Przeczytasz w 3 min 03 cze 2024

Martyna Zachorska: Mój sposób na wyciszenie

tekst: Martyna Zachorska
Przebodźcowanie
Przeczytasz w 3 min

Tak wiele ostatnio mówi się o przebodźcowaniu, o chęci odcięcia się od natłoku informacji i kakofonii dźwięków, która bombarduje nas ze wszystkich stron.

Pojawiają się różne sposoby na radzenie sobie z przebodźcowaniem. Ja jednak mam dla was coś innego niż chodzenie do lasu, wycisk na siłowni czy przytulanie puchatych lam. Co takiego? Czytanie literatury faktu. I nie byłabym sobą, gdybym nie sprezentowała wam mojej listy książkowych polecajek. Wciągających, mądrych, ale nie przytłaczających.

#1: Łukasz Drozda – “Miejskie strachy”. 2024, Wydawnictwo Krytyka Polityczna

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego przestrzeń miejska stała się ostatnio polem walki ideologicznej, w której potrzeby pieszych przeciwstawia się potrzebom kierowców, ignorując fakt, że większość z nas bywa jednym i drugim? Jak ewoluowało podejście do technologii i stawiania masztów telekomunikacyjnych w polskich miastach? Czy są jakieś rozwiązania podjęte przez burmistrzów i burmistrzynie europejskich miast, które warto wdrożyć w Polsce? Dowiedzie się tego z książki Łukasza Drozda.

#2 Monika Pastuszko – “Matka Polka sika w krzakach”, 2024, Wydawnictwo Agora

Zacznijmy od tego, że ta książka jest po prostu przezabawna. Czytając ją, co chwilę wybuchałam śmiechem – autorka ma niezwykły dar opowiadania o codziennych przygodach z lekkością dobrej, acz nie wulgarnej stand-uperki. Każde niepowodzenie (w szukaniu toalety, przewijaka, miejsca w żłobku, walka z choróbskiem etc.) jest tu opisane tak, aby pobudzić jednocześnie do śmiechu i do myślenia. To jedna z tych rzeczy, które są na tyle lekkie, aby połknąć je w dwa dni na plaży, i na tyle „ciężkie”, żeby zmotywować do refleksji nad stosunkiem naszego społeczeństwa do matek oraz (być może) obudzić w nas potencjał aktywistyczny. Znakomite!

#3 Agnieszka Klessa-Shin – “Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga”. 2023, Wydawnictwo Znak Horyzont

O Korei mówi się dużo i zazwyczaj w samych superlatywach. Furorę robi chociażby koreańska pielęgnacja twarzy czy ich minimalistyczny i stylowy design. O nieodłącznym w każdym jedzonym przeze mnie daniu kimchi, czyli kiszonej kapuście z bardzo ostrą pastą gochujang, nie wspomnę. Ale jak NAPRAWDĘ żyje się w Kraju Spokojnego Poranka? O tym opowie nam słynna Pyra w Korei, czyli Agnieszka, która w tym kraju poznała swojego męża Taejina i gdzie od 2013 roku mieszka. Dowiemy się m.in. czy Koreańczycy naprawdę jedzą psie mięso, czy każdy przechodzi tam szereg operacji plastycznych i czy ich system edukacji jest tak przerażająco surowy, jak przedstawiają to media. Przeczytamy, jak wygląda tradycyjny koreański ślub i czy mieszkańcy Korei Południowej boją się swoich sąsiadów z Północy. No i poznamy przy okazji kilka absurdów, bo żaden kraj nie jest od nich wolny, nawet ten który dał światu tyle cenionych rzeczy.

#4 Kamil Janicki – “Średniowiecze w liczbach”. 2024, Wydawnictwo Poznańskie

„To wy tak tu żyjecie? Jak w średniowieczu!” – słyszymy czasami. Ale jak właściwie wyglądało życie w wiekach średnich? Znany ekspert od historii (polecam również jego „Epokę hipokryzji” o seksualności w polskim międzywojniu) wziął na warsztat tę, obrosłą wieloma mitami, epokę. Czy to prawda, że średniowieczni ludzie byli dużo niżsi niż żyjący współcześnie? Ile mieli potomstwa? Jak długo żyli i z jakich najczęściej powodów umierali? Czy średniowieczne miasta faktycznie były wielkości dzisiejszych wiosek? Skoro wówczas więcej ludzi umiało liczyć niż pisać, to jak liczono? Jakie były jednostki miar i czy jakieś przetrwały do dziś? Na te pytania odpowiedź znajdziecie u Kamila Janickiego – i będziecie mieć co opowiadać na imprezach!

#5 Agnieszka Kołodziejska – “Polacy na emigracji”. 2023, Wydawnictwo W.A.B.

Znana z jednej z największych rozgłośni radiowych Agnieszka Kołodziejska wzięła na tapet Polki i Polaków żyjących na obczyźnie. Doświadczamy całego kalejdoskopu emocji, bo i przekrój omawianych państw jest tu ogromny. USA. Brazylia, Chiny, ale też bliższe nam geograficznie Niemcy czy Irlandia. Jak to jest odnaleźć drugą połówkę na krańcu świata? Jak połączyć dwie kultury, nierzadko skrajnie od siebie odmienne? Jak radzić sobie z wyzwaniami codzienności, gdy nie zna się języka? Czy Polska na świecie kojarzy się pozytywnie? Gwarantuję, że z tą książką będzie mnóstwo śmiechu, wzruszeń i dobrej rozrywki!

Główna ilustracja: Joanna Żybul

Martyna Zachorska – Popularyzatorka nauki i literatury. Autorka książki „Żeńska końcówka języka”. Magistra filologii angielskiej, absolwentka Wydziału Anglistyki UAM. Tłumaczka pisemna i konferencyjna szkolona w Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Komisji Europejskiej.

Obecnie doktorantka na kierunku językoznawstwo w Szkole Doktorskiej Nauk o Języku i Literaturze UAM.

Przeczytaj inne artykuły

stopka