Elżbieta Cherezińska: Nakarmiłaś mnie miodem

Przeczytasz w 25 min

Gorczyca ostrożnie zamknęła za sobą drzwi chaty. Niech stary pośpi jeszcze, w nocy był niespokojny. Rozejrzała się wokół. Jesienny świt, wieś przytłumiona mgłą. Martwota, głusza. Spokój – poprawiła się w myślach.

Czytaj dalej Elżbieta Cherezińska: Nakarmiłaś mnie miodem

Inga Iwasiów: Siostrzmy się!

Przeczytasz w 4 min

Nie mam siostry „z krwi”, jestem jedynaczką. Smak siostrzeństwa przybranego poznawałam od wczesnego dzieciństwa, utraciłam jako nastolatka  i zaczęłam odzyskiwać około trzydziestki.

Czytaj dalej Inga Iwasiów: Siostrzmy się!

Karolina Sikorska: Nie oswajać siostrzeństwa!

Przeczytasz w 13 min

Jak możemy współcześnie rozumieć siostrzeństwo? Jak ma się siostrzeństwo do feminizmu? Przyjrzyjmy się jego potencjalnie krytycznym znaczeniom i zastanówmy, jakie społeczne korzyści może przynieść praktykowanie solidarności przez kobiety i osoby z doświadczeniem życia jako kobiety. Czy siostrzeństwo jest nam dziś potrzebne? I dlaczego ma wywrotową siłę?

Czytaj dalej Karolina Sikorska: Nie oswajać siostrzeństwa!
Kategorie TwórcyOpublikowano

Karolina Sulej: Jedna za wszystkie, wszystkie za jedną!

Przeczytasz w 6 min

Skoro jest braterstwo, powinno być także siostrzeństwo – oczywiste, prawda? Cóż – taka równowaga w patriarchacie nie jest możliwa, ponieważ zakładałaby nawet nie tyle równouprawnienie, co w ogóle dostrzeżenie żeńskości jako podmiotu wspólnotowej, kulturowej uwagi. Po co to siostrzeństwo – mówi patriarchat – przecież braterstwo mówi wystarczająco wiele o kondycji człowieka. Nie chodzi o mężczyzn tylko, to taka obiektywna kategoria naszych ludzkich relacji. Doprawdy?

Czytaj dalej Karolina Sulej: Jedna za wszystkie, wszystkie za jedną!