć o swoje  – czasem nawet dosłownie! Do czego zainpiruje Cię bohaterka naszej kampanii, zawodowa pięściarka i Mistrzyni Europy, Sasha Sidorenko?

W naszej nowej kampanii Lifespiration Starts Here występują wyjątkowe bohaterki, kobiety, które wykorzystują swój potencjał, podejmują odważne decyzje i realizują swoje pasje, będąc motorem napędowym zmieniającego się świat. Są takie, jakie chcą być. i żyją tak, jak chcą żyć… Wśród nich jest Sasha Sidorenko, którą w naszym spocie uchwyciliśmy w czasie przygotowań do Mistrzostw Europy w boksie.

Co inspiruje Sashę?

Kim jest Sasha Sidorenko?

Aleksandra „Sasha” Sidorenko jest polską i ukraińską pięściarką zawodową, mistrzynią ukrainy w boksie i zawodową mistrzynią Europy. Karierę sportową rozpoczęła w wieku 12 lat. Długo szukała odpowiedniej dyscypliny sportowej, zastanawiała się nad siatkówką, jednak zafascynowana filmami z Bruce Lee wybrała karate.  Mając 14 lat zainteresowała się kick boxingiem, w którym doszła do zdobycia Pucharu Świata. Była 7 razy mistrzynią Ukrainy w boksie. Pięciokrotnie występowała na mistrzostwach Europy i czterokrotnie na mistrzostwach świata. Reprezentowała Ukrainę i Kazachstan. W 2014 roku przeprowadziła się do Polski i przyjęła polskie obywatelstwo – od tej pory walczy w biało-czerwonych barwach. Zdobyła pas Mistrzyni Europy w 2017 roku. Jest niepokonana na ringu profesjonalnym.

Co inspiruje Sashę?

Zapytaliśmy Sashę, co ją inspiruje i motywuje do działania…

Co rozumiesz poprzez słowa – “Kobieca siła”?

Określając kobiecą siłę, chciałabym zawrzeć ją w dwóch słowach – determinacja i spokój. W sporcie, żeby osiągnąć sukces, kobieta musi często pracować dwa razy więcej niż mężczyzna. I dlatego dzięki determinacji osiągamy wiele i dochodzimy do tego samego poziomu, a nawet jeszcze wyżej niż mężczyźni. Z kolei spokój polega na tym, żeby przyjmować różne sytuacje bez emocji i starać się rozwiązywać konflikty panując nad gniewem i swoimi nerwami. W tym widzę kobiecą siłę.

Co inspiruje Cię do realizacji swoich marzeń?

Jestem osobą, która od dziecka swój czas spędzała w klubie sportowym. Inspiruje i motywuje mnie to, że osiągnęłam poziom czołówki światowej zawodowego boksu, z którą kiedyś boksowałam na amatorskich międzynarodowych turniejach, wygrywałam lub przegrywałam ale często nieznacznie. To osoby, z którymi kiedyś rywalizowałam, oglądam teraz na największych galach bokserskich i wiem, że mogłabym zawalczyć z nimi o pierwsze miejsce. Szkoda byłoby zmarnować to doświadczenie, które zdobywałam przez tak długi czas. Dlatego też chcę zrobić wszystko, aby później nie żałować, że nie spróbowałam, bo wiem że mogę osiągnąć najwyższy poziom w boksie i zdobyć Pas Mistrzyni Świata.

Kto jest Twoim inspiratorem?

Martyna Wojciechowska to kobieta, która najbardziej mnie inspiruje. Kiedy jej słucham lub oglądam to jestem pod wrażeniem tego, jak wiele robi, jak wspiera inne kobiety. Robi tak wiele dla nas wszystkich. Uważam, że kto jak nie my, kobiety, powinnyśmy się wspierać i pomagać sobie w osiąganiu celów, nie podcinając sobie wzajemnie skrzydeł, ale wręcz odwrotnie – dodając ich i dając sobie wzajemnie siłę.

Jakbyś mogła zachęcić inne dziewczyny do realizowania swoich marzeń – jak dodałabyś im odwagi?

Zachęcając inne dziewczyny do realizacji swoich marzeń powiedziałabym im wprost : Kochane dziewczyny, zastanówcie się, co tak naprawdę stanie się, jak coś wam się nie uda, coś nie wyjdzie na drodze do realizacji marzeń? Tak naprawdę nic się nie stanie, ale będziecie wiedziały, że próbowałyście, starałyście się i to najważniejsze. I zapewniam Was, że lepiej zawsze pożałować po tym, jak się spróbowało, niż żałować tego że nigdy się nie podjęło próby. Zachęcam, aby małymi kroczkami zdobywać najwyższe góry i robić to, co czujemy i lubimy.