Przeczytasz w 4 min 13 mar 2023

Wiosenne porządki czas zacząć! Jak uporządkować przestrzeń wokół siebie?

tekst: Justyna M.
Przeczytasz w 4 min

Wiosna nadchodzi! Niech ten czas metamorfoz, symboliczny nowy początek będzie okazją do wprowadzenia zmian w Twoim otoczeniu. Żeby tego dokonać, zajmijmy się… sprzątaniem. Sprawdź, od czego warto zacząć wiosenne porządki!

Wiosna budzi się do życia! Już za moment nadejdzie ta kalendarzowa i astronomiczna. Wraz z dłuższymi, pełnymi słońca dniami, w akompaniamencie śpiewu ptaków i z widokiem na pierwsze pąki drzew mamy ochotę na zmiany, także wokół nas. Dla jednych będzie to postawienie na wiosenno-letnią garderobę, inni rzucą się w wir “robienia formy” na lato, a niektórzy… posprzątają mieszkanie. I nie ma w tym nic dziwnego! Teraz, kiedy mamy w sobie dużo energii i jesteśmy gotowi na zmiany, gruntowne uporządkowanie mieszkania może przyjść nam nieco łatwiej. A chyba przyznasz, że w harmonijnej, uporządkowanej przestrzeni żyje się i pracuje znaczniej łatwiej. Już nie wspominając, że designerski wazon z żywymi tulipanami prezentuje się efektowniej, kiedy wokół panuje ład.

Od czego zacząć wiosenne porządki?

Wiosenne porządki to nie przelewki – nie mamy tutaj na myśli powierzchownego starcia kurzy i przełożenia ubrań z krawędzi krzesła do szafy. W ruch pójdą przeróżne ściereczki, detergenty, gąbki i miotełki. Niewykluczone, że w tej oczyszczającej przestrzeń i umysł (sprzątanie podobno odpręża, sprzyja skupieniu i oddala nas od nieprzyjemnych myśli) podróży spędzisz kilka godzin. Warto więc ją dobrze zaplanować, ustalając harmonogram działania, kompletując potrzebne przedmioty oraz rezerwując sobie na to nieco wolnego czasu.

Co będzie Ci potrzebne?

  • mop i wiadro z wodą
  • odkurzacz
  • gąbki, ściereczki, szczotka do czyszczenia trudniejszych zabrudzeń
  • środki do czyszczenia, zarówno chemiczne, jak i naturalne. Polecamy sięgnąć po sposoby naszych babek i zaopatrzyć się w sodę i ocet. Są tanie, a niesamowicie skuteczne!
  • gumowe rękawiczki 

Wiosenne porządki – plan działania

Szczotka pod ręką? Wielkie sprzątanie radzimy zacząć od salonu, następnie przejść do sypialni i dzięcięcych pokoi, kuchni, skończywszy na łazience i korytarzu. Zasada jest prosta – sprzątamy od góry do dołu, pozwalając, aby kurz z wysokich półek czy karnisza opadł na podłogę. W kazdym pomieszczeniu warto zacząć od zdjęcia firan i zasłon, przetarcia karniszy i lamp sufitowych, odkurzenia sufitów i ścian, wymycia okien i parapetów. Następnie należy zająć przetarciem kurzy z poszczególnych mebli i dekoracji, kończąc na dokładnym odkurzeniu i wymyciu podłóg, włączając w to przestrzeń za sofą czy komodą. W sypialni nie zapomnij o wyczyszczeniu materaca oraz wywietrzeniu kołder i poduszek. W kuchni, kiedy uporasz się ze standardowym przetarciem kurzu, zabierz się za porządkowanie i czyszczenie wnętrza szafek oraz sprzętów kuchennych. Zlew i kuchenkę warto zostawić sobie na koniec. W łazience sprzątanie rozpocznij od toalety, następnie zajmij się bateriami, wanną i umywalką, lustrami. Potem przejdź do szorowania płytek i fug. 

Jak uporządkować przestrzeń wokół siebie?

Podczas wiosennych porządków na pewno staniesz przed niełatwym zadaniem – uporządkowania wnętrza swoich szaf, szuflad i półek. Nie wystarczy tylko pozbyć się kurzu – aby żyło się łatwiej i przyjemnej, konieczna jest organizacja i odpowiednie ułożenie przedmiotów, którymi się otaczasz. Przy okazji, kolejne sezonowe porządki będą nieco prostsze. W każdym pomieszczeniu przydadzą Ci się kosze czy pudełka, do których wrzucisz drobne elementy, np. dziecięce zabawki, elektronikę, z której sporadycznie korzystasz, czasopisma… W zależności od stopnia reprezentacyjności danego pomieszczenia, Twoje organizery mogą być mniej lub bardziej ozdobne. W salonie, sypialni i dziecięcym pokoju na pewno przydatne będą organizery z wikliny, drewna czy mocniejszej, stabilnej tkaniny. Przydać się mogą także kartony wykonane z grubej, solidnej tektury – gładkie lub pokryte printem. Do garderoby użyj rzeczy, które pomogą okiełznać Twoją szafę. Niech będą to miękkie tekstylne pudełka z przegródkami, tekstylne półki idealne do powieszenia na drzwiczkach szafy, a także wieszaki na ubrania. Szklane pojemniki zarezerwuj sobie do kuchni: na przyprawy i sypkie produkty żywnościowe. W łazience, w zależności od jej wystroju, świetnie sprawdzą się wiklinowe kosze czy wodoodporne pojemniki z tworzywa sztucznego. Drobne kosmetyki warto posegregować w plastikowym organizerze, a biżuterię schować do pojemnej szkatułki z przegródkami. W ten sposób każda rzecz w Twoim domu będzie znała swoje miejsce – możesz być pewna, że w harmiderze codziennego dnia nic Ci nie zaginie.

Przeczytaj inne artykuły